۱۰ ویژگی مدیران پروژه ساخت و ساز موفق

0
مدیران پروژه ساخت و ساز موفق

هنگامی که در مورد اینکه چگونه یک مدیر ساخت و ساز موفق باشیم، سوال پرسیده می شود، جواب اصلی این می باشد که آنها نیاز به دانش و تجربه دارند. اما مهم تر از دانش و تجربه، داشتن مهارت برقراری ارتباط و مذاکره می باشد. مدیر پروژه ساخت و ساز بایستی برای تمام اهداف بلند مدت و کوتاه مدت برنامه ریزی کرده و فعالیت های همه افراد را از آغاز تا پایان پروژه زیر نظر داشته و دنبال کند. در این مطلب به ویژگی های مهمی که مدیران پروژه ساخت و ساز موفق باید داشته باشند، می پردازیم.

۱۰ ویژگی مدیران پروژه ساخت و ساز موفق :

برنامه ریزی: مدیران پروژه و مدیران ساخت و ساز بایستی توانایی برنامه ریزی داشته باشند. برنامه ریزی نه تنها به آن معنا که چگونه یک برنامه ساخت و ساز را آماده و دنبال کنند. مدیر ساخت و ساز همچنین باید قادر باشد آنچه را که امروز باید بر روی پروژه انجام شود، آنچه که باید فردا انجام شود را برنامه ریزی کند و بداند آنچه که امروز بر روی پروژه انجام می شود بر آنچه که فردا اتفاق می افتد، تأثیر خواهد گذاشت. آنها باید بدانند آنچه را بایستی هفته آینده و ماه آینده اتفاق بیفتد و بدانند آنچه که آنها امروز انجام می دهند بر آنچه که هفته آینده و ماه آینده به دست خواهد آمد، تأثر خواهد گذاشت. همچنین این برنامه ریزی شامل حصول اطمینان از وجود نیروی کار، مصالح و تجهیزات موردنیاز در هر زمان، می باشد. برنامه ریزی باید به گونه ای باشد که این اطمینان را بدهد که کار به صورت هماهنگ شده و سازماندهی شده پیش می رود و به صورت تصادفی پیش نمی رود. مدیران ساخت و ساز زیادی همواره درگیر بحران های متعدد هستند، زیرا آنها بدون برنامه ریزی شروع به کار کرده اند. این مشکلات شامل فراموش کردن سفارش مصالح مورد نیاز، نداشتن منابع کافی و یا عدم دسترسی به منابع موجود.

برقراری ارتباط: ساخت و ساز، کسب و کار افراد است. مدیران ساخت و ساز بایستی از صبح تا شب با دیگران ارتباط برقرار کنند. ارتباطات مکتوب و نوشتاری به اندازه ارتباطات کلامی مهم هستند. ارتباطات بایستی واضح بوده و توسط شخص مخاطب قابل درک باشند. در ساخت و ساز با افرادی با سابقه فرهنگی، آموزشی و اقتصادی متفاوت مواجه هستیم و بایستی این ارتباطات متناسب با وضعیت آنها باشد. ارتباطات ضعیف منجر به برداشت اشتباه از پیام، عدم توافق و ناقص رسیدن پیام می شود. ارتباطات شامل انتقاد سازنده و صحبت کردن با افرادی است که کارشان مطابق با استانداردهای موردنظر نیست. ارتباطات همچنین برای تحسین کردن افرادی که کارشان را به درستی انجام می دهند، کاربرد دارد.

سپردن مسئولیت به دیگران: ساخت و ساز به تنهایی انجام نمی شود. غیر ممکن است که یک مدیر ساخت و ساز به تنهایی یک پروژه را انجام دهد. هنر سپردن مسئولیت به دیگران بسیار ضروری است. سپردن مسئولیت به دیگران تنها مطرح نمودن آنچه که باید انجام دهند، به آنها نیست، بلکه باید اطمینان حاصل شود که فرد موردنظر دانش و توانایی کافی برای انجام کار را دارد و همچنین آنچه را که مورد نیاز است درک کرده و در نهایت از اتمام انجام کار اطمینان حاصل شود. اغلب مدیران مسئولیت ها را به افرادی می سپارند که توانایی و دانش کافی برای انجام آن را ندارند. به عنوان مثال، اینکه از یک فرد تازه کار بخواهیم در مورد موضوعی مهم با مشتری مذاکره کند و یا اینکه از یک مدیر ارشد بخواهیم تا وظیفه ای در سطح پایین انجام دهد، اشتباه است.

مذاکره: مدیران پروژه ساخت و ساز موفق قادر می باشند با افراد مذاکره کرده و آنها را متقاعد کنند. مذاکره شامل مشتری، تأمین کننده و کلیه اعضای تیم می باشد.

