ویژگی های معماری معاصر

0
ویژگی های معماری معاصر

معماری معاصر رده بندی گسترده ای از طرح های ساختمان های اخیر می باشد که در ساختمان های مسکونی و تجاری به میزان قابل توجهی مشاهده می شود. معماران ساختارهای معاصر، به خلق ساختمان هایی متفاوت با سبک های تاریخی و قدیمی، معروف هستند و همچنین مصالح جدید زیادی را مورد آزمایش قرار می دهند که هم اکنون در صنعت ساخت و ساز موجود می باشد. ساختمان های معاصر بر مبنای کاربردی بودن ساخته می شوند. در این مطلب، برخی از ویژگی های معماری معاصر را مرور می کنیم.

سقف

یک ناحیه از ساختمان که در معماری معاصر می تواند توجه زیادی را جلب کند، سقف می باشد. در دنیای مدرن امروز، سقف های مشرف تخت از جذابیت های طراحی ساختمان به عنوان یکی از ویژگی های معماری معاصر محسوب می شود، چرا که اینگونه سقف ها نه تنها سایه وسیعی را در اطراف فراهم می کنند، بلکه از ساختار کلی در برابر عوامل زیادی محافظت می کنند. چند معمار جسور به این نتیجه رسیده اند که درختان را به بالای ساختمان بیفزایند و به این صورت علاوه بر اینکه موجب خنک شدن طبیعی هوا می شوند، ساختمان را با محیط طبیعی هماهنگ می سازند.

فضای درونی

یکی از ویژگی های معماری معاصر ، استفاده از نور طبیعی برای روشن کردن فضای داخلی ساختمان می باشد. این هدف از طریق پنجره های سقفی و یا سطوح شیشه ای بزرگ بر روی دیوارهای بیرونی ساختمان، میسر می شود. در معماری معاصر با حذف بسیاری از دویارهای داخلی سعی بر آن شده است که فضاهای پیوسته بزرگتری به دست آید. کف های سنگفرش و گستره وسیعی از سقف ها و دویارهای رنگی روشن اغلب از دیگر ویژگی های معماری معاصر هستند.

مصالح بیرونی

در معماری معاصر، دیوارهای بیرونی علاوه بر اینکه ممکن است از مواد مصنوعی پوشیده شده باشند، از عناصر طبیعی ساده نیز برای پوشیدن آنها استفاده می شود. در برخی از آثار معماری معاصر، غیرمعمول نیست که دیوارها از پنجره های بزرگ یا صفحات شیشه ای که در شکل های غیرمنظم و غیرعادی برش داده شده اند، پوشیده شده باشند. تقریباً در اکثر موارد، تزئینات به حداقل رسیده و محوطه سازی یک عنصر طراحی خارجی می باشد.

رابطه با فضای بیرون

یکی از برجستگی های معماری معاصر، برقراری ارتباط بین ساختمان های تازه ساخته شده و فضای بیرونی آنها می باشد. نه تنها ساختمان های جدید با استفاده از مواد طبیعی و محوطه سازی رنگارنگ می تواند ارتباط خود را با فضای بیرون حفظ کند، بلکه زمین نیز می تواند در راستای چشمگیر شدن فضا حرکت کند و علاوه بر اینکه بر  زیبایی ظاهری می افزاید، باعث تعدیل دما در دوره های سرد و گرم می شود.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.