یک میلیارد تن ذخیره معادن مصالح ساختمانی درتهران

0

تا پایان مرداد ماه سال جاری ذخیره قطعی ذخایر معدنی مصالح ساختمانی استان تهران یک میلیارد و ۳۵۴ میلیون و ۶۶ هزار و ۵۶۹ تن برآورد شده است.
مجید پورمقدم معاون امور معادن و اکتشاف معدنی سازمان صنایع و معادن استان تهران در گفت و گو با ایرنا، افزود: تا مدت یادشده ذخایر قطعی معادن فلزی استان تهران ۸۲۱ هزار و ۷۸۱ تن و ذخایر معدنی غیرفلزی ۲۳ میلیون و ۵۷۱ هزارو ۷۳۹ تن پیش بینی شده است.
وی، مصالح ساختمانی، مواد معدنی غیرفلزی و مