با مسئولیت ها و وظایف مدیر پروژه آشنا شوید

0
وظایف مدیر پروژه

مدیر پروژه، فردی است که مسئولیت هدایت پروژه را از ابتدا تا انتها بر عهده دارد. این مسئولیت شامل برنامه ریزی، اجرا و مدیریت افراد، منابع و اهداف پروژه می باشد. مدیران پروژه بایستی سیاست لازم برای وضع اهداف دست یافتنی و واضح را داشته و منجر به اجرای موفقیت آمیز آنها بشود. مدیر پروژه تمام مسئولیت اجرای یک پروژه مشخص را بر عهده دارد. وظایف مدیر پروژه ممکن است با به اتمام رسیدن اجرای پروژه تعیین شده به پایان برسد یا ممکن است تا موقعیت از پیش تعیین شده ای در طی انجام پروژه ادامه داشته باشد.

مدیر پروژه موظف است پروژه را در زمان مشخص و با توجه به بودجه تعیین شده با برنامه ریزی و سازماندهی منابع و افراد تحویل دهد.

مدیر پروژه ممکن است در نقش مدیر ساخت و ساز، مدیر برنامه ریزی، مدیر بازاریابی و … انجام وظیفه کند.

مسئولیت های مدیر پروژه:

۱-برنامه ریزی منابع و فعالیتها

برنامه ریزی یکی از ابزارهای مهم برای دستیابی به اهداف پروژه است و پروژه های زیادی به علت برنامه ریزی ضعیف شکست خورده اند. از اساسی ترین وظایف مدیر پروژه خوب، تعیین اهداف و منابع موجود می باشد. مدیران پروژه لایق زمان مناسب برای رسیدن به اهداف را تعیین کرده و توانایی و قابلیت های تیمشان را ارزیابی می کنند.

آنها یک برنامه واضح و مختصر برای اجرای پروژه و نظارت بر پیشرفت آن تنظیم می کنند. پروژه ها معمولاً غیرقابل پیش بینی هستند، بنابراین مدیران پروژه خوب می دانند چگونه قبل از اینکه پروژه به مراحل نهایی برسد، برنامه ریزی های لازم را تنظیم نمایند.

۲-سازماندهی و انگیزه دهی به تیم پروژه

مدیر پروژه خوب تیمش را با چک لیست های طولانی سردرگم نمی کند. او برنامه های واضح و ساده ای را تنظیم می کند تا تیم بتواند آخرین پتانسیل خود را به کار بگیرد، بوروکراسی را کاهش داده و تیمش را برای رسیدن به هدف نهایی در مسیر درست قرار می دهد. یکی از وظایف مدیر پروژه، انگیزه دهی به کارکنان و زیر دستان در راستای انجام پروژه می باشد.

۳-کنترل مدیریت زمان

مشتریان معمولاً موفقیت یا شکست پروژه را طبق زمان تحویل قضاوت می کنند. مدیران پروژه خوب می دانند که چگونه برنامه ها را طبق موعد مقرر تحویل پروژه پیش ببرند.

آنها به طور موثر و کارآمد فعالیت های زیر را انجام می دهند:

  • تعریف وظایف اعضای تیم
  • ترتیب و اولویت بندی وظایف
  • ارزیابی طول زمان فعالیت ها
  • تنظیم یک جدول زمانی
  • حفظ و انجام فعالیت ها طبق جدول زمانی

۴-ارزیابی هزینه

مدیر پروژه خوب می داند که چگونه پروژه را با توجه به بودجه تعیین شده به انجام رسانند. حتی اگر یک پروژه طبق موعد مقرر و متناسب با انتظارات مشتری به او تحویل داده شود، اما هزینه آن فراتر از بودجه تعیین شده باشد، ممکن است با شکست مواجه شود. مدیر پروژه خوب به طور مداوم بودجه را ارزیابی کرده و برای جلوگیری از سرریز بودجه همواره برنامه ریزی می کند.

۵-اطمینان از رضایت مشتری

در پایان، تنها رضایت مشتری است که موفقیت یک پروژه را تضمین می کند. یکی از اساسی ترین وظایف مدیر پروژه ، به حداقل رساندن عدم قطعیت می باشد و اینکه از اتفاقات ناگهانی ناخواسته پیشگیری کند. مدیر پروژه خوب می داند که چگونه ارتباطات موثر و به روز را با مشتریان حفظ کند.

۶-آنالیز و مدیریت کردن ریسک پروژه

در پروژه های بزرگتر معمولاً موانع و مشکلاتی ممکن است وجود داشته باشند که در برنامه اولیه اجرای پروژه پیش بینی نشده باشند. مدیر پروژه خوب می داند که چگونه ریسک های بالقوه را قبل از شروع پروژه تعیین و ارزیابی کند. پیشگیری از ریسک ها و به حداقل رساندن اثر آنها بر روند انجام پروژه، از وظایف مدیر پروژه می باشد.

۷-نظارت بر پیشرفت

در مراحل ابتدایی، مدیر پروژه و تیمش دیدگاه روشن و امید بالایی برای دستیابی به نتایج مطلوب دارند. اگر چه همواره مسیر پروژه تا خط پایان با دست اندازهای زیادی در طول مسیر روبرو می باشد. هنگامی که امور طبق برنامه پیش نمی روند، مدیر پروژه بایستی عملکرد تیم را مورد ارزیابی قرار داده و اقدامات اصلاحی موثر را انجام دهد.

۸-مدیریت گزارش ها و مستندات لازم

یک مدیر پروژه باتجربه می داند که گزارش های نهایی و مستندات مناسب به چه صورتی هستند. مدیر پروژه خوب می تواند  با ارائه گزارش های جامع، تمام نیازمندی های پروژه را در حین تکمیل مشخص نماید. این گزارش شامل تاریخچه پروژه، آنچه انجام شده است، افرادی که درگیر بوده اند و آنچه که سبب یهتر شدن پروژه در آینده می شود، می باشد.

مهارت های لازم برای مدیر پروژه

  • مهارت سازماندهی افراد و منابع برای رسیدن به اهداف در زمان تعیین شده
  • مهارت برقراری رابطه بین فردی قوی برای انگیزه دادن و هدایت کردت تیم پروژه
  • توانایی ارزیابی و کنترل بودجه
  • مهارت برقراری ارتیاطات و مذاکره برای مدیریت انتظارات موجود
  • توانایی به کار گیری ابتکار و قدرت تصمیم گیری تحت فشار

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.