ورشکستگی ۲۰ درصد بنگاههای اقتصادی کوچک ومتوسط چین

0

بنگاههای اقتصادی کوچک و متوسط در چین درگیر مشکلات مالی و اقتصادی شدید هستند بطوری که از اغاز بحران مالی جهان تاکنون ،۲۰ درصد انها تعطیل شده اند.اما امارهای رسمی دولت چین کمتر از میزان واقعی هستند.
به گزارش خبرگزاری شین هوا از پکن، وزیر صنایع و اطلاع رسانی چین ماه مارس اعلام کرد، ۷/۵ درصد بنگاههای اقتصادی کوچک و متوسط به علت رکود اقتصادی جهانی سال ۲۰۰۸ ، ورشکست شده اند.
با این وجود، امار اکادمی علوم اجتماعی چین نشان می دهد، از اکتبر ۲۰۰۸ تا مارس ۲۰۰۹ ، بیست درصد این بنگاههای اقتصادی ورشکست و تعطیل شده اند و ۲۰ درصد دیگر هم در شرف تعطیلی بودند.
به اعتقاد چن نایشینگ، اقتصاد دان و مدیر مرکز تحقیقات بنگاههای اقتصادی کوچک و متوسط آکادمی علوم اجتماعی چین، علت ورشکست شدن بیشتر این بنگاهها بخصوص بنگاههای کوچک ، کاهش تقاضای داخلی و خارجی است.
ازسوی دیگر بحران اقتصادی موجب شده است بانکهای چینی اعتبارات چندانی به این بنگاهها ندهند.
یک گزارش کمیته امور مالی و اقتصادی پارلمان چین حکایت از ان دارد که سه چهارم بنگاههای اقتصادی کوچک ومتوسط استان هنان و ۸۰ درصد بنگاههای جیانگ سو در شرق چین درگیر مشکلات مالی جدی هستند.
به نظر می رسد این بحران هنگام اجرای سیاست پولی نرمش پذیر دولت چین به منظور مقابله با رکود اقتصادی، خود را نشان داده است.
از انجا که نظام اعطای اعتبارات بانکی در چین به شدت گزینشی است ، بخش اعظم این اعتبارات در سال ۲۰۰۹ به بنگاههای بزرگ اقتصادی اختصاص یافت.
دولت چین تصمیم گرفته است، ایجاد صندوقی به نام صندوق توسعه را تسریع کند که هدف از تاسیس ان هدایت سرمایه گذاریهای خصوصی به سوی بنگاههای اقتصادی کوچک و متوسط است.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.