وضعیت پروژه‌های عمرانی

0
آنچه در ادامه می‌خوانید گزیده‌ای از تحلیل‌ها و اخبار مهم اقتصادی مطبوعات امروز سه‌شنبه ۲۵ شهریور ۹۳ است.
اعتماد: افزایش قیمت سیمان

این روزنامه درباره افزایش قیمت سیمان نوشته است: وزارت صنعت، معدن و تجارت گویا قصد دارد به یک‌باره قیمت بسیاری از محصولات خود را آزاد کند به گونه‌یی که تنها یک روز پس از آزادسازی قیمت محصولات لبنیاتی در بازار، شنیده‌ها حاکی است تایید نامه‌یی از سوی معاونان وزیر در دفتر محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت وجود دارد که رسما از این وزیر کهنسال دولت یازدهم خواسته شده تا دستور ورود سیمان به بازار نقره‌یی را صادر کند؛ امری که با وجود تجربه تلخ سال ۸۹، همچنان از سوی معاونین و قائم‌مقام‌ وزیر دنبال می‌شود و این گروه معتقدند که ورود سیمان به بورس کالا می‌تواند بسیاری از مشکلات این صنعت را مرتفع کند.

هرچند تلاش خبرنگار ما برای تایید این خبر و موضع وزیر در قبال دریافت این نامه به تاییدیه رسمی نرسید اما گمانه‌زنی‌ها از مدیران میانی در راهروهای ساختمان آجری خیابان سمیه این امر را تایید می‌کند و به نظر می‌رسد همان‌طور که پیش از این نیز بارها اخبار از تعیین تکلیف سیمان تا مهر ماه خبر می‌داد وزیر و معاونین آن می‌خواهند پاییز تالار شیشه‌یی با سیمانی‌ها آغاز شود.

به این جهت حال بعد از گذشت تقریبا دو سال از توقف عرضه سیمان در بورس مجددا مسوولان عالیرتبه وزارت صنعت، معدن و تجارت دست به کار شده‌اند تا سیمان را به تالار نقره‌یی بیاورند امری که بنا به اظهارات مقامات مسوول وزارت صنعت معدن تجارت مورد نظر محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر مربوطه نیز هست و وزیر می‌خواهد که حتما سیمان در تابلو بورس قیمت‌گذاری شود.

اتفاقی که مورد تایید شیخان، دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان است و در گفت‌وگو با «اعتماد» با تایید نامه‌یی که قائم مقام وزیر برای تسریع در دستور وزیر برای ورود سیمان به بورس به دفتر وی داده است، می‌گوید: قائم مقام وزیر هر ماهه گزارشی از تولید و وضعیت سیمان به وزیر ارایه می‌کند که درگزارش جدید نامه‌یی را برای تسریع در تعیین تکلیف سیمان به بورس داده و خواستار ورود سیمان به بورس شده است.

وی با تاکید بر اینکه خود وزیر نیز خواهان ورود سیمان به تالار نقره‌یی است، گفت: پیش از این نیز سیمان یک بار وارد بورس شد اما به دلیل نارسایی‌ها و مشکلاتی که در این بازار به وجود آمد عملا عرضه سیمان در بورس متوقف شد.»

شیخان این مشکلات را در ارایه محصولات توسط تولید‌کنندگان و خریداران، بحث تعیین کارمزد، فروش و حتی تضمین در ارایه محصول خواند و ادامه داد: «برای اینکه مشکلات قبلی را در سری جدید نداشته باشیم جلسات مفصل کارشناسی برگزار می‌کنیم تا همه مشکلات به طور رسمی بر طرف شود و در زمانی که مجددا با دستور وزیر، سیمان در بورس عرضه می‌شود با مشکلات اینچنین مواجه نشویم.»

وی یکی از مشکلات ورود سیمان به بورس را بحث قیمت‌گذاری خواند و تاکید کرد: «در سری قبل دولت در حالی که ادعا می‌کرد نمی‌خواهد قیمت‌گذار سیمان باشد اما در نهایت با تعیین سقف قیمتی موجب شده بود تا همچنان تعیین‌کننده نرخ باشد و این بازار بورسی سیمان را متاثر می‌کرد ولی در این دور سعی داریم همه این مسائل حل و سپس سیمان را به بورس بیاوریم.»

