همه یارانه می‌گیرند، اما با ارقام متفاوت

0

در روزهای تعطیلات طولانی مدت این هفته، دو سخنگو در گفت‌وگو با خبرگزاری‌های دولتی، از تازه‌ترین تصمیم دولت در روند اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها پرده برداشتند.
به گزارش consbank به نقل از دنیای اقتصاد، به گفته فرزین سخنگوی طرح تحول اقتصادی، دولت برای اصلاح قیمت حامل‌های انرژی از ۱۰ سناریو به سه سناریو رسیده است و روش جدیدی را نیز به جای خوشه‌بندی در دست بررسی دارد. وی با بیان اینکه مبنای تقسیم یارانه نقدی در سال آینده خوشه‌بندی نخواهد بود اعلام کرد که در سال اول اجرا به تمام متقاضیان یارانه نقدی پرداخت خواهد شد، اما کم و کیف آن را اعلام نکرد.
آن گونه که محمدرضا فرزین، سخنگوی کارگروه تحول اقتصادی گفته است، «در سال اول، مبنای بازتوزیع یارانه‌ها، خوشه‌بندی‌ها نخواهد بود، بلکه روش جدیدی در این راستا در دست بررسی است که با نهایی شدن آن در کارگروه تحول اقتصادی، جزئیاتش به طور عمومی اعلام خواهد شد.»
سخنگوی کارگروه تحول اقتصادی دولت در پاسخ به این پرسش که آیا میزان یارانه نقدی مشخص شده است، نیز اظهار داشت: کارگروه تاکنون مصوبه‌ای در این باره نداشته، اما می‌توان گفت که میزان یارانه نقدی به تصمیم مجلس درباره اعتبار ۴۰ هزار میلیارد تومانی هدفمندی یارانه‌ها در لایحه بودجه سال آینده بستگی دارد. به عبارت دیگر، این موضوع یکی از مبانی بازتوزیع یارانه‌ها خواهد بود.
در همین حال،شمس‌الدین حسینی وزیر اقتصاد در گفت‌وگویی با خبرگزاری فارس گفت: «تمام مردم یارانه می‌گیرند؛ ولی با ارقام متفاوت.»
حسینی در خصوص حذف خوشه‌بندی‌ها برای پرداخت یارانه‌ها، گفت: طبق قانون باید به تمام خانوارهای ایرانی متناسب با سطح درآمدی آنها یارانه پرداخت کنیم. در صورتی که قصد اجرای تکلیف قانونی فوق را داشته باشیم، به این معنی خواهد بود که علی‌القاعده باید به متقاضیان یارانه پرداخت شود.
وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه میزان پرداخت یارانه‌ها می‌تواند متفاوت باشد، اضافه کرد: جهت‌گیری کارگروه این است که به تمام کسانی که متقاضی هستند و فرم‌های مربوطه را پر کرده‌اند، یارانه پرداخت شود.
سخنگوی اقتصادی دولت گفت: از آن دسته از هموطنان که خودشان بهتر از هر کسی از تمکن مالی خود آگاه هستند، درخواست می‌کنیم چنانچه خود را برای دریافت یارانه مستحق نمی‌دانند، داوطلبانه انصراف دهند. وزیر اقتصاد تصریح کرد: جزئیات بیشتر در مورد طرح مذکور در کارگروه رسیدگی می‌شود و جمع‌بندی در نهایت به صورت رسمی اعلام خواهد شد. به گفته حسینی، خوشه‌بندی‌ها یا اطلاعات اقتصادی خانوارها، در واقع پشتوانه آماری خوبی را برای دولت فراهم کرد، ولی طبیعی است که تصمیم دولت محدود به این خوشه‌بندی‌ها نیست.
حسینی در خصوص درآمد ۴۰ هزار میلیاردی که دولت برای هدفمندی یارانه‌ها در بودجه ۸۹ در نظر گرفته است، نیز گفت: دولت لایحه را پیشنهاد داده و دلایل این اقدام را در لایحه نمی‌نویسند. وی افزود: دولت این رقم را در لایحه پیشنهاد داده تا اجازه مجلس را بگیرد و این امر در فرآیندهای حقوقی دولت پیش‌بینی شده است.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.