ورود دولت در بخش مسکن با بدست گرفتن مدیریت ساخت، خطرناک است

0

عضو هیات علمی دانشگاه تهران تزریق منابع مالی و ایجاد تسهیلات برای خرید و ساخت را از راه‌های ایجاد تحرک بازار دانست و اضافه کرد: شترسواری دولادولا نمی‌شود به عبارت دیگر نمی‌توان به اقتصاد شوک وارد کرد و در عین حال از کاهش قیمت بهره‌ برد بنابراین باید یکی از این دو را فنا کرد یا اقتصاد کشور را یا افزایش قیمت مسکن در صورت حاکم شدن رونق.
بیت‌الله ستاریان عضو هیات علمی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با ایسنا، درباره وضعیت بازار مسکن گفت: در شرایط رکود مساله افزایش یا کاهش قیمت مسکن مطرح نیست زیرا بخش مسکن و ساختمان در رکود به سر می‌برد و ارزیابی قیمت در شرایط رکود معنا و مفهوم ندارد.
وی با بیان اینکه در شرایط رکود معامله‌ای انجام نمی‌شود که بتوان قیمت را ارزیابی کرد، گفت: تاکید بر افزایش یا کاهش قیمت فریب دادن جامعه است و این در شرایطی است که جامعه از وضعیت بازار و کمبود نقدینگی آگاه است.
عضو هیات علمی دانشگاه تهران کاهش تقاضای موثر در بخش مسکن را کاری اشتباه دانست و اضافه کرد: بارها تاکید کردم که برنامه‌ریزی و ارزیابی نباید براساس تقاضای موثر صورت گیرد.
ستاریان با تاکید بر اینکه تصمیم‌گیری در مورد کالاهای حیاتی و زیستی باید براساس تقاضای مطلق انجام شود، خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی تقاضای مطلق بسیار زیاد است و در برنامه‌ریزی علاوه بر ازدواج‌ها باید ضریب تخریب ساختمان‌ها را نیز مورد توجه قرار داد.
این کارشناس مسکن با اشاره به اینکه نیاز مسکن کاهش پیدا نکرده و مخفی شده است، گفت: تمایل برای سرمایه‌گذاری در کلیه بخش‌ها از جمله مسکن کاهش یافته است و افراد حاضر به سرمایه‌گذاری در بخش ساختمان نیستند.
ستاریان با اشاره به اینکه اساسا ایجاد طرحی با نام طرح مسکن مهر درست نیست، اظهار کرد: دولت خدمات خود در بخش مسکن را روی طرح مسکن مهر متمرکز کرده و مدیریت آن را برعهده گرفته است.
عضو هیات علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه دولت تسهیلات کلیه بخش‌ها را حذف و به طرح مسکن مهر اختصاص داده است، خاطرنشان کرد: ورود دولت در بخش مسکن با بدست گرفتن مدیریت ساخت، خطرناک است و درست نیست.
وی با اشاره به اینکه دولت نباید با این شیوه وارد بخش مسکن می‌شد، گفت: دولت برای نجات اقتصاد کلان باید به این بخش شوک وارد کند و هیچ راهی جز این ندارد همچنین دولت باید قبول کند که قیمت مسکن از افزایش برخوردار می‌شود.
ستاریان تاکید کرد: دولت باید شوک را از بخش ساختمان وارد کند زیرا تحرک این بخش باعث می‌شود ۷۵ درصد صنایع کشور شروع به حرکت کند.
عضو هیات علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه صنعتی‌سازی بستری برای ساخت و ساز مسکن است، اظهار کرد: عمده‌ترین مشکل در حوزه مسکن منابع مالی است و اگر این منابع موجود نباشند نمی‌توان به طور گسترده دست به تولید مسکن زد.
وی با بیان اینکه صنعتی سازی تا حدودی به تامین منابع کمک می‌کند، افزود: در صنعتی‌سازی ضمن کاهش زمان ساخت، مدت زمان خواب سرمایه کاهش می‌یابد و در نتیجه گردش مالی سریعتر انجام می‌شود.
ستاریان صرفه‌جویی در مصرف مصالح، و افزایش کیفیت ساخت را از دیگر مزایای صنعتی سازی اعلام و تصریح کرد: به‌رغم تمام مزایا، صنعتی سازی حلال قطعی همه مشکلات نیست.
عضو هیات علمی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه با توجه به نیاز انبوه مسکن، تغییر تکنولوژی ساخت مساله‌ای است که باید از سال‌های پیش در کشور انجام می‌شد، اظهار کرد: فقدان منابع مالی مورد نیاز و محدودیت‌ صنعتی سازی از دیگر مشکلات پیش روی بخش مسکن و صنعتی سازی است.
این کارشناس مسکن با اشاره به اینکه در صنعتی سازی نوع تولیدات از اهمیت بسیاری برخوردار است، خاطرنشان کرد: معمولا صنعتی سازی به دو شیوه احداث خانه‌های دائمی و همچنین خانه‌های اضطراری انجام می‌شود اما خلط نکردن این دو مساله با هم از اهمیت بسیاری برخوردار است.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.