ولوو ۹۰ سال اصالت و ایمنی

0

ولوو؛ ۹۰ سال اصالت و ایمنی

گروه کارخانجات ولوو در سال ۱۹۲۷ با همکاری ۲ مهندس مکانیک به نام‌های گوستاو لارسن (Gustaf Larson) و آسار گابریلسون (Assar Gabrielsson) راه‌اندازی شد. هدف ابتدایی از گشایش این شرکت در حقیقت ساخت خودروهایی بود که در برابر سرمای هوای سرد کشور سوئد مقاومت و استقامت کافی را داشته و همچنین برای جاده‌های یخ‌زده و ناهموار این سرزمین سردسیری به قدر مافی مجهز و بهینه  بهینه شده باشد. ولوو در آغاز فعالیت خود شاخه‌ای صنعتی و متخصص از کمپانی بلبرینگ‌سازی اس‌کااف (SKF) به‌شمار می‌آمد. واژه ولوو در ادبیات لاتین به معنای «من می‌گردانم» است و به‌نوعی به مفهوم بلبرینگ پهلو می‌زند.

ورود به قاره سبز

نگرش بنیانگذاران گروه ولوو از ابتدا بر مبنای ایمنی کاربر و مصرف‌کننده محصولات این برند بنا گذاشته شد. در نتیجه شاخص ایمنی در قالب اصلی اساسی و بنیادین در شالوده مدیریت و اقدامات اجرایی این مجموعه نفوذ پیدا کرد. نخستین خودروی سنگین ولوو در ژانویه سال ۱۹۲۸ وارد بازار شد و با استقبال سریع و قابل توجهی در فروش مواجه شد. دیری نپایید که آوازه این خودرو‌های منحصر‌به‌فرد به مرز‌های اروپا را در نوردید و در آغاز دهه ۱۹۳۰ میلادی نخستین سری از کامیون‌های سنگین این کمپانی به قلب قاره سبز صادر شد. تنها ۵ سال بعد یعنی در سال ۱۹۳۵ به دنبال ورود ولوو به عرصه‌های بین‌المللی، اس‌کااف سهام خود را در بازار بورس اوراق بهادار سوئد واگذار کرد و جهان نظاره‌گر ظهور برند ولوو به‌عنوان ایمن‌ترین خوردوساز سنگین جهان شد.

ارتش ۹۵ هزار نفری

ولوو پس از ۹ دهه فعالیت درخشان هم‌اکنون در زمینه‌ تولید خودرو‌های سنگین، ماشین‌آلات ساخت‌و‌سازی و خودرو‌های شخصی صاحب اندیشه، نگاه و سبک است. جایگاهی که البته با تکیه‌بر سود‌آوری‌های کلان همراه بود. تا پایان سال ۲۰۱۶ حدود ۳۸ میلیارد دلار بهره مالی از بخش‌های گوناگون این شرکت جهانی حاصل شده است. همچنین درآمد ناشی از عملیات ساخت‌و‌ساز با مدیریت ولوو حدود یک‌میلیارد و ۶۵۰ میلیون دلار و مجموع درآمد و دستمزد کارمندان ثابت و پروژه‌ای حاضر در این برند حدود ۱۲ میلیارد و ۲۵۵ میلیون دلار گزارش شده است. لازم به ذکر است که هم‌‌اکنون ۹۵ هزار کارمند در بخش‌های متعدد این کمپانی در سمت‌های گوناگون مشغو به کار هستند.

