هشدارچمران درباره باغ تجریش وتونل توحید

0

مهدی چمران امروز یکشنبه در پایان دویست و چهلمین جلسه شورای شهر تهران که به صورت علنی اما بدون حضور مستمع برگزار شد، در غیاب خسرو دانشجو ـ‌ سخنگوی شورای شهر تهران ـ جلسه امروز را برای خبرنگاران تشریح کرد.
به گزارش ایسنا، رییس شورای شهر تهران با اشاره به تصویب لایحه تشویق مالی مالکان و سرمایه‌گذاران در تجمیع و نوسازی پلاک‌ها و واحدهای واقع در بافت‌های فرسوده، خاطرنشان کرد: در راستای حمایت از تولید و عرضه مسکن و تشویق شهروندان برای نوسازی بافت‌های فرسوده، صدور پروانه ساختمان‌های مسکونی بدون اخذ عوارض شامل زیربنا، پیش آمدگی، تراکم، ایمنی و حق مشرفیت در مناطق هفت تا ۲۰ با ۱۰۰ درصد تخفیف و معافیت و در مناطق یک تا شش و ۲۱ و ۲۲ که در بافت‌های فرسوده باشند و جزو راسته‌های تجاری مورد ضوابط طرح‌های جامع و تفصیلی قرار نگیرند، معادل ۵۰ درصد تخفیف و معافیت قرار می‌گیرند.
چمران افزود: شهرداری تهران موظف است تخفیف‌های مندرج در این مصوبه را به عنوان آورده شهرداری تهران در لایحه بودجه سنواتی خود منظور و با استناد به مواد ۱۶ و ۲۲ قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن و ماده ۴۶ آیین‌نامه اجرایی آن جهت دریافت معادل آن است، دولت در قالب مطالبات سالانه شهرداری تهران اقدام کند.
چمران گفت: در جلسه امروز همچنین حمزه شکیب ـ رییس کمیسیون توسعه و عمران شورای شهر تهران ـ گزارش بازدید اعضا و پیگیری‌های مرتبط با قطع درختان و گودبرداری در باغ ۱۰ هزار متری جنب مسجد گیاهی تجریش را ارائه کرد.
وی افزود: پیمانکار این پروژه قبل از اخذ پروانه ساخت برای گودبرداری در بیش از ۷۰ درصد فضای کل باغ اقدام کرده که کاملا غیرقانونی است.
وی افزود: در مجموع این ۱۰ هزار متر بیش از ۲۰۰ درخت قطع شده است و طبق قانون تخلفات قطع درختان شهرداری تهران و قانون حفظ فضای سبز درختان اگر فردی عامدا نسبت به قطع درختان اقدام کرده باشد ملک وی طبق قانون به نفع شهر مصادره خواهد شد.
وی در پاسخ به این سوال که آیا این پیگیری‌ها در مورد چنین تخلفاتی با این ابعاد بزرگ نتیجه بخش خواهد بود یا نه خاطر نشان کرد: در مورد این ملک شخصا چندین بار بازدید بیرون از ساعت کاری داشته‌ام و پس از بررسی‌ تخلفات گسترده مستقیما توقف کار را اعلام کرده‌ایم.چمران اضافه کرد: کمیسیون ماده پنج اعلام کرده است که طبق ماده ۱۲ قانون فضای شهری حداکثر ۳۰ درصد کل فضای ساخت می‌تواند، به فضای مسکونی اختصاص یابد. اما در این مورد بیش از ۷۰ درصد فضای باغ گودبرداری شده است.
وی افزود: در مورد این ملک چندین نامه پیگیری به شهرداری تهران داده شد و یک جلسه با حضور شهردار منطقه و نیمی از اعضای شورا در منطقه یک برگزار کردیم. همچنین در این جلسه در مورد تخلف ساختمان خیابان بوکان و یک ملک تجاری در این منطقه که هر دو حکم تخریب برایشان صادر شده بود صحبت شد، اما متاسفانه در هر سه مورد زمان مهلت داده شده گذشته و هنوز اقدام قابل توجه صورت نگرفته است.
رییس شورای شهر تهران در پاسخ به سوالی در رابطه با آخرین بازدید وی از تونل توحید و ارزیابی وی از آمادگی این تونل برای افتتاح در روز عید غدیر خاطر نشان کرد: آخرین بازدید من مربوط به روز گذشته بوده است، اما علی رغم حجم کار قابل توجه و بسیار تکان‌دهنده در این مجموعه که هر ناظری را تحت تاثیر قرار می‌دهد به نظر می‌رسد که تونل برای عید غدیر آماده افتتاح نخواهد شد.
چمران اضافه کرد: اگر در بخشی از تونل توحید شاهد ریزش نبودیم، قطعا تا روز عید غدیر آماده می‌شد، اما در شرایط فعلی و با توجه به حساسیت کار در این بخش که هنوز تمام نشده به نظر نمی‌رسد تا روز عید غذیر تونل توحید برای افتتاح آماده شود.
وای با بیان این که محل ریزش در تونل توحید کار سختی را پیش‌رو دارد و وقت زیادی را برای بررسی می‌گیرد، اضافه کرد: بخش شرقی تونل کاملا آماده شده، اما بخش غربی که دچار ریزش شده است، هنوز جای کار دارد.
رییس شورای شهر تهران با اشاره به ریخته شدن لایه اول آسفالت تونل و آماده شدن نور و جت فن‌های آن، اضافه کرد: قسمت‌های مختلف تونل تقریبا تمام شده اما مسئله اصلی همان قسمت مشکل‌دار در محل ریزش است.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.