ایران: اختصاص کم بودجه به مسکن مهر

این روزنامه اعتراف کرده که دولت بودجه ناچیزی برای تکمیل مسکن مهر اختصاص داده است: جانشین نماینده تام الاختیار وزیر نیرو در طرح ملی مسکن مهر با بیان اینکه از ابتدای پروژه مسکن مهر برخی ناهماهنگی‌ها در اولویت ‌بندی کلان پروژه‌ها موجب شده تا برخی از واحدهای آماده شده بدون آب و برق و فاضلاب بمانند و در عوض خدمات زیربنایی برخی واحدهای نیمه کاره تکمیل شود گفت: این نبود اولویت ‌بندی درست میان پروژه‌ها موجب شده تاکنون حدود ۱۵۰هزار واحد مسکن مهر دارای خدمات زیربنایی داشته باشیم که هنوز از نظر پیشرفت فیزیکی در مرحله خوبی نیستند، مثلاً امور روبنایی نظیر جاده ساخته نشده یا حتی پیشرفت در احداث ساختمان ۷۰ درصد است اما زیرساخت‌های آب و برق و فاضلاب آن ایجاد شده است.

وی افزود: از سوی دیگر می‌بینیم ۲۰۰هزار واحد تکمیل شده یا در مرحله نهایی وجود دارد که هنوز شبکه آب و برق و فاضلاب آن تکمیل نشده و امکان واگذاری انشعاب برای آن وجود ندارد.

این مسئول با بیان اینکه وظایف سرمایه‌گذاری در بخش زیربنایی وزارت نیرو امسال تمام خواهد شد و سال آینده وزارت نیرو در مسکن مهر هزینه نخواهد کرد گفت: به نظر می‌رسد میزان سرمایه‌گذاری وزارت نیرو در امور زیربنایی مسکن مهر ۳۰۰ میلیارد تومان شود. 

جانشین نماینده تام الاختیار وزیر نیرو در طرح ملی مسکن مهر تشریح کرد: امسال وظایف وزارت نیرو در مسکن مهر مشتمل بر ساخت شبکه‌های توزیع آب و توزیع برق و جمع‌آوری فاضلاب است که وزارت نیرو نیز در تأمین مالی آن سهم دارد اما سال آینده وظایف وزارت نیرو در بخش مسکن مهر تأمین پایدار آب و برق مسکن مهر و ساخت تصفیه خانه‌هاست و بدین جهت دیگر تأمین مالی از سوی وزارت نیرو صورت نخواهد گرفت.

سرتیپ‌زاده با بیان اینکه دولت هنوز سهم تقبل کرده خود را نپرداخته است گفت: دولت از محل بودجه عمومی خود باید تا این ماه ۷۰۰ میلیارد تومان می‌پرداخت که این پرداخت بجز رقم اندکی محقق نشده است اما اگر این رقم پرداخت می‌شد ظرف یک ماه حداقل می‌توانستیم اقدامات اولیه زیرساختی واحدهای تکمیل شده را فراهم کنیم.

خراسان: وضعیت پروژه‌های عمرانی

این روزنامه درباره وضعیت پروژه‌های عمرانی نوشته است: به گفته مشاور نوبخت، پیشرفت طرح های عمرانی معمولی است و باید درباره نحوه واگذاری طرح های عمرانی به بخش خصوصی کار کارشناسی بیشتری صورت گیرد.

سید کاظم دلخوش اباتری، مشاور امور مجلس و مجامع معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور و نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس هشتم در گفت وگو با خراسان درباره جایگاه نظارت قانونی بر نحوه واگذاری این طرح ها و نحوه نظارت مجلس در این ارتباط می گوید: در بند س تبصره ۳ قانون بودجه ،مجلس به لحاظ قانونگذاری جایگاه خودش را با کمک دولت نشان داده است منتها آن چیزی که مهم است، این است که تا چه حد بر روی طرح های نیمه تمام کار کارشناسی باید شود.

به گفته وی جایگاه خیرین باید مشخص شود ودرصد تخفیف هامعلوم شود زیرا به هرحال برخی از این تخفیف ها به صورت کلان به چشم می آیند. از طرف دیگر با کار کارشناسی این طرح ها را باید تفکیک کنند. دلخوش با بیان این که برخی از طرح ها حالت روستایی دارد و در روستاها برای منافع عموم مردم است و در نتیجه بخش خصوصی نمی تواند در آن ها حضور پیدا کند ، ادامه می دهد: در برخی از طرح ها بخش خصوصی می‌تواند مشارکت داشته باشد. باید به نظر من یک بحث مفصل کارشناسی انجام شود که هم بخش خصوصی وتعاونی ها سهم و جایگاه خود را بدانند و هم دولت بداند.

وی در پاسخ به این که آیا دولت در این زمینه با مجلس یک هماهنگی خاصی را به صورت مدون دارد؟ می گوید: چون قانون نوشته شده است، مجلس نیز خواهان اجرای آن است باید دید که در زمینه کار کارشناسی آن بخش خصوصی ، تعاونی ها و دولت تا چه حد این زمینه را فراهم می کنند.

دلخوش اباتری در پاسخ به این که چه ارزیابی از پیشرفت پروژه‌های عمرانی در سال جاری دارد و آیا درشرایط کنونی که حدود ۶ ماه از سال می گذرد، پیشرفت خوبی داریم؟ اظهار می دارد: به نظر من فعلا چون بحث فاینانس کاملا جا نیفتاده است روند را مثل سابق می بینم و احتمال دارد که بودجه‌هایی اختصاص داده باشند ولی باید روند کار سرعت بگیرد. وی در پاسخ به این که معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور اخیرا از پیشرفت خوب این طرح ها خبر داد؛ می گوید: آقای نوبخت فرمودند که اختصاص‌ها را داده اند و ما هم از ایشان تشکر می کنیم ولی به نظر من پروژه‌های عمرانی در استان ها باید از این حالت رکود خارج شود و خودش را بیشتر نشان دهد. روند یک روند معمولی است و امیدواریم که سرعت بیشتری بگیرد.

جهان صنعت: کاهش سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی

این روزنامه درباره ماده «۳۰» لایحه خروج از رکود دولت مبنی بر کاهش سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی به مدت پنج سال نوشته است: ایرج ندیمی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص کاهش سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی به خبرنگار «جهان صنعت» گفت: در کمیسیون مجلس مخالفت‌های زیادی با این طرح مطرح شده است و بنده پیشنهاد داده‌ام که دولت برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی، تولید و کاهش واردات باید مستقیم در اعتبارات صندوق دخالت نداشته باشد، بلکه مانند یک سفار‌ش‌دهنده برای طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی و تولیدی که در اولویت قرار دارند درخواست رسیدگی دهد.

ندیمی افزود: به جای اینکه دولت و کارفرما مستقیما این درآمد را دریافت کنند و صندوق توسعه ملی بر ۲۰ درصد متوقف شود، دولت باید فهرست پروژه‌های مورد نیاز در بخش‌های مختلف عمرانی و تولیدی را به سرمایه‌گذار‌های بخش‌خصوصی و تعاونی ارایه دهد و معرفی کند و سرمایه‌گذاری‌ها این پروژه را در اولویت قرار دهند.

وی بیان کرد: اگر به این روش عمل شود مشکل دولت حل می‌شود و برگشت منابع نخواهیم داشت. این نکته قابل ذکر است که در این روش نظر دولت به عنوان سفارش‌دهنده حایز اهمیت است اما سهم صندوق باید طبق روال گذشته هر سال افزایش داشته باشد.

عضو کمیسیون اقتصادی عنوان کرد: کاهش سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی با سیاست‌ها و قانون برنامه پنجم مغایرت دارد و با اجرای پیشنهاددهنده مشکلات دولت و تولید حل می‌شود.

دنیای اقتصاد: بابک زنجانی مهره‌ای مفید در دور زدن تحریم‌ها

این روزنامه بابک زنجانی را مهره‌ای مفید در دور زدن تحریم‌ها خوانده و نوشته است: خزانه‌دار اتاق بازرگانی تهران با اشاره به مزایده فروش شرکت هواپیمایی انر ترکیه متعلق به بابک زنجانی هشدار داده که مسوولان دادستانی و هواپیمایی کشور اجازه ندهند این اموال به غارت برده شود.

حمید حسینی در روزنوشت‌هایش در صفحه شخصی خود به ملاقات دو ساعته با رضا ضراب در استانبول اشاره می‌کند. حسینی پس از این صراحتا بیان می‌کند که امثال ضراب و زنجانی در انتقال پول و دور زدن تحریم‌ها به ایران کمک کرده‌اند و شایسته تقدیر هستند.

