وارد کنندگان هواپیماهای از رده خارج مقصر هستند نه روسیه

0
به گزارش Consbank، علی نعمت چهار دولی در گفت‌وگو با ایسنا گفت: موفقیت در عرصه‌ی سیاست خارجی همچون بازی شطرنج نیازمند هوش، تدبیر و حرکت به موقع است. اکنون نیز باید بدانیم که با روسیه چگونه مراوده داشته باشیم تا در نهایت تبادلات سیاسی و اقتصادیمان موجب ضرر و زیان کشور نشود.

نماینده‌ی مردم ملایر افزود: اصول و ارزش‌های جمهوری اسلامی ایران با بسیاری از کشورهای جهان متفاوت است اما درعین حال باید بتوانیم با همین کشورها تبادلات اقتصادی داشته باشیم. ایران و روسیه امروز وجه مشترکی به نام “غضب آمریکا و غرب ” را با خود دارند. بنابراین باید بتوانیم بهره‌ی لازم از اختلافات روسیه و غرب را ببریم. در این موقع می‌توانیم البته بی‌مهری‌های گذشته روسی‌ها را جبران کنیم.

وی ادامه داد: در گسترش روابط اقتصادی‌مان با روسیه بهتر است قرارداد ترکمنچای را که کشتی‌رانی ایران در خزر را ممنوع کرده است بی‌اثر کنیم.

در رایزنی با سیاست‌مداران روسیه باید کاری کنیم تا اجازه کشتیرانی ایران در دریای خزر که اکنون بسیار محدود انجام می‌شود، آزادانه انجام شود و این مستلزم بلااثر کردن قرارداد ترکمنچای است که ده‌ها سال قبل توسط حاکمان ایران با روسیه به امضاء رسید.

وی خطاب به سیاستمداران کشورمان خواستار توجه جدی به نحوه‌ی مذاکره با سیاست‌مداران کهنه کار روسی شد و افزود: مذاکرات کنندگان ایرانی باید توجه داشته باشند با سیاست‌مداران کهنه کاری در عرصه‌های مختلف روسیه طرف هستند؛ بنابراین باید از موضع عزت‌مدارانه و در بازی برد برد با روسیه روبرو شوند. ایران و روسیه به ظرفیت‌ها و توانایی‌های یکدیگر در حوزه‌های اقتصادی نیازمندند. فقط باید حواسمان جمع باشد که وقتی امتیازی می دهیم در برابر امتیاز مناسبی دریافت کنیم.

به گفته‌ی این عضو هیات رئیسه کمیسیون عمران مجلس اعتماد سازی برگ برنده ایران در توسعه روابط اقتصادی با روسیه است.

چهاردولی تصریح کرد: باید به روسیه نشان دهیم ایران به عنوان کشوری بزرگ و با فرهنگ و تعاملات و معادلات سیاسی منطقه‌ای و جهان را به خوبی می‌شناسد و توانایی توافقات اقتصادی از موضع برابر و عزت مدارانه را داراست.

نماینده مردم ملایر استفاده از ظرفیت روسیه برای به عضویت درآوردن ایران در سازمان همکاری‌های شانگهای را پیشنهاد داد و افزود: نباید از نقطه ضعف با روسیه وارد مذاکره شویم. ایران امروز از توانایی‌های خوبی در عرصه‌های علمی و اقتصادی و کشاورزی برخوردار است که می‌تواند به عنوان داشته‌هایش در مذاکرات اقتصادی با روسیه مبنای قراردادهای اقتصادی قرار دهند.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.