نیاز ۹۷هزار میلیارد دلاری جهان به سرمایه‌گذاری

0

نیاز ۹۷هزار میلیارد دلاری جهان به سرمایه‌گذاری

شبکه زیرساخت جهانی (Global Infrastructure Hub) در جدید‌ترین گزارش خود بر این نکته انگشت گذاشته است که به منظور هماهنگی با تغییرات جمعیتی و اقتصادی سال‌های آینده باید ۹۴هزار میلیارد دلار سرمایه‌گذاری جهانی تا سال ۲۰۴۰ در زمینه زیرساخت‌ها صورت بگیرد.

 

به گزارش ساخت‌وساز، بر مبنای این گزارش که با نام «چشم‌انداز زیرساخت جهانی» منتشر شده است برای برداشتن فاصله سرمایه‌گذاری در امور زیربنایی در ۵۰ کشور و ۷ منطقه تا سال ۲۰۴۰ نیاز به این حجم کلان سرمایه‌گذاری وجود دارد. این نهاد وابسته به گروه ۲۰ (G20) خاطرنشان می‌کند که این رقم باید با هزینه ۳،۵هزار میلیارد دلاری که سازمان ملل برای سرمایه‌گذاری در توسعه پایدار انجام می‌دهد جمع شود که در مجموع به رقم ۹۷هزار میلیارد دلار می‌رسد.

نگاهی به روند سرمایه‌گذاری‌های اخیر نشان می‌دهد که تقریبا ۱۹درصد از این مبلغ معادل ۱۸هزار میلیارد دلار کسری وجود دارد. این گزارش می‌افزاید که هر سال به ۳،۷هزار میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز است که این مقدار برابر کل تولید ناخالص ملی سالانه آلمان چهارمین اقتصاد بزرگ دنیا است. توسعه ساخت و ساز و امور زیربنایی تنها برای برآوردن نیازهای جمعیت رو به رشد جهان است. از این رو هم کشورهای در حال ظهور و هم کشورهای پیشرفته با این مشکل دست به گریبان خواهند بود. برای نمونه ایالات متحده بزرگترین شکاف سرمایه‌گذاری در امور زیربنایی را دارد (معادل ۳،۸هزار میلیارد دلار) و چین ۳۰درصد نیاز سرمایه‌گذاری جهانی در این بخش را به خود اختصاص داده است (معادل ۲۸هزار میلیارد دلار). بر مبنای گزارش منتشر شده این حجم سرمایه‌گذاری ارتباط مستقیمی با رشد ۲۵درصدی جمعیت جهان دارد و قاره آسیا بیشترین نیاز به سرمایه‌گذاری در امور زیربنایی را با ۵۲هزار میلیارد دلار خواهد داشت. با افزایش جمعیت شهرنشین در سطح جهان جاده و برق دو نیاز عمده مردم است که بیشترین میزان سرمایه‌ها را به خود اختصاص خواهد داد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.