او همچنین در پایان این نوشته خود به مزایده فروش شرکت هواپیمایی انر ترکیه متعلق به بابک زنجانی اشاره می‌کند و توضیح می‌دهد: این شرکت پس از دستگیری شمس از همکاران بابک زنجانی‌ رها شده و صاحبان قبلی این شرکت در حال حساب سازی جهت خرید اموال هستند، لازم است مسوولان دادستانی و هواپیمایی در این رابطه هشیاری به خرج داده و نگذارند این اموال به غارت برده شود.

شرق: گران شدن نان

این روزنامه درباره گران شدن نان نوشته است: بعد از افزایش قیمت حامل‌های انرژی، اکنون نوبت افزایش قیمت نان رسیده است یا به اصطلاح معاون اجرایی رییس‌جمهور، قرار است به‌زودی قیمت آرد و نان اصلاح شود.

اما آنچه در این میان مغفول مانده هدف اصلی آزادسازی قیمت‌هاست و افزایش هزینه‌های دولت؛ چون دولت سالانه ۱۳‌هزار‌میلیاردو۴۲۰‌میلیون‌ تومان یارانه مستقیم و غیرمستقیم به نان و آرد اختصاص می‌دهد؛ یعنی معادل چهار‌میلیاردو۳۳۰‌میلیون‌دلار.

قرار بود دولت یارانه غیرمستقیم نان و آرد را حذف کند و آن را به‌طور مستقیم به مردم بپردازد، اما آمارها نشان می‌دهد هم خانوارها از محل افزایش قیمت نان هزینه بیشتری داده‌اند و هم دولت. براساس آمار از سال۸۲ تا ۹۱ با وجود کاهش یک‌سومی نان خانوارها، متوسط هزینه سالانه یک‌خانوار برای تامین نان مصرفی هشت‌برابر شده است.

دولت هم به جای کاهش هزینه، سالانه چهار‌میلیارددلار برای نان یارانه مستقیم و غیرمستقیم می‌دهد؛ یعنی هم هزینه بیشتری می‌دهد و هم همه‌ساله در آستانه افزایش قیمت‌ها با انتقاداتی تند مواجه می‌شود.

از سال ۹۰ تا سال ۹۲ قیمت نان در دفعات متعدد افزایش یافته بود، در سال ۹۳ هم گمانه‌هایی در مورد افزایش قیمت نان شنیده می‌شد. اما یارانه مصوب در بودجه سال۹۳، احتمال افزایش قیمت نان را به صفر رساند.

دولت در لایحه بودجه سال۹۳ پیشنهاد یارانه هشت‌هزار و ۸۰۰‌ میلیاردتومانی را به مجلس داده و گفته بود اگر این رقم تصویب شود، افزایش قیمت نان منتفی است. مجلس هم دست‌ودلبازی نشان داد و مقداری به رقم پیشنهادی دولت افزود و یارانه ۱۱‌هزار‌میلیاردتومانی را برای یارانه گندم و آرد تصویب کرد، اما دست دولت را باز گذاشت تا در صورت اجرای فازدوم و به صلاحدید کابینه قیمت آرد و نان افزایش یابد.

سخنگوی دولت هم در یکی از مصاحبه‌های خود در فروردین‌ماه موضوع افزایش قیمت نان را منتفی دانسته و گفته بود: «در مجموعه برنامه‌های هدفمندی یارانه‌ها نان قرار ندارد و تصمیم نداریم، نسبت به افزایش قیمت‌ نان اقدام کنیم.» مجتبی خسروتاج، معاون توسعه بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت هم تا هفته گذشته خبر از منتفی شدن افزایش قیمت‌ نان می‌داد، اما دیروز معاون اجرایی رییس‌جمهور در «هشتمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت آرد و نان» گفت: در ۳۰ماه گذشته قیمت نان افزایش نداشته اما اکنون نظرات کارشناسی سازمان‌های مختلف را برای اصلاح قیمت آرد و نان گرفته‌ایم تا تغییر قیمت نان کمترین فشار را بر مردم وارد کند.

به گزارش فارس محمد شریعتمداری توقف قیمت نان را طی دوسال‌ونیم اخیر عاملی در راستای بروز مشکلات در کیفیت نان دانست و افزود: اکنون دولت سعی در ریشه‌یابی مساله کرده تا تصمیماتی اتخاذ کند که حداقل فشار به مردم وارد شود. اما هنوز هیچ رقمی برای قیمت نان تعیین نشده است. این خبری است که علی قنبری، رییس جدید شرکت بازرگانی دولتی به تسنیم داده است.