۱۸۰ سال دانش علوم مکانیکی

گروه تجهیزات ساختمانی ولوو (Volvo Construction Equipment) یکی از اصلی‌ترین زیرمجموعه‌های این برند بین‌المللی است که در زمینه تولید ماشین‌آلات ساختمانی همچون تریلر، لودر، بکهو لودر، فینیشر، گریدر، بیل مکانیکی و محصولاتی از این دست فعالیت می‌کند. رویکرد محوری ولوو از تشکیل این دپارتمان به‌نوعی در بطن شکل‌گیری آن نهفته است. در حقیقت نگرش ایمنی کاربر که در ابتدای این متن از آن سخن گفته شد، اساس تشکیل واحدی علمی و دقیق برای تولید ماشین‌آلات ساخت‌و‌سازی و راه‌سازی بود. ابعاد اجرایی گروه تجهیزات ساختمانی ولوو بر پایه ارائه راهکار‌های نو و خلاقانه بر اساس نیاز بازار قرار دارد. بر این اساس دپارتمان تحقیق و توسعه (R&D) در این بخش با دقت و دانش بسیار بالایی فعالیت می‌کنند. این بخش مجهز به چندین آزمایشگاه بزرگ و مجهز است که در هریک بر حسب مصالح و سوژه مورد آزمایش نیز برنامه‌های مورد نظر پیاده می‌شود. واحد‌های هم‌ارز بخش تحقیق و توسعه شامل زمین‌شناسی، متالوژی، مکانیک و مهندسی صنعتی است که در قالب ساختاری از همکاری‌های چندجانبه به نتایجی درخشان و ماندگار انجامیده است. گزارشات رسمی از پیشینه اجرایی این برند نشان می‌دهد که بیش از ۱۸۰ سال دانش علوم مکانیکی در فعالیت‌های این کمپانی نهفته است. روند رو به رشد و پیشرانه‌ای که در این برند وجود دارد نمودی عینی در ابعاد و قدرت موتوری و اجرای آن داشته است. به‌عنوان مثال ماشین‌آلات بیل مکانیکی ولوو پس از گذشت ۷۵ سال از زمان تولید اولیه، از وزنی حدود یک و نیم تن به ۹۰ تن رسید تا قابلیت کشش و بازو‌های اجرایی آن هم به‌شکلی قابل توجه افزایش داشته باشد.

ولوو برای چالش شما راهکاری دارد

بی‌شک یکی از اصلی‌ترین چالش‌هایی که مصرف‌کنندگان ماشین‌آلات سنگین ولوو با آن در تماس هستند مربوط به مصرف حامل‌های انرژی است. در نتیجه از جمله اهداف کلیدی گروه تحقیق و توسعه ولوو در نظارت بر شیوه مصرف و کاهش نرخ آن برای خودرو‌ها و ماشین‌آلات است. بنابراین خطوط طراحی و موتور‌های دیزلی و دوگانه‌سوز در ولوو از جایگاه بسیار مهمی برخوردار است. این بخش‌های فنی در فضا‌هایی بسیار ویژه و انحصاری مدیریت می‌شود تا از حفظ اطلاعات و محاسبات در مجموعه اطمینان کافی حاصل شود. لازم به ذکر است که اندیشه کاهش مصرف انرژی تنها در زمینه مصرف انرژی و مهندسی پیشرانه‌ها نمود نداشته و در حوزه مدیریت ماشین‌آلات نیز به روشنی دیده شده است. ولوو یکی از مهم‌ترین برند‌های تولید‌کننده سامانه‌های هوشمند و فناوری‌های نو برای شبیه‌سازی سه‌بعدی فعالیت‌های ماشین‌آلات راهسازی و ساخت‌و‌ساز در انواع مکانیکی و خودکار است. سامانه‌های نظارتی جدید ولوو با کارکرد‌ها جالب و منحصر‌به‌فرد عرضه می‌شود که در بهینه‌سازی سرمایه، منابع و زمان نقشی بسیار کلیدی ایفا می‌کند. این سیستم‌های آنلاین و منحصر‌به‌فرد به‌طور مستقیم و سریع به ارائه اطلاعات و داده‌های طبقه‌بندی‌شده می‌پردازد تا کاربر در تمام طول کار به روند پیشروی آگاه باشد. نگرش اصلی ولوو در برخورد با نیاز مشتری بر اساس ارائه راهکار و حل موانع اجرایی آنان مطرح است. شعار «ولوو برای چالش شما راهکاری دارد» از همین نگاه برمی‌خیزد که برنامه مدیریتی ولوو در سایه اصلاح روش و حل چالش‌ها خلق شده است. بنابراین به‌طور سالیانه فهرستی از نیاز‌های مخاطبان از سوی واحد تحقیق و توسعه مهیا می‌شود تا در راستای مرتفع کردن آن‌ها گام‌های مؤثری برداشته شود. ابعاد عملی این مطالبات در آزمایشگاه‌های فنی گروه ولوو دنبال می‌شود. ورود مستقیم کمپانی ولوو به عرصه ساخت‌و‌ساز و فنون مهندسی طی ۳ دهه گذشته در نتیجه همین رویکرد جامه عمل پوشانیده شد. در حال حاپر بیش از ۱۵۰ نوع و خط تولید مجزا برای ماشین‌آلات و تجهیزات خودرویی ولوو در حوزه ساخت‌و‌ساز و راه‌سازی وجود دارد. نمایندگی‌ها و واحد‌های پشتیبانی ولوو در بیش از ۲۰۰ کشور جهان فعالند و در حوزه فروش یا اجاره تجهیزات به پروژه‌های ریز‌و‌درشت با پیمانکاران همکاری می‌کنند.

