ورود هوش مصنوعی به ساخت‌وساز

0

دو شرکت ان‌ویدیا (NVIDIA) و کوماتسو (Komatsu) همکاری جدیدی آغاز کرده‌اند تا سیستم‌های هوش مصنوعی را وارد حوزه ساخت‌وساز کنند. از این سیستم‌ها در پروژه‌های عمرانی استفاده خواهد شد. شرکت کوماتسو یکی از شرکت‌های بزرگ و فعال در عرصه تولید ماشین‌آلات و ابزارهای صنعت ساخت‌وساز است. آنها ان‌ویدیا را به‌عنوان شریک جدید خود انتخاب کرده‌اند تا پروژه‌ای جدید را کلید بزنند. در این پروژه از هوش مصنوعی در پروژه‌های ساخت‌وساز استفاده می‌شود تا هم امنیت فضای کار تضمین شود هم بهر‌ه‌وری پروژه بهبود یابد.

در این همکاری، کوماتسو از GPUهای (واحد پردازش گرافیکی) شرکت ان‌ویدیا برای تصویرسازی و تحلیل تمام پروژه‌های خود استفاده خواهد کرد. پلت فرم هوش مصنوعی جتسون (Jetson) ان‌ویدیا به‌مثابه مغز هسته پردازشی ماشین‌آلات سنگینی عمل خواهد کرد که در پروژه‌های عمرانی و ساخت‌وساز به‌کار گرفته شده‌است. تمرکز اصلی این پروژه جدید هم روی بالابردن امنیت در محل کار و البته بهبود بهره‌وری است. بدین‌ترتیب دوربین‌های نصب‌شده روی ماشین‌آلات کوماتسو اطلاعات را به پلت‌فرم جتسون منتقل می‌کند. به کمک این دوربین‌ها می‌توان در نمایی ۳۶۰درجه هر ماشین یا انسانی را در محل انجام پروژه شناسایی کرد و از هرگونه حادثه احتمالی و بروز خسارت و تلفات جلوگیری کرد.

جنسن هوانگ (Jensen Huang) موسس و مدیر ارشد اجرایی شرکت ان‌ویدیا در این رابطه اظهار داشت: «هوش مصنوعی روزبه‌روز بیشتر در صنایع و زمینه‌های مختلف به‌کار گرفته می‌شود و حالا باید از آن در ماشین‌آلات سنگین عمرانی استفاده کرد. ماشین‌آلات در آینده هرآنچه در اطراف‌شان اتفاق می‌افتد را درک خواهد کرد و به انسان‌ها کمک می‌کند در محیطی امن‌تر به کار مشغول شده، بهره‌وری بالاتری داشته باشد. صنایع ساخت‌وساز و معدن می‌توانند از پیشرفت‌های موجود در حوزه فناوری به‌خوبی استفاده کنند.»

به‌علاوه، کوادکوپترهایی به محل اجرای پروژه ارسال می‌شود که داده‌ها را به‌طور همزمان برای پلت‌فرم هوش مصنوعی جتسون ارسال می‌کند. به کمک این داده‌ها می‌توان به بررسی روند پروژه و برآورد هزینه‌ها پرداخت. درضمن با این داده‌ها می‌توان تعامل نیروی انسانی با همدیگر و با ماشین‌آلات را هم بررسی کرد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.