هر آنچه یک مدیر ساخت و ساز باید انجام دهد

0
وظایف مدیر ساخت و ساز

مدیر ساخت و ساز، فردی است که کلیه فعالیت هایی که در طی انجام یک پروژه ساخت و ساز انجام می شود را حمایت و هدایت می کند. در این مطلب با مسئولیت ها و وظایف مدیر ساخت و ساز آشنا خواهید شد.

یک مدیر ساخت و ساز بایستی اطمینان حاصل کند که پروژه تحت نظارت او با اطمینان و ایمنی کامل، در زمان مشخص و با توجه به بودجه تعیین شده به پایان خواهد رسید. مدیر ساخت و ساز از همان ابتدای پروژه حضور داشته و می تواند با یک برنامه ریزی اولیه به مشتریان کمک کند. همچنین با انتخاب معمار و پیمانکار، تأثیر زیادی روی پروژه خواهد گذاشت.

کاری که مدیر ساخت و ساز انجام می دهد می تواند از بازسازی یک پروژه کوچک تا یک ساختار تجاری مانند یک بیمارستان یا یک ساختمان بلند باشد.

وظایف مدیر ساخت و ساز

وظایف مدیر ساخت و ساز

وظایف مدیر ساخت و ساز عبارتند از:

برنامه ریزی مدیریت پروژه: این وظیفه شامل برنامه ریزی کلی پروژه و مستندسازی همه شغل هایی است که باید در راستای انجام پروژه وجود داشته باشند. همچنین بودجه بندی و دستیابی به مصالح مورد نیاز از جمله وظایف مدیر ساخت و ساز می باشد.

مدیریت هزینه: مدیر ساخت و ساز بایستی اطمینان حاصل کند که بودجه موجود مشکلات و مخارج پیش بینی نشده را پشتیبانی می کند.

مدیریت کیفیت: مدیر ساخت و ساز بایستی اطمینان حاصل کند که پیمانکاری که با او قرارداد بسته اند، پروژه را با استانداردهایی با کیفیت بالا به اتمام خواهد رساند. زیر نظر داشتن فرآیند انجام کار ساخت و ساز، هزینه ها و کیفیت ساخت پروژه بسیار حیاتی و از جمله وظایف مدیر ساخت و ساز می باشد.

مدیریت قرارداد:  قراردادهای بزرگ با مشتری بخشی از فرآیند پروژه ساخت و ساز می باشد. مواد قرارداد بایستی به گونه ای تنظیم شود که همه افرادی که در آن دخیل هستند، راضی باشند.

مدیریت ایمنی: فضای ساخت و ساز می تواند مکانی خطرناک باشد، مدیر ساخت و ساز بایستی اطمینان حاصل کند که فرآیندهای مربوط به ساخت و ساز به گونه ای ایمن پیش می روند. مدیر ساخت و ساز بایستی اطمینان حاصل کند که عملیات ساخت و ساز طبق نیازمندی های قانونی و مقررات ساخت و ساز انجام می شود.

وظایف مدیر ساخت و ساز

مسئولیت های مدیر ساخت و ساز – مدیر ساخت و ساز چه کسانی را و چگونه مدیریت می کند؟

مدیران ساخت و ساز مسئولیت مدیریت افراد مناسب در نقش های مختلف پروژه را بر عهده دارند. قبل از هر اقدام عملی در جهت ساخت و ساز، بایستی معمار، نقشه کش و خریدار در مورد برنامه های پیش رو بحث و گفتگو کنند.

مدیران نیازمند استخدام کارکنانی هستند که پروژه را مطابق با استانداردهای مشتری به اتمام برسانند. بسیار مهم می باشد که کلیه کارکنانی که استخدام شده اند، برنامه های پروژه را درک کرده و آن را توسعه دهند. مدیر ساخت و ساز بایستی پیمانکاران و تأمین کنندگان گوناگونی را استخدام کرده و فعالیت های آنها را هماهنگ سازد.

وظایف مدیر ساخت و ساز

پروژه های ساخت و ساز – انواع پروژه هایی که مدیر ساخت و ساز بر روی آنها کار می کند:

مدیران ساخت و ساز اغلب روی پروژه های گوناگونی کار می کنند که شامل موارد زیر می باشد:

زراعی: پروژه های ساخت و ساز زراعی متمرکز بر ساخت و ساز های صنعتی هستند. نمونه هایی مانند نرده کشی تخصصی، ساخت انبار یا طویله، پروژه های تأمین آب و آب گذر از جمله این موارد می باشند.

مسکونی: شامل هر نوع خانه، آپارتمان و هر نوع ساختمان مسکونی می باشد.

تجاری: پروژه هایی مانند مراکز خرید، انبارها، بانک ها، هتل ها و تفریحگاه ها از جمله پروژه های تجاری می باشند.

دولتی: پروژه های ساخت و ساز که مرتبط با دولت یا سازمان های عمومی هستند، شامل مدرسه ها، بیمارستان ها، تسهیلات نظامی، موزه ها و ایستگاه های پلیس از جمله این موارد هستند.

صنعتی: ساختمان هایی که به منظور تأمین کالاها و محصولات ساخته می شوند. نیروگاه ها، کارخانه های تولیدی و پالایشگاه های نفت در این مورد گنجانده شده اند.

پروژه های عمرانی سنگین: ساخت پل ها، جاده ها، تونل ها و فرودگاه ها در این دسته می باشند.

وظایف مدیر ساخت و ساز

صلاحیت ها و مهارت هایی که مدیر ساخت و ساز باید داشته باشد:

  • مدیران ساخت و ساز ملزم به برقراری ارتباط با افراد زیادی می باشند. بنابراین، مهارت ارتباط با افراد بسیار اهمیت دارد.
  • مدیر ساخت و ساز بایستی قادر باشد تا تیم تحت سرپرستی خود را تشویق کند تا پروژه را با بالاترین کیفیت به اتمام برسانند.
  • بایستی در حل مشکلات خلاق باشد تا بتواند بر هر مانعی که طی انجام پروژه پیش می آید غلبه کند.
  • دارای مهارت های برنامه ریزی و سازماندهی فوق العاده باشد تا پروژه به طور موثر و کارآمد طبق برنامه ها پیش رود.
  • مهارت های ریاضی و it بسیار ضروری می باشند، چرا که داشتن شناخت عمیق از روش های متفاوت ساخت و ساز و نرم افزارهای کامپیوتری مدیریت پروژه بسیار ضروری می باشد.
  •  داشتن آگاهی و دانش سلامت و ایمنی جهت داشتن یک محیط کاری ایمن ضروری می باشد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.