هیئت مدیره آپارتمان باید ساختمان را در مقابل آتش‌سوزی بیمه کند

0

هیئت مدیره ساختمان موظف است تمام ساختمان را در مقابل آتش‌سوزی بیمه کند و در صورت عدم بیمه و وقوع آتش‌سوزی، هیئت مدیره مسئول جبران خسارت‌هاست.
به گزارش consbank به نقل از توانا، در قانون از آپارتمان تعریفی به عمل نیامده است ولی در اصطلاح می‌توان گفت آپارتمان عبارت است از یک واحد مستقل در ساختمان چند طبقه که از آن برای سکونت یا جهت کسب و پیشه استفاده می‌شود.
مالکیت در آپارتمان‌ها شامل دو قسمت مالکیت اختصاصی و مالکیت مشترک است؛ قسمت اختصاصی
به بخشی از ملک گفته می‌شود که فقط صاحب آپارتمان حق استفاده از آن را دارد و قسمت‌هایی از ساختمان که کلیه مالکین حق استفاده از آن را دارند، قسمت مشترک نام دارد.
زمین زیربنا (خواه متصل به بنا باشد یا بنا به وسیله پایه روی آن قرار گرفته باشد)، تأسیسات قسمت‌های مشترک از قبیل چاه آب، پمپ، منبع آب، مرکز حرارت و تهویه، رختشویخانه، تابلوهای برق، کنتورها، تلفن مرکزی، انبار عمومی ساختمان، اتاق سرایدار در هر قسمت بنا که واقع شده باشد، آسانسور، چاه‌های فاضلاب، لوله‌ها، اسکلت ساختمان، تأسیسات مربوط به راه‌پله، وسایل تأمین کننده روشنایی، تلفن زنگ اخبار، شیر‌های آتش‌نشانی، پشت بام و تأسیساتی که در پشت بام برای استفاده عمومی احداث شده است، نمای خارجی ساختمان، محوطه ساختمان، باغ‌ها و پارک‌ها که جنبه استفاده عمومی دارند و در سند اختصاصی قید نشده‌اند؛ پله‌های ورود به پشت بام و پله‌های ایمنی، درها و پنجره‌ها، راهرو‌ها و پاگردها که در قسمت‌های غیراختصاصی باشند و دیوارهای حدفاصل بین قسمت‌های اختصاصی چنانچه جزو اسکلت ساختمان نباشند، قسمت‌های مشترک ساختمان هستند.
در صورتی که تعداد مالکین آپارتمان‌ها از سه نفر بیشتر باشد مجمع عمومی مالکین تشکیل می‌شود و در نخستین جلسه مدیر یا هیئت مدیره را انتخاب می‌کند. مدیر می‌تواند از اعضای ساختمان باشد یا از خارج انتخاب شود.
برای رسمیت مجمع عمومی، حضور بیش از نصف مالکین آپارتمان‌ها ضروری است و در صورت عدم حصول اکثریت، در جلسه سوم با رأی اکثریت حاضر در جلسه تصمیمات به تصویب می‌‌رسد و آرای اتخاذ شده توسط حاضرین در جلسه، توسط مدیر به ساکنین غایب اطلاع داده می‌شود.
مدیر آپارتمان مسئول حفظ و اداره ساختمان است و در واقع تصمیم‌های مجمع عمومی را به اجرا در می‌آورد. مدیر برای مدت دو سال انتخاب می‌شود. البته ممکن است مجمع برای سال‌های بعد هم او را انتخاب کند.
مجمع عمومی علاوه بر انتخاب هیئت مدیره یک خزانه دار نیز انتخاب می‌کند که نسبت به تنظیم هزینه و درآمد و گزارش به مجمع اقدام کند.
هیئت مدیره موظف است تمام ساختمان را در مقابل آتش‌سوزی بیمه کند و هزینه بیمه را بین شرکا تقسیم کند. در صورت عدم بیمه و وقوع آتش‌سوزی هیئت مدیره مسئول جبران خسارت‌هاست.
چنانچه تعداد واحد‌ها بیش از ۱۰ آپارتمان باشد انتخاب یک دربان برای مجموعه ضروری است.
مالکین آپارتمان‌ها موظفند هزینه‌های مشترک و مستمری را که برای قسمت‌های مشترک ساختمان ضروری است مانند آب، برق، گازوئیل، گاز و غیره پرداخت کنند؛ هزینه‌های قابل پرداخت یا بستگی به مساحت و زیربنای آپارتمان‌ها دارد مثل هزینه آب، گاز، گازوئیل و… یا برخی به زیربنا و مساحت ارتباطی ندارند مانند هزینه تأسیسات، سرایدار، دربان و دستمزد هیئت مدیره.
پرداخت هزینه آپارتمان توسط مالک یا مستاجر آن، بستگی به قرارداد تنظیم شده بین آنها دارد. چنانچه مالک طبق قرارداد از پرداخت هزینه خودداری کند، مستأجر می‌تواند آن را از اجاره بها کسر کند؛ چنانچه مستاجر از پرداخت هزینه خودداری کند، هیئت مدیره حق دارد برای دریافت آن به مالک مراجعه کند.
هیئت مدیره می‌تواند برای تأمین هزینه مبلغی را از صاحبان آپارتمان‌ها به عنوان تنخواه گردان اخذ کند.
مدیر آپارتمان مسئول حفظ و اداره ساختمان است و در واقع تصمیم‌های مجمع عمومی را به اجرا در می‌آورد.
دفاتر اسناد رسمی موظفند هنگام تنظیم هر نوع سند انتقال، اجاره، رهن، صلح، هبه و غیره گواهی تسویه حساب هزینه‌های مشترک را که به تأیید هیئت مدیره یا مدیر ساختمان رسیده باشد، از مالک دریافت کنند.
چنانچه سه نفر از کارشناس‌های رسمی دادگستری فرسودگی کامل بنا و بیم خطر جانی و مالی ناشی از آن را گواهی نمایند ساختمان قابل تجدید‌ بنا خواهد بود.
چنانچه اقلیتی از صاحبان واحد‌ها نسبت به تجدید بنا رضایت ندهند، مالکان موافق تجدید بنا ‌باید با اخذ مجوز از دادگاه خانه مناسبی برای آنها اجاره کنند تا به مکان جدید منتقل شوند. در صورتی که مخالفین از انتقال به خانه اجاره‌ای خودداری کردند، هیئت مدیره یا مدیر به دادگستری یا مجتمع قضایی مراجعه می‌کند و با اخذ دستور تخلیه آن واحد‌ها، نسبت به این کار اقدام می‌‌کند.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.