وزارت تعاون از مسکن مهرحذف نمی شود

0

وزارت تعاون یکی از متولیان اجرای پروژه مهر به شمار می‌رود چرا که از همان ابتدای اجرای طرح، تعاونی‌های مسکن به عنوان مجریان مسکن مهر معرفی شدند. امری که به دلیل سابقه نه‌چندان روشن تعاونی‌های مسکن، مورد انتقاد بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران حوزه مسکن قرار گرفت. در این میان تاخیر سه ساله در دستیابی به اهداف موردنظر و نیز عدم موفقیت تعاونی‌های مسکن مهر موجب تغییر سیاست‌های وزارت مسکن، نسبت به مسکن مهر شد. در این شرایط وزیر مسکن و شهرسازی دولت دهم، با نگاهی متفاوت به پروژه مزبور و با هدف سرعت بخشیدن به ساخت‌وساز این واحد‌های مسکونی، پروژه مهر را از تعاونی‌های مسکن پس گرفت و مقرر شد، این‌بار انبوه‌سازان وارد عرصه ساخت‌وساز مهر شوند. این اقدام مورد تایید بسیاری که کارشناسان قرار گرفت تا جایی که عنوان شد: متوقف شدن انجام طرح مسکن مهر از طریق وزارت تعاون و محول شدن ساخت و ساز مسکن مهر به وزارت مسکن و شهرسازی در راستای سرعت بخشیدن به این طرح در کشور بوده است. با این وجود وزارت تعاون که در طول سه سال گذشته بیش از یک میلیون متقاضی مسکن مهر را در قالب تعاونی‌های مسکن ساماندهی کرده بود همچنان خود را یکی از ارکان پروژه مهر به شمار می‌آورد. وزیر تعاون نیز همواره تاکید می‌کند طرح مسکن مهر با استفاده از تمام ظرفیت‌ها دارای حرکتی رو به جلوست. او معتقد است: در تمام استان‌ها به استعداد یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکونی زمین تحویل تعاونی‌ها شده است. به گفته عباسی در حال حاضر به استعداد ۴۷۰ هزار واحد مسکونی در کشور کار آماده‌سازی انجام شده که می‌توان آن را به معنی آماده‌شدن همین میزان واحد مسکونی جدید دانست. در این شرایط مراسم احداث نخستین پروژه صنعتی‌سازی مسکن، که هفته گذشته در شهر جدید پرند برگزار شد این فرصت را فراهم آورد تا دیدگاه وزیر تعاون را در ارتباط با تغییر رویکرد وزارت مسکن و شهرسازی نسبت به پروژه مسکن مهر جویا شویم.

او که معتقد است، حضور انبوه‌سازان در عرصه ساخت‌وساز به معنای حذف تعاونی‌های مسکن نیست، توضیح داد: به‌منظور سرعت بخشیدن به پروژه مسکن مهر در کشور باید همه ظرفیت‌های حرکت‌های مردمی، گروه‌های چندنفره و اجتماعات کثیر را به خدمت بگیریم. به گفته وی تنها زمانی می‌توان شاهد آماده‌سازی و سرعت اجرای پروژه مسکن مهر در کشور بود که همه حرکت‌های مردمی، گروه‌های چندنفره و اجتماعات کثیر به‌همراه ظرفیت‌های آنان به خدمت گرفته شوند. وی تاکید کرد: این تصمیم به هیچ‌وجه به‌معنای آن نیست که وزارت تعاون از پروژه مسکن مهر کنار گذاشته شود و هیچ تغییری در این باب حاصل نشده است. مشروح گفت‌وگوی روزنامه تهران‌امروز با این مقام دولتی را در زیر می‌خوانید:

