نگرانی پکن از‌تشکیل حباب در اقتصاد این کشور

0

رشد اقتصادی چین و موفقیت این کشور در افزایش صادرات و از سرگذراندن بحران مالی و اقتصادی جهان باعث شده در برخی بخش‌های اقتصاد این کشور از جمله بخش مسکن قیمت‌ها با سرعت بالا و به شکلی مصنوعی افزایش یابند.
دولت چین برای جلوگیری از تشکیل حباب‌های خطرناک در این بازارها در نخستین قدم بانک‌ها را ملزم کرده از حجم وام‌های خود بکاهند و سپرده‌های بیشتری در بانک مرکزی قرار دهند.
در دستور بانک مرکزی چین آمده است بانک‌ها باید میزان سپرده‌های قانونی خود را از پنج دهم درصد حجم سپرده‌ها به ۱۵ درصد حجم آنها افزایش دهند.
دولت چین به‌طور همزمان نرخ‌های بهره را نیز افزایش داده است. پکن امیدوار است با این اقدام از میزان مصرف بکاهد و ترتیبی دهد که رشد اقتصادی این کشور از کنترل خارج نشود. اقدام دولت چین تاثیر بزرگی بر بازارهای مالی و سهام داشته است. چین یکی از بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان مواد خام در جهان است و پیش‌بینی کاهش مصرف از سوی آن باعث کاهش قیمت سهام شرکت‌های فعال در حوزه تولید مواد خام خواهد شد.
در چین بانک مرکزی نقش بزرگی در تنظیم سیاست‌های پولی و مالی دارد و به‌عنوان ابزار اصلی دولت در مدیریت اقتصاد به کار می‌رود. از دید کارشناسان اقدام دولت چین در کاهش سرعت رشد اقتصادی به‌جا بوده و بازارهای مالی نباید واکنش بیش از حد شدید به آن نشان دهند.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.