وزیر صنعت تا به حال یک جمله در دفاع از حقوق مصرف‌کننده نگفته است

0
به گزارش Consbank  به نقل از خبرگزاری خانه ملت؛ محمد سلیمانی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی درمورد محتوای سخنان مطرح شده در برنامه دیشب پایش از شبکه اول سیما، گفت: بعضی مسئولین ما حال و روزگار اقشار متوسط را درک نمی‌کنند و همواره صحبت از افزایش قیمت خودرو می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه حتی یک جمله در اظهارات یک سال اخیر بعضی مسئولان وزارت صنایع مبنی بر دفاع از حقوق مردم در برابر خودروسازان دیده نمی‌شود، گفت: بحث خودرو خیلی روشن در کمیسیون صنایع بدین‌ترتیب مطرح شده است که سال گذشته با این عنوان که نرخ ارز برای خودروسازان بالای ۳۵۰۰ تومان است، قیمت‌ها افزایش یافت.
 
سلیمانی در ادامه گفت: در سال جاری که ارز مبادله‌ای با نرخ ۲۵۰۰ تومان به خودروسازان داده می‌شود یعنی ۴۰ درصد کاهش نرخ ارز تمام شده برای آنان پس آیا به همان دلیل که قیمت‌ها بالا رفت اکنون نباید پایین بیاید؟

وی با یادآوری کاهش بیش از ۱۰۰۰ دلاری نرخ ارز برای خودروسازان نسبت به سال گذشته خاطرنشان کرد: اگر ۴۰ درصد کاهش برای خودروسازان در نرخ ارز نبوده است آیا ۳۰ درصد یا ۲۰ درصد هم کاهش هزینه نداشته‌اند تا قیمت خودروها کاهش یابد.
 
نماینده مردم تهران در مجلس، گفت:‌ امسال یک رقم تورم به نظر «من درآوردی» اعلام و مطرح شده است که اقلام صرفاً‌ شش درصد گران شده و در حقیقت اصلاً هیچگونه تورمی در کار نیست.
 
وی افزود:‌ هرچند که ما این آمارها را قبول نداریم و ایراد اساسی به آن داریم اما بالاخره رئیس دولت است که این آمارها را اعلام می‌کند. آیا این ارقام نباید در کاهش قیمت خودرو اثر داشته باشد؟‌
 
سلیمانی با اشاره به اینکه سال گذشته گفته می‌شد به دلیل رکود و کاهش تولید هزینه بالاسری تولید خودرو افزایش یافته است،‌ گفت: حالا که تولید خودرو طبق اعلام خودشان دو برابر شده است و از رکود خارج شده‌ایم، پس چرا هزینه سربار خودرو به میزان ۵۰ درصد کاهش نمی‌یابد؟
 
وی با درخواست از خودروسازان برای ارائه فاکتورهای خرید قطعات خارجی به مردم تصریح کرد:‌ این سبب می‌شود که مردم بدانند که قطعه‌ای که ۴۰۰ هزار تومان خریداری شده است چرا و چگونه یک میلیون و ۲۰۰-۳۰۰ هزار تومان به مردم عرضه می‌شود؟
 
عضو کمیسیون صنایع مجلس گفت:‌ این بی‌انصافی و اجحاف در حق مردم است چرا که مردم هم‌اکنون به راحتی می‌توانند بهای قطعات وارداتی را از پایگاه‌های اطلاع‌رسانی خارجی دریافت کنند و با احتساب ۲۰ درصد گمرکی آن قیمتی را که باید برای آن بپردازند محاسبه و یقین پیدا کنند که هم‌اکنون چهار برابر توسط خودروسازان از آنان دریافت می‌شود.
 
وی وضعیت کنونی حاکم بر صنعت خودرو را جنگ زرگری خواند و اظهار کرد: دولت، توپ را در زمین شورای رقابت و شورای رقابت توپ را در زمین خودروساز می‌اندازد و مردم را سرکار گذاشته‌اند و آقای وزیر هم از پاسخگویی شانه خالی می‌کند.
 
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: ظاهراً اراده‌ای در کار است که مقدمات آزاد شدن ورود خودروی خارجی فراهم شده و خودرو و قطعه‌ساز داخلی را به خاک سیاه بنشانند؛ ضروری است اطلاعات قطعات و خدمات خودرو بسیار روشن و در قالب جدول به مردم عرضه شود.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.