بفرمایید که تغییر رویکرد وزارت مسکن و شهرسازی مبنی بر حضور انبوه‌سازان در طرح مسکن مهر و کم‌رنگ شدن نقش تعاونی‌های مسکن در پروژه مهر را چطور ارزیابی می‌کنید؟
این اقدام به معنای تغییر رویه وزارت مسکن نیست. در واقع تصمیمی است که در کارگروه مسکن کشور گرفته شده وقتی دولت دید بیش از یک میلیون‌نفر از مردم در طرح مسکن مهر ثبت‌نام کرده و هنوز منتظر دریافت واحدهای مسکونی خود هستند، این نتیجه حاصل شد که همه ظرفیت‌ها را باید به کار بگیریم. این ظرفیت‌ها می‌توانند تعاونی‌های متشکل از خود اعضای مردم باشد. می‌توانند گروه‌های مردمی خود جوش باشند یا بعضی از افراد با تجربه از اعضای شرکت‌های انبوه‌ساز باشند یا حتی برخی از نهادها باشند. بنابراین بهتر است همه ظرفیت‌ها را تجمیع کنیم تا این کار بزرگ شکل بگیرد. اگر بگوییم همه باید از طریق انبوه‌سازان بسازند، یا همه باید بتوانند از طریق تعاونی‌ها بسازند. ممکن است بخشی از ظرفیت‌ها این وسط خالی بماند و ما نتوانیم ظرفیت‌ زیادی را به کار بگیریم. در این شرایط نیز تعاونی‌ها مثل سابق ساخت‌وساز می‌کنند مثل سابق دور هم جمع می‌شوند و خانه‌هایشان را می‌سازند اما آیا ساخت‌وساز توسط کسانی غیر از تعاونی‌ها ممنوع است؟ پاسخ منفی است، آنها نیز می‌توانند ساخت و ساز کنند.

جدای از این بحث عملکرد تعاونی‌ها را در طول دوره گذشته چطور ارزیابی می‌کنید؟
با توجه به اینکه خودمان هم گفتیم که از همه ظرفیت‌ها و گروه‌های مردمی باید در مسکن مهر استفاده کنیم، تاکنون همه کسانی که در کل کشور وارد جریان مسکن مهر شده‌اند، خود را به شکل تعاونی مسکن منسجم کرده‌اند. این انسجام به شکل تعاونی همان آماری را نشان می‌دهد که در خصوص پروژه‌های مهر اعلام شده است.
بنابراین تاکنون یک میلیون و ۴۵۰ هزار نفر توسط وزارت تعاون، در قالب تعاونی‌های مسکن پالایش و به وزارت مسکن معرفی شده‌اند. این در حالی است که بیشتر از ۱۰ هزار تعاونی در کل کشور تشکیل شده است.

وضعیت این تعاونی‌ها را چطور ارزیابی می‌کنید. اخبار متفاوتی در مورد تعاونی‌های مسکن منتشر می‌شود مبنی بر اینکه این نوع تعاونی‌ها با مشکلات متفاوتی روبه‌رو هستند؟
واقعیت این است که در تعاونی‌های مسکن مهر اختلاف مالی و پرونده‌ای در دادگاه نداریم بعضی از تعاونی‌های مسکن با این مشکلات مواجه بودند که در سال‌های گذشته تشکیل شده‌اند. اعضای این تعاونی‌ها روی مسائل مالی و زمین یا بودجه‌ای که دارند با هم اختلاف دارند.
اما در تعاونی‌های مسکن مهر چون شفاف و دولتی است و هزینه‌ها را هم در ارتباط با تسهیلات دولتی دریافت می‌کنند، اختلافی وجود ندارد. در این میان به هیچ وجه مساله‌ای مربوط به مسائل حقوقی وجود نداشته است. تنها مساله موجود این بود که باید طرح سرعت می‌گرفت، امری که به وام و تسهیلات آنها مربوط می‌شد. براین اساس با سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومانی که در اختیار بانک مسکن قرار گرفت با سرعت بیشتری اجرایی خواهد شد. در حال حاضر نیز بیش از ۴۵۰ هزار نفر وام‌هایشان را دریافت کردند و دیگر هیچ نگرانی از این بابت وجود ندارد.