همشهری: گرانفروشی خودروهای داخلی نسبت به مصوبه شورای رقابت

روزنامه شهرداری از گرانفروشی خودروهای داخلی نسبت به مصوبه شورای رقابت خبر داده و نوشته است: آغاز فروش نقدی شهریور‌ماه محصولات ایران خودرو با موعد تحویل ۵ روزه موجب نارضایتی مشتریان در زمینه مشکلات خرید اینترنتی این محصولات و عرضه برخی خودروها به قیمت‌های بالاتر از نرخ مصوب شورای رقابت شد.

مقایسه قیمت فروش رسمی برخی محصولات این شرکت با نرخ مصرف‌کننده مصوب شورای رقابت با لحاظ آپشن‌های اجباری، حاکی از تفاوت بیش از ۲ میلیونی قیمت‌ برخی محصولات به بهانه برخی آپشن‌ها مانند سنسور دنده عقب یا حتی بدون داشتن این آپشن‌های اختیاری است.

در طرح فروش نقدی شهریور‌ماه این شرکت قیمت پژو ۲۰۶تیپ ۵با کیسه هوای راننده و سرنشین و هشداردهنده موانع عقب با موعد تحویل ۵ روزه در حالی ۳۶میلیون و ۲۲۳هزار و ۸۰۰تومان اعلام شده که قیمت مصوب شورای رقابت ۳۴میلیون و ۱۱۴هزار و ۶۳۱تومان با آپشن‌های الزامی تعیین شده و بیانگر گرانفروشی ۲میلیونی است.

کیهان: واکنش به آمار خروج از رکود

این روزنامه در واکنش به آمار خروج از رکود نوشته است: از آنجا که اقتصاد کشور طی دو سال اخیر دچار رشد منفی اقتصادی و رکود بود و دولت یازدهم هدف اصلی اقتصادی خود در سال جاری را خروج از رکود عنوان کرده بود، اظهارنظر رئیس جمهور درباره خارج شدن اقتصاد کشور از رکود در فصل بهار امسال مایه امیدواری مردم و فعالان اقتصادی کشور شد؛ هرچند در ظاهر اقتصاد کشور نشانه‌های آشکاری درباره رونق و خروج از رکود دیده نمی‌شود.

پس از اظهارات آقای روحانی بسیاری تصور کردند که آمارهای اعلام شده از نرخ رشد سه ماهه اول، براساس آمارهای ابتدایی مرکز آمار یا بانک مرکزی بوده است که هنوز منتشر نشده و به صورت غیررسمی برای اطلاع رئیس جمهور تهیه شده است.

اما با گذشت نزدیک به ۱۰ روز از سخنان آقای روحانی، نه بانک مرکزی و نه مرکز آمار که نهادهای مسئول محاسبه و انتشار آمارهای اقتصادی کشور هستند، گزارش وضعیت رشد اقتصادی کشور در سه ماهه اول سال را منتشر نکرده‌اند به طوری که این گمانه تقویت شده که احتمالا اظهارنظر رئیس جمهور، مبتنی بر آمارهای این دو نهاد رسمی نبوده است؛ خصوصا آن که مرکز آمار و بانک مرکزی از ارائه پاسخ صریح به خبرنگاران در این باره نیز خودداری می‌کنند.

در همین حال، اظهارنظر یک نماینده مجلس مبنی بر این که نرخ رشد اعلام شده از سوی رئیس جمهور برای سه ماهه اول امسال،‌ نتایج برآورد یک نهاد پژوهشی بوده است، این گمانه را تقویت کرده است.

بدین ترتیب به نظر می‌رسد بار دیگر مسئله ارائه آمار و اطلاعات نادرست به رئیس دولت یازدهم مطرح شده است. پیش از این در تیرماه امسال، چند روز بعد از آن که سخنگوی دولت از تکدر آقای روحانی بابت افزایش قیمت خودرو و دستور وی برای اصلاح قیمت خودرو خبر داد، وزیر صنعت مدعی شد اظهار تکدر آقای روحانی بر مبنای اطلاعات غلطی بوده که به وی داده شده است. با این حال، به نظر می‌رسد آقای رئیس جمهور باید از این پس در ارائه آمار‌ها با درنگ بیشتری عمل کنند.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.