هرساعت، ۳ میلیارد تومان هزینه ساخت و ساز در ایران

0

رئیس مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن گفت: به طور متوسط هر ساعت ۳ میلیارد تومان صرف ساخت و ساز در کشور می شود.
به گزارش consbank به نقل از واحد مرکزی خبر، محمود فاطمی عقدا در نشست خبری افزود: در مجموع، هر سال حدود ۵۰ میلیارد دلار در این بخش سرمایه گذاری می شود.
وی اضافه کرد: بتن، فولاد، آجر و بلوک، پرمصرف ترین مصالح ساختمانی کشور هستند که در بخش صنعت نیز بالاترین مصرف انرژی را به خود اختصاص می دهند.
رئیس مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن تصریح کرد: سرانه سالانه مصرف سیمان در ایران از ۲۲۰ کیلوگرم به ازای هر نفر در سال ۵۷ به بیش از ۷۰۰ کیلو گرم رسیده است.
وی با اشاره به اینکه سرانه تولید بتن در کشور سه برابر سرانه جهانی آن است، تصریح کرد: حدود ۴۰ درصد ازانرژی کشور در بخش خانگی و تجاری ، ۳۴ درصد در بخش حمل و نقل و۷ درصد در بخش کشاورزی مصرف می شود.
فاطمی عقدا اضافه کرد: ۱۶ درصد از کل انرژی مصرفی در بخش صنعت در تولید فولاد، ۲۱ درصد در صنایع آجر و بلوک سفالی، ۱۳ درصد سیمان، ۲ درصد شیشه و ۳ درصد در تولید گچ و سیمان مصرف می شود.
رئیس مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن با بیان اینکه ایران یکی از ۱۰ کشور نخست تولید کننده سیمان در جهان است، تصریح کرد: ۹۲ درصد از نیاز انرژی در تولید بتن مربوط به تولید سیمان است.
وی گفت: با اینحال مصرف سیمان ۲۸ درصد وسرانه تولید بتن در کشور نیز ۳ برابر بیشتر از متوسط جهانی مصرف انرژی در کشور است .
فاطمی عقدا با بیان اینکه مصرف سیمان در کشور دارای الگوی مناسبی نیست، افزود: بخش زیادی از سیمان پرتلند تولید شده در کشور صرف کارهای بنایی می شود که در واقع نیازی به کار برد این نوع سیمان ندارد و به راحتی با استفاده از منابع پوزولان در کشور و تولید سیمان های بنایی و با مصرف انرژی کمتر صرفه جویی خوبی خواهد داشت.
وی اضافه کرد: در صورت استفاده از سیمانی که از منابع پوزولانی کشور تولید شده است در ساخت و ساز ، تا ۴ میلیون تن ظرفیت تولید سیمان در کشور افزایش می یابد.
رئیس مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن با بیان اینکه الگوی مصرف در بخش ساختمان از سه دیدگاه طراحی سازه، مواد و مصالح و نیروی انسانی مورد توجه است، تصریح کرد: در بخش طراحی سازه، تدوین ضوابط و آیین نامه هایی برای ساخت واحد های مسکونی متناسب با رفتارهای زمین در دستور کار این مرکز قرار دارد.
وی گفت: در بخش مواد و مصالح نیز بر اساس بررسی های انجام شده، انتخاب نادرست در نوع زمین می تواند موجب افزایش ضریب زلزله از ۱۰ تا ۲۸ درصد و افزایش وزن ستون و چهاربند های ساختمان از سه و نیم تا ۳۵ درصد در ساختمان های ۵ طبقه می شود.
رئیس مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن با اشاره به مصرف ۱۶ درصد از انرژی بخش صنعت کشور در تولید فولاد، تولید صنعتی را یکی از راه های صرفه جویی در مصرف انرژی و مصالح و افزایش کیفیت بنا دانست و گفت: اکنون میزان ساخت و ساز صنعتی مسکن در کشور کمتر از ۳ درصد است که باید تا سال ۱۴۰۴ این رقم به ۲۰ درصد افزایش یابد.
وی افزود: همچنین تا پایان امسال الگوهای مناسب برای ساخت ساختمان های ۵ طبقه طراحی و ارائه می شود.

مقایسه عمر بتون ایرانی و اروپایی

رئیس مرکز تحقیقات مسکن با بیان اینکه متوسط عمر بتن تولید شده در ایران ۱۰ سال بوده و ۹۰ سال کمتر از استانداردهای جهانی است، گفت: هر ۶۰ساعت ۳ میلیارد تومان در مسکن سرمایه‌گذاری می‌شود و این در حالی است که بیشترین میزان پرت انرژی و انرژی تولید شده مربوط به این بخش است.
فاطمی عقدا افزود: متوسط عمر بتن تولید شده در کشور کمتر از ۱۰ سال است در حالی که متوسط عمر بتن تولیدی در کشورهای اروپایی ۱۰۰ سال است، همین عمر بالای بتن تولیدی باعث شده تا عمر ساختمان در این کشورها ۱۰۰ سال و در ایران کمتر از ۳۰ سال باشد.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه بتن توانمند در مرکز تحقیقات تولید شده و دانش فنی آن نیز موجود است این امید وجود دارد که عمر متوسط ساختمان در سالهای آتی افزایش یابد.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.