هدفمند کردن یارانه‌ها رکود بخش مسکن را تشدید می‌کند

0

تصور اینکه اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها بتواند باعث رونق بازار مسکن شود منطقی نیست.
احمدرضا سرحدی کارشناس مسکن در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان مطلب فوق اظهار داشت: بالا بودن قیمت تمام شده ساختمان در دو سال گذشته و نبود توان خرید متقاضیان مسکن، عوامل خارجی و داخلی، مسائل اجتماعی و تولید انبوه مسکن باعث شدید شدن رکود بازار مسکن شد که همچنان ادامه دارد و احتمال برطرف شدن آن در آینده نزدیک وجود ندارد.
وی افزود: هدفمند کردن یارانه‌ها، قیمت نهاده‌ها را افزایش می‌دهد و براساس تصمیم اتخاذ شده با افزایش قیمت حامل‌های انرژی، قیمت مصالحی مانند آهن، سیمان و … که بخش اعظم هزینه‌ تولید آنها مربوط به انرژی است، افزایش می‌یابد.
این کارشناس مسکن تصریح کرد: با توجه به قیمت بالای مسکن در گذشته و کمبود توان خریداران و همچنین عدم امکان پرداخت تسهیلات توسط دولت، گران شدن و افزایش قیمت تمام شده ساختمان، رکود را تشدید می‌کند یعنی از یک سو قیمت‌ها بالا می‌رود و از سوی دیگر توان خریداران کاهش می‌یابد.
این کارشناس مسکن خاطرنشان کرد: با اجرای این لایحه توان خرید مردم کاهش می‌یابد و اگر اقشار دهک‌های پایین از این طرح منتفع شوند اقشار دهک‌های میانی که معمولا در بازار تاثیر گذار هستند، تحت فشار قرار می‌گیرند و در نتیجه قدرت خرید آنها کاهش می‌یابد و نمی‌توانند بازار را دچار تحول کند.
سرحدی با بیان اینکه دولت باید موانع موجود بر سر راه تولید را بردارد، ‌گفت: تولید ما همچنان دولتی و با مقررات سخت است بنابراین باید مقررات‌زدایی کرده و خصوصی سازی را به معنی واقعی کلمه اجرا کنیم.
وی با اشاره به این‌که بدون جذب سرمایه‌های خارجی و تکنولوژی‌های پیشرفته شانسی نداریم، اظهار کرد: هدفمند کردن یارانه‌ها از نظر تامین هزینه‌های دولت دارای اهمیت است و به نظر نمی‌رسد نقشی در تحول اقتصادی داشته باشد.
این کارشناس مسکن ادامه داد: برای تحول اقتصادی باید با دنیا تعامل داشته باشیم و تکنولوژی‌های روز را وارد کشور کرده و بازدهی کار را افزایش و مقررات‌زدایی کنیم تا سرمایه‌های خارجی جذب و بازارهای دنیا را داشته باشیم.
این کارشناس مسکن گفت: به‌رغم پایین بودن قیمت انرژی برای صنایع، تولیدات ما با تولیدات دنیا قابل رقابت نیست و با افزایش هزینه تولید، تولیدات داخلی چگونه باید با تولیدات خارج از کشور رقابت کند.
سرحدی تصریح کرد: با سیاست‌های موجود رکود بازار مسکن در آینده نزدیک برطرف نمی‌شود مگر اینکه در سیاست‌های بنیادی تغییر و تحول ایجاد کنیم.
وی به صدها هزار واحد مسکونی ساخته شده خالی از سکنه و یا نیمه کاره اشاره کرد و گفت: اولویت‌ با تمام کردن ساختمان‌های نیمه کاره است.
این کارشناس مسکن طرح مسکن مهر را چندان موفق ندانست و خاطرنشان کرد: کار به جایی رسیده که دولت تصمیم گرفته با انبوه سازان معامله کرده و ساختمان‌هایی را که ساخته‌اند به متقاضیان طرح مسکن مهر واگذار کند.
سرحدی در ادامه این کار را نشدنی دانست و گفت: متقاضی مسکن مهر توان خرید ندارد و اگر توان داشت اقدام به خرید در بازار می‌کرد و اگر دولت بخواهد خودش ملک را خریده و واگذار کند در شرایط فعلی باید مابه التفاوت رااز کجا تامین کند؟
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.