با این وجود هنوز تعاونی‌هایی وجود دارند که با مشکلاتی مواجه هستند. این مساله را چطور ارزیابی می کنید؟
به‌طور کلی مشکلات دراین طرح کم و بیش دیده شده، این امر از آنجا ناشی می‌شود که حجم کار گسترده است. به‌طور کلی بیش از یک میلیون و ۴۵۰ هزار نفر از مردم متقاضی مسکن مهر بود و به وزارت مسکن معرفی شده‌اند اما در حال حاضر کار آماده‌سازی ۴۵۰ هزار واحد انجام شده است. وقتی که ۴۵۰ هزار واحد آماده‌سازی شده به این معنا است که تنها همین تعداد از افراد از موقعیت زمین‌هایی که به آنها داده‌اند، آگاه هستند. ولی واقعیت این است که برای بقیه افراد هم زمین تهیه شده و اقدامات لازم توسط وزارت مسکن انجام گرفته اما چون هنوز کارهای مربوط به آماده‌سازی آغاز نشده مردم برای اطلاع بیشتر به جاهای مختلف مراجعه می‌کنند. بنابراین تعاونی‌های مسکن با حمایت ادارات کل تعاونی‌ و با مراجعه به ادارات کل سازمان‌های مسکن می‌توانند نسبت به مکان‌ زمین‌هایشان آماده شوند. من معتقدم واقعا کار تعاونی‌ها حرکت مردمی و حجیم است بنابراین باید تجمیع اراده‌های مردم را جدی بگیریم. من همین‌جا توصیه می‌کنم، بعضی‌ها فکر نکنند که باید زمین‌هایشان را عده‌ای دیگر به نام دولت بسازند و بعد آنها بروند دنبال ساختمان‌هایشان. در حقیقت زمین به اسم آنهاست، خودشان باید بیایند آن را پیدا کنند، حتی باید در سرنوشت تعاونی‌ها دخالت کنند. کسانی که عضو هیات‌مدیره می‌شوند باید به ادارات تعاونی مراجعه کنند. ببینند که چه کسانی کار می‌کنند، مراقبت کنند ببینند پول‌هایشان به چه نحوی مصرف می‌شود و هزینه‌ها طبق اصول فنی باشد. چون به هر حال مبلغ کم است ما مجبوریم از همین مقدار هزینه‌ها مراقبت کنیم که از بیشترین فرصت استفاده شود.

گذشته از این با توجه به اینکه بخشی از واحدهای مسکونی مهر از طریق صنعتی‌سازی قرار است اجرا شود، فکر می‌کنید این اقدام چه تاثیری در روند اجرای پروژه خواهد گذاشت؟
کار صنعتی‌سازی در حقیقت اقدام علمی و صنعتی برای سرعت دادن و کیفیت بخشیدن به کار است. در واقع نیازی که مردم اعلام کردند در خصوص مسکن مهر، نشان داد، جمع کثیری از مردم در طبقات متوسط و کم‌درآمد جامعه از این طرح دولت استقبال کردند. وقتی نیاز به شکل گسترده اعلام شده به این معناست که روش اجرایی هم باید به شکل سریع و گسترده انتخاب شود.
بنابراین صنعتی‌سازی می‌تواند این پروژه را سریع‌تر و با کیفیت‌ بسیار بهتر به انجام برساند. در واقع چون گروه گسترده‌ای از مردم متقاضی مسکن مهر هستند انفرادی ساختن پاسخگو نخواهد بود و یک حرکت جمعی باید انجام گیرد. در حال حاضر قرار است یک هزار و ۱۰۰ نفر در اولین گروه که در قالب ۲۲ تعاونی معرفی شده‌اند طی هشت ماه خانه‌هایشان ساخته و تحویل داده خواهد شد.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.