VNL

ولوو در تمام طول فعالیتش رکورد‌ها و آمار و ارقام متعددی را جابه‌جا کرده است تا جایگاهش به‌عنوان برندی پیشرو برای همیشه تثبیت شود. تولید سریع‌ترین کامیون دنیا شاید جدیدترین رکوردی باشد که به‌دست محصولات این کمپانی بهبود بخشیده شد و انعکاس زیادی در رسانه‌ها پیدا کرد. جدیدترین فناوری که در حوزه پیشرانه کامیون VNL به کار گرفته‌ شده، سیستم پیستون جدید آن است که موجب مصرف بهینه سوخت و در نتیجه افزایش قدرت و بازدهی آن، با روشی نوین شده است. به این سیستم جدید  پیستون موجی (wave piston) گفته می‌شود که با تغییری ساده در نوع ادغام هوا و سوخت در محفظه احتراق، عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهد. زمانی که شعله‌های ناشی از احتراق در طول محفظه پیستون گسترده می‌شوند؛ در زاویه ۱۸۰ درجه با یکدیگر برخورد می‌کنند. در نتیجه‌ی این رویداد، شعله‌ها جهت جذب بیشتر اکسیژن با یکدیگر رقابت و تلاش می‌کنند تا اکسیژن بیشتری دریافت کنند. به کمک فناوری جدید موتورسازی کمپانی ولوو، جریان حرکت شعله‌های داخل پیستون موتور به شکل موجی جریان میابد. در نتیجه همچون گذشته شاهد حرکت یکنواخت آن نخواهیم بود و متعاقباً اکسیژن موجود در مرکز محفظه در شرایط بهینه‌تری مصرف می‌شود تا بازدهی فرآیند احتراق و انجام کار بهبود پیدا کند. این فرایند سبب ایجاد قدرت خروجی بیشتری در هر حرکت پیستون با استفاده از با میزان سوخت و هوای یکسان می‌شود. با اینکه افزایش بازدهی ممکن است چندان به چشم نیاید اما همین ارتقای اندک در سامانه احتراق، زمانی که خودرو بارهای سنگین را جابه‌جا کند، تا حد بسیار زیادی محسوس است. لازم به ذکر است که فناوری دیگری به نام سیستم کمک‌راننده هوشمند ولوو که در این کامیون استفاده شده است. این سامانه به سیستم‌های هوشمندی نظیر دوربین فیوژن و رادار هشدار مجهز است اطلاعات دقیق آن بر صفحه نمایش ۱۲ اینچی مقابل راننده قرار می‌گیرد. محدوده عملکرد رادار این کامیون در زاویه ۲۲ درجه و تا فاصله ۵۰۰ متری جلوی آن است تا هر جسم بزرگی که به‌کمک سامانه خودران تشخیص داده شود از طریق هشدار صدا و نور به اطلاع راننده برسد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.