هدف وزیر مسکن افزایش تراکم است

0

طرح جدید پرداخت تسهیلات ۱۵ میلیون تومانی مسکن برای احداث طبقات فوقانی از سوی وزیر مسکن افزایش تراکم است.
محمد مهدی مافی عضو انجمن انبوه سازان استان تهران در گفت و گو با فارس افزود: احتمالا طرح جدیدی که وزیر مسکن برای ساخت مسکن در طبقات فوقانی با پرداخت تسهیلات ۱۵ میلیون تومانی مطرح کرده افزایش تراکم بوده است و اگر این موضوع جدی باشد باید بر روی آن کار کارشناسی بیشتری صورت گیرد.
وی گفت:طرح‌هایی که قرار است اجرا شود باید با کارشناسی روی آن طرح پخته و سپس ارائه و اعلام شود اما اینکه وزیر مسکن این طرح جدید را اعلام کرده است یک مفهوم دارد و آن نیز افزایش تراکم ساختمان در سطح شهرها بوده است.
وی ادامه داد: طرح تفصیلی مصوب شده توسط شورای مسکن حداکثر ارتفاع را در پهنه‌های مختلف با توجه به مساحت زمین مشخص کرده است، بر این اساس در یک منطقه یک ساختمان می‌تواند چهار طبقه و یک ساختمان می‌تواند پنج طبقه احداث شود.
مافی با بیان اینکه نظر وزیر مسکن با ارائه این طرح این است که تراکم افزایش پیدا کند خاطر نشان کرد: آیا این افزایش تراکم جوابگوی تاسیسات زیربنایی، آب، برق، گاز و امکانات رفاهی و خیابان‌بندی داخلی شهرها اهست؟
عضو انجمن انبوه سازان استان تهران گفت: بنده مخالف افزایش ارتفاع ساختمان‌ها نیستم اما برای این کار باید یک کار کارشناسی دقیق شده و امکانات سنجیده شود تا این افزایش تراکم اتفاق بیافتد.
مافی افزود: اگر این کار کارشناسی صورت گرفت و احداث یک طبقه بالاتر بر روی ساختمانها تایید شد شاید این کار بر روی بازار مسکن مفید باشد و بازار ساخت و ساز را رونق ‌و به کاهش قیمت‌ها منجر شود، اما این طرح برای ساختمانهای قدیمی که استحکام چندانی ندارند غیر علمی است.
عضو انجمن انبوه سازان استان تهران گفت: اجرای این طرح برای ساختمانهایی که ساخته شده و قدیمی هستند به نظر من غیر قابل اجراست اما افزایش طبقه در ساختمانهایی که از این به بعد ساخته می شود ممکن است مفید باشد.
مافی با بیان اینکه ۱۰ درصد ساختمان‌های قدیمی هم استحکام ندارند افزود: معمولا ساختمان های خیلی قدیمی یا ۴۰ سال قبل احداث شده اند که استحکام ندارند و یا اگر ۲۰ سال گذشته ساخته شده اند از حداکثر تراکم استفاده کرده اند به نظر من این طرح علمی نیست و هیچ کمکی هم از لحاظ فنی به ساخت و ساز نخواهد کرد.
وی ادامه داد:اگر از این به بعد این طرح برای ساختمانهایی که می‌خواهد ساخته شود اجرا شود می‌تواند به رونق بازار و کاهش قمیت آپارتمان کمک کند.
به گفته وی، طرح تفصیلی که سالیان سال بر روی آن کار شده و تراکم شهری در هر منطقه را مشخص کرده است اگر به یکباره تغییر کند جای سوال دارد.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.