هشدار رییس انجمن انبوه‌سازان :سونامی قیمت مسکن در راه است

0

هشدار رییس انجمن انبوه‌سازان :سونامی قیمت مسکن در راه است
هدفمند کردن یارانه‌ها با پایان دوران رکود مقارن شده است و در نتیجه بازار مسکن بی‌نصیب نمی‌ماند و با افزایش قیمت مسکن مواجه می‌شویم.
مجتبی بیگدلی رییس انجمن انبوه‌سازان مسکن و ساختمان کشور در گفت‌وگو با ایسنا، درباره تاثیر اجرای لایحه‌ی هدفمند کردن یارانه‌ها بر بخش مسکن، اظهار کرد: اگر هدفمند کردن یارانه‌ها صحیح اجرا شود، باعث تغییر و تحول اساسی و مثبت در عرصه اقتصاد کشور می‌شود.
وی با بیان اینکه سالانه صد هزار میلیارد تومان صرف یارانه می‌شود، خاطرنشان کرد: اقتصاد کشور از حذف یکباره یارانه‌ها دچار شوک می‌شود و بخش مسکن و ساختمان با ۱۲۰۰ گروه شغلی زیر مجموعه از شوک وارده به بخش‌های اقتصادی مصون نیست.
بیگدلی با اشاره به اینکه در ماه‌های پایانی افت قیمت مسکن داریم، گفت: متاسفانه در دوران رکود نه تنها حمایت لازم از تولیدکنندگان صورت نگرفت بلکه اقداماتی در جهت خلاف گسترش تولید نیز انجام شد.
رییس انجمن انبوه‌سازان مسکن و ساختمان کشور با اشاره به اینکه فلسفه وجودی انبوه‌سازی کمک به کاهش قیمت مسکن است، ادامه داد: انبوه سازی، تولید بیشتر، کاهش تقاضا و در نتیجه هدایت بازار به سمت مطلوب را در پی دارد.
وی با بیان اینکه شرایط وخیمی در مقابل بازار مسکن قرار دارد و مسوولان امر باید در تصمیم‌سازی‌های خود این مسائل را لحاظ کنند، تصریح کرد: علاوه بر نیاز انباشته به مسکن و نیاز به نوسازی بافت‌های فرسوده، سالانه حدود یک میلیون ازدواج در کشور انجام می‌شود.
بیگدلی گفت: به انرژی که برای تولید مصالح شاخص ساختمانی استفاده می‌شود، یارانه تعلق می‌گیرد و بر اثر هدفمند کردن یارانه‌ها به طور قطع با افزایش قیمت رو برو می‌شویم.
رییس انجمن انبوه‌سازان مسکن و ساختمان کشور اجرای لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها را مثبت دانست و تصریح کرد: برای اجرای این طرح باید تبعات آن را پذیرفت و منتظر آثار خوشایند آن در آینده بود.
وی با بیان اینکه مسوولان باید برای کاهش آثار تورمی در حوزه مسکن اقدام به ایجاد اهرم‌های تشویقی کنند، خاطرنشان کرد: توقف پرداخت وام خرید و تولید مسکن، افزایش مالیات و همچنین مالیات بر معاملات مکرر باعث خروج سرمایه‌ها از صنعت ساختمان که پناهگاه امنی برای جذب سرمایه‌های سرگردان است، می‌شود.
بیگدلی اضافه کرد: اگر برای صنعت ساختمان مشوق ایجاد کنیم آنگاه تولیدکننده حرفه‌ای مسکن و انبوه‌سازان نسب به سرمایه‌گذاری متمایل می‌شوند.
رییس انجمن انبوه‌سازان مسکن و ساختمان کشور با بیان اینکه افزایش تولید، کاهش قیمت را در پی‌دارد، گفت: بسته پیشنهادی انبوه‌سازان به‌زودی به رییس جمهوری ارائه می‌شود و تصور ما این است که این بسته مورد توجه ایشان قرار می‌گیرد.
وی با اشاره به رویکرد مثبت وزیر مسکن، اظهار کرد: با ایشان تعامل می‌کنیم تا در طرح مسکن مهر توفیق یابد و این طرح از حالت تعطیلی نجات یافته و به سمت بافت‌های فرسوده هدایت شود.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.