واردات ۱۶۹۱ گیگاوات ساعت برق از کشورهای همسایه

0

واردات برق ایران از کشورهای همسایه در ۹ ماهه نخست سال جاری به یکهزار و ۶۹۱ گیگاوات ساعت رسید.
به گزارش مهر، واردات برق که در راستای افزایش تبادل میان ایران و کشورهای همسایه صورت می گیرد، در آذرماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است.
هم اکنون ایران با کشورهایی چون پاکستان، افغانستان، ترکمنستان، آذربایجان، ارمنستان، ترکیه و عراق تبادل برق دارد. بر این اساس، در حالی که واردات برق در آذرماه سال گذشته ۰۱۵/۴۳ گیگاوات ساعت به ثبت رسیده بود، این میزان در سالجاری به بیش از ۱۵۹ گیگاوات ساعت افزایش یافت. این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از ۲۷۰ درصد افزایش نشان می دهد.
همچنین از ابتدای فروردین تا پایان آذرماه سالجاری یکهزار و ۶۹۱ گیگاوات ساعت برق از کشورهای همسایه وارد شده است که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از ۳۱ درصد افزایش نشان می دهد. از ابتدای فروردین تا پایان آذرماه سال گذشته بیش از یکهزار و ۱۲۸ گیگاوات ساعت واردات برق در شبکه سراسری کشور به ثبت رسید.
این درحالی است که تبادل برق با توجه به اختلاف فصل پرباری شبکه برق ایران با کشورهای همسایه صورت می گیرد. در زمان حاضر با توجه به این که فصل پیک در کشورهای استقلال یافته نوار مرزی شمال کشور زمستان و در کشور ما تابستان است، تبادل برق انجام می شود.
برهمین اساس کشورهای همسایه ای که شبکه برق آنها به ایران متصل است، در فصل زمستان گیرنده برق ما هستند و در مقابل در فصل تابستان، ما گیرنده برق از این کشورها هستیم. به علت اختلاف افق با همسایه های شرقی و غربی، با تبادل برق با این کشورها فرصت مناسبی برای اصلاح ضریب بار و کاهش پیک مصرف برق کشور ایجاد می شود.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.