هدر رفتن ۵ درصد از درآمد ناخالص ملی کشور در تصادفات

0

معاون آموزش، تحقیقات و فناوری وزارت راه و ترابری گفت: در تصادفات سال گذشته، ۵ درصد از درآمد ناخالص ملی کشور هدر رفت که باید به این موضوع توجه بیشتری شود.
به گزارش ایسنا، ناصر پورمعلم در نخستین کنفرانس ملی تصادفات و سوانح ریلی و جاده‌ای در دانشگاه آزاد زنجان، اظهار داشت: انسان، راه و وسایط نقلیه، سه عامل مهم در وقوع تصادفات و سوانح هستند که البته عامل انسانی بیشترین نقش را در بروز تصادفات دارد، اما نباید از بخش‌های دیگر نیز غافل شد.
وی با اشاره به محل فوت متوفیان در تصادفات کشور گفت: در تصادفات صورت گرفته در کشور ۵۱ درصد افراد در محل حادثه، ۱۰ درصد در حین انتقال به بیمارستان، ۳۷ درصد در بیمارستان، یک درصد در منزل و یک درصد نیز به صورت نامعلوم فوت می کنند.
پورمعلم یادآور شد: با توجه به آمار بالای فوت متوفیان تصادفات جاده‌ها در محل حادثه، باید اکیپ‌های امداد و نجات را در سطح جاده‌های کشور گسترش داد و این اکیپ ها را مجهز به انواع تجهیزات پزشکی لازم کرد.
این مقام مسئول با اشاره به این مطلب که تصادفات جاده‌ای، ۶۵٫۵ درصد معلولیت های دائمی را به جای می گذارد، افزود: این در حالی است که صدمات وارده به وسایل نقلیه، تنها ۱۰ درصد است.
وی با بیان این مطلب که ۹۲ درصد عامل انسانی به صورت مستقیم و غیرمستقیم در بروز تصادفات دخیل است، ادامه داد: سهم راه‌های کشور در بروز تخلفات ۳۲ درصد به صورت مستقیم و غیر مستقیم و وسایل نقلیه ۱۳ درصد به صورت مستقیم و غیر مستقیم در وقوع تصادفات جاده ای کشور است.
پورمعلم با اشاره به این مطلب که نخستین مشکل در وقوع تصادفات، پایین بودن ضریب ایمنی است، تصریح کرد: این مشکل از نبود مهندس ایمنی در کشور نشات می گیرد که در همین راستا، دانشگاه ها باید برای تربیت این نیروها در کشور گام بردارند تا بتوان با استفاده از دانش، علم، ظرفیت و توانایی هایی این مهندسین، ضریب ایمنی جاده‌ها را در کشور ارتقاء داد.
وی خاطرنشان کرد: مهندسی ایمنی باید همگام با تکنولوژی در کشور رشد کند تا به تبع آن بتوان میزان حوادث و سوانح را کاهش داد.
این مقام مسئول با اشاره به نتایج مثبت برگزاری کنفرانس های ملی تصادفات و سوانح ریلی و جاده‌ای، گفت: نتایج این کنفرانس‌ها باید کاربردی و راهبردی باشد تا بتواند در ارتقای سطح ایمنی جاده‌ها و کاهش تصادفات و سوانح ناشی از آن موثر باشد.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.