واردات ایران از ترکمنستان ۱۰ برابر صادرات

0

رایزن بازرگانی ایران در ترکمنستان گفت: یکی از مشکلات تجار ما برای فعالیت در ترکمنستان محدودیتهای بانکی است، صادرکنندگان نمی‌توانند پولهای خود را به ایران بیاورند و این نقل و انتقال از طریق کامیونها و تریلی‌های در حال تردد میان دو کشور صورت می‌گیرد.
حمید گوزلیان در گفت و گو با فارس در خصوص دلایل حضور کمرنگ ایران در بازار ترکمنستان علی رغم وجود پتانسیل‌های لازم در کالاهای ایرانی اظهار داشت:‌ اقتصاد ترکمنستان بسته و دولتی است، در واقع اصلا بخش خصوصی ندارد و اگر هم داشته باشد آنقدر ضعیف است که نمی‌تواند قراردادهای بزرگ ببندد و بیشتر انعقاد قرارداد دولتی است.
وی افزود: در وضعیت فعلی ارتباط تجاری مناسبی با دولت ترکمنستان نداریم، البته نباید فراموش کنیم که ما سالانه بالغ بر۳ میلیارد دلار از ترکمنستان گاز خریداری می‌کنیم.

* واردات ایران از ترکمنستان ۱۰ برابر صادرات

رایزن بازرگانی ایران در ترکمنستان با بیان اینکه صادرات ما به ترکمنستان ۳۰۰ میلیون دلار و وارداتمان ۳ میلیارد دلار است، گفت: در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته شاهد رشد ۴۰ میلیون دلاری صادرات به ترکمنستان بوده‌ایم.
وی با اشاره به مشکلات تجار ایرانی در ترکمنستان گفت: یکی از مشکلات تجار ما مشکلات بانکی است و صادرکنندگان نمی‌توانند پولهای خود را به ایران بیاورند و این نقل و انتقال از طریق کامیونها و تریلی‌ها صورت می‌گیرد که خیلی خطرناک است.
گوزلیان گفت: ۳۰۰ میلیون دلار وجه حاصل از صادرات از طریق مبادی غیر رسمی وارد کشور می‌شود و این برای تجار بسیار خطرناک است، لذا به همین دلیل رغبت خاصی در این خصوص وجود ندارد.
وی افزود: یکی دیگر از مشکلات موجود اخذ ویزا از ترکمنستان است چرا که این کشور به سختی به تجار ویزا می‌دهد و حتی تجار نمی‌توانند حضور فیزیکی داشته باشند.
رایزن بازرگانی ایران در ترکمنستان گفت: یکی دیگر از مشکلات موجود به مشکلات مرزی مربوط است بطوری که ورود بیش از ۱۰۰ کامیون ایرانی به ترکمنستان ممنوع است در حالیکه روزانه ۱۵۰ کامیون در مرز منتظر می‌مانند.
وی در پاسخ به این سوال که چرا چین و ترکیه چنین مشکلاتی در بازار ترکمنستان ندارند گفت: چین و ترکیه در واقع رقبای اصلی ما در بازار ترکمنستان هستند و این بدلیل توافقات دولتهای آنها است.
گوزلیان گفت: چون ترکمنستان کشور کوچکی است و تمایلات غرب‌گرایی دارد مطمئنا آنچنان که با ترکیه رابطه دارد نمی‌تواند با ما رابطه داشته باشد، بطوریکه ارتباط تجاری ترکیه با ترکمنستان ۱۰ برابر ارتباط ما با ترکمنستان است.
وی افزود: ما زمینه‌های بسیاری را داریم که صادراتمان را افزایش دهیم چرا که قرابت‌های فرهنگی و مرزی زیادی با ترکمنستان داریم.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.