هشدار وزیر اقتصاد کانادا نسبت به تغییر سیستم وام مسکن

0

بازار مسکن که امسال، به عنوان یکی از عوامل اصلی بازسازی اقتصادی کانادا عمل کرده ، می رود خود تبدیل به یک بحران جدید شود.
به گزارش سایت ایرانیان تورنتو،جیم فلاهرتی ، وزیر اقتصاد کانادا با اشاره به رشد ۲۰درصدی قیمت مسکن، اعلام کرد: بدنبال اعمال تغییراتی در سیستم اعطای وام مسکن است تا خانواده ها و صاحبان مسکن، زیر دیون خارج از توان خود نروند.
وی که با شبکه CTV گفت و گو کرده ، افزود:” اگر ما شواهدی حاکی از تقاضای بیش از اندازه در بازار مسکن داشته باشیم و یا مطمئن شویم که با تغییر در نرخ بهره، خیلی از صاحبان خانه، قادر به پرداخت اقساط خود نگردند، آنگاه وارد عمل خواهیم شد.”
از جمله اقدامات احتمالی، افزودن میزان مبلغ اولیه برای دریافت وام ( DownPayment) است که هم اکنون برای یک دوره ۳۵ ساله، ۵درصد است.
کاهش تاریخی نرخ بهره در سال جاری، موجب هجوم خریداران برای دریافت وام و همچنین افزایش بهای املاک شد.
چنین وضعیتی، کمک بزرگی برای خروج اقتصاد کشور از بحران چندماهه بوده است. دولت و بانک مرکزی، نگران آن هستند که با شروع سیر صعودی نرخ بهره، دیگر صاحبان خانه، توانایی پرداخت اقساط خود را نداشته باشند.
اخیرا “مارک کارنی” رییس بانک مرکزی این کشورنیز هشدار داده بود، در صورتیکه سهم بدهی صاحبان مسکن به بیش از ۱۴۰درصد برسد، یک ریسک بزرگ ، برای تعادل اقتصادی کشور ایجاد خواهد شد.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.