مدیریت زمان: مدیران ساخت و ساز همواره با مشکلات و افراد زیادی مواجه هستند. در صورتی که زمان را از دست بدهند ممکن است موضوعات و مسائل مهم را فراموش کرده و زمان را از دست بدهند. مدیرت زمان در واقع سازماندهی کردن امور و اطمینان از انجام صحیح آنها در زمان مشخص می باشد. همچنین بایستی اطمینان حاصل شود که موضوعات مهم در اولویت قرار دارند و فراموش نمی شوند.

حضور در مکان انجام پروژه: پروژه به تنهایی از دفتر کار مدیریت نمی شود. حضور در مکان پروژه سبب می شود تا مدیر ساخت و ساز بتواند کیفیت، ایمنی و بهره وری پروژه را ارزیابی کند. آنها بهتر می توانند مشکلات را درک کنند و همچنین مکشلات بالقوه را قبل از اینکه تبدیل به مشکلات بزرگ شوند، درک کنند. مدیران پروژه ساخت و ساز موفق با حضور در پروژه با اعضای تیمشان در تعامل بوده و حس و حال کارمندان را درک می کنند. هیچ گزارشی نمی تواند به اندازه مشاهده حضوری پروژه کامل و دقیق باشد.

درک دقیق قرار داد: متأسفانه برخی از مدیران ساخت و ساز متن قرارداد را نمی خوانند تا زمانی که مشکلی پیش بیاید. درک متن قرارداد موضوعی بسیار مهم می باشد و بایستی از همان ابتدا اطمینان حاصل شود که منافع هر دو طرف قرارداد در نظر گرفته شده است. درک متن قرارداد کشمکش ها و بحث ها را کاهش خواهد داد.

مدیریت هزینه ها: مدیران ساخت و ساز بایستی از هزینه مصالح، تجهیزات، افراد و فرآیندها اطلاع داشته باشند. البته این به معنا نیست که یک مدیربایستی به طور دقیق از هزینه هر چیزی اطلاع داشته باشد، اما حداقل باید از مواردی که در انجام پروژه هزینه بر هستند، آگاه باشد. آگاهی از هزینه ها منجر به تصمی گیری بهتر برای انتخاب روش انجام کارها، انتخاب مصالح و بهبود بهره وری می شود.

گرفتن تصمیمات به موقع و آگاهانه: مدیران پروژه ساخت و ساز موفق بایستی به طور روزانه در مورد مسائل گوناگون تصمیم گیری کنند. تصمیم اشتباه ممکن است هزینه های زیادی را به دنبال داشته باشد و یا حتی زندگی افراد را به خطر اندازد. با این وجود، برخی اوقات نگرفتن تصمیم مضرتر از گرفتن تصمیم اشتباه می باشد. مدیران ساخت و ساز بایستی اطمینان حاصل کنند که با توجه به اطلاعات و شرایط موجود بهترین تصمیم را اتخاذ نموده اند.

درک این مطلب که آنها مسئول جان افراد هستند: اتفاقات ناگهانی ممکن است به افراد درگیر آسیب رسانده و به اعتبار شرکت خدشه وارد کنند. مدیران ساخت و ساز خوب پول یا شهرت را اولویت اول خود قرار نداده و در درجه اول ایمنی و سلامت افراد را در نظر می گیرند. متأسفانه همچنان مشاهده می کنیم که افراد جان خود را به علت خراب شدن ساختمان ها به دلیل نقص در ساخت از دست می دهند. کارگران به طور مداوم در طول ساخت و ساز صدمه می بینند. مدیران ساخت و ساز خوب ایمنی را جدی گرفته و اطمینان حاصل می کنند که تیمشان نیز این موضوع را جدی می گیرند.

نتیجه گیری

افراد بسیاری هستند که تصور می کنند مدرک دانشگاهی آنها را یک مدیر ساخت و ساز می سازد. افراد زیادی وجود دارند که سال ها تجربه ساخت و ساز دارند، با این وجود آنها نمی توانند ادعا کنند یک مدیر ساخت و ساز خوب هستند. مدیران ساخت و ساز خوب سعی می کنند از افرادی که با آنها کار می کنند، مدیران ساخت و ساز موفق آینده را بسازند.

مدیران پروژه ساخت و ساز موفق نیاز دارند تا اصول اولیه را به درستی بدانند. آنها علاوه بر اینکه اصول ساخت و ساز را باید بدانند، بسیار مهم است که اصول مدیریت را نیز دانسته و از مهارت مدیریت افراد به خوبی برخوردار باشند.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.