اهمیت هارمونی و یکپارچگی در دکوراسیون داخلی

0
هارمونی و یکپارچگی

هر آنچه که در زمینه دکوراسیون داخلی امروز مد می شود، گذرا و موقتی بوده و این اصول طراحی داخلی هستند که همواره ماندگار خواهند بود. صرفنظر از آنچه شما ترجیح می دهید و جزء اولویت های شماست، بسیار مهم است که این اصول را یاد بگیرید. در این مطلب به هارمونی و یکپارچگی در طراحی داخلی خواهیم پرداخت.

شناخت مفاهیم هارمونی و یکپارچگی در زمینه دکوراسیون داخلی بسیار مهم بوده و تأثیر بسزایی بر آن خواهند گذاشت. اگر چه این مفاهیم در اولین نگاه، ساده به نظر برسند، اما نقشی فراتر از تصور شما در دکوراسیون داخلی خواهند داشت.

هارمونی و یکپارچگی

هارمونی و یکپارچگی چیست؟

اگر چه هارمونی و یکپارچگی بسیار شبیه به هم به نظر می رسند، اما هر یک از آنها نقش ویژه ای در دکوراسیون داخلی دارند. با تعاریف آنها آشنا شوید:

هارمونی Harmony، به این معنی است که همه عناصر دکوراسیون شما با هم هماهنگی دارند. آنها ممکن است در یک تم و شیوه هنری یکسان در کنار هم قرار گرفته باشند. نکته مهم این می باشد که همه عناصر به نظر می رسد که به همدیگر تعلق دارند، حتی در حالتی که منطبق با هم نیستند.

یکپارچگی Unity، اشاره دارد به تکرار عناصر خاص در دکوراسیون شما، این تکرار ممکن است به لحاظ رنگ، شکل و یا جنس آنها باشد.

این ویژگی ها احساس انسجام را در فضا القا می کنند. بیندیشید چگونه می توانید آنها را با هم، نه تنها در هر اتاق، بلکه در کل خانه، هماهنگ بسازید. ایجاد انسجام در کل فضای خانه به جای داشتن اتاق هایی با تم متفاوت، از شیوه های طراحان داخلی حرفه ای می باشد که موجب ارتقای سطح کار آنها می شود.

هارمونی و یکپارچگی

چرا انسجام مهم است؟

انسجام مهم است، زیرا به احتمال زیاد تجربه کرده اید هنگامی که در فضایی شلوغ راه می رویم، احساس ناخوشایندی دارید و عدم انسجام به چشم ها و مغز شما آسیب می رساند.

در حالی که چشم های ما اطلاعات را از محیط می گیرند، مغز ما سعی می کند هر چیزی را به ساده ترین شکل ممکن و الگوی قابل تشخیص تبدیل کند. به همین دلیل است که هنگامی که وارد اتاق جدیدی می شویم، قبل از اینکه به جزئیات هنری موجود بپردازیم، سریع تشخیص می دهیم که آشپزخانه است یا حمام. پس از آن روی تک تک عناصر موجود تمرکز می کنیم.

به کار گیری هارمونی و انسجام سبب می شود تا تشخیص الگوی اولیه آسان شود. مغز ما عناصر تکراری و شبیه به هم را در مقایسه با عناصر نامتناسب، سریع تر طبقه بندی می کند و ناخودآگاه در آن فضا بیشتر احساس آرامش می کنیم.

هارمونی و یکپارچگی

چگونه هارمونی و یکپارچگی را با هم هماهنگ سازیم؟

هماهنگی هارمونی و یکپارچگی از طریق ایجاد همگونی و شباهت در عناصر موجود ایجاد می شود. به همین دلیل است که تأکید داریم از رنگ ها، الگوها، بافت ها، شکل ها و وسایل یکسان و همگون استفاده کنید.

اگر با ایجاد یک فضای هارمونیک مشکل دارید، بر روی یک عنصر خاص به عنوان منبع الهام بخش طراحی، تمرکز کنید.

هارمونی و یکپارچگی

توجه داشته باشید، در صورتی که هارمونی و یکپارچگی به طور گسترده ای در فضا به کار گرفته شوند، فضا را خسته کننده و ناخوشایند می سازند. در این شرایط بایستی چندین عنصر متمایز را به فضا اضافه کنید تا جذابیت بصری را به فضا بیفزایید. هارمونی و یکپارچگی بایستی پایه و اصل دکوراسیون شما باشد و بایستی بیشترین توجه خود را به این موضوع معطوف کنید.

هارمونی و یکپارچگی دو اصلی هستند که اغلب نادیده گرفته می شوند. آنها به فضای اتاق خانه شما حس آرامش و پایداری را القا می کنند. همواره به یاد داشته باشید که این دو اصل مهم، نقش مهم و قابل توجهی را در دکوراسیون ایفا می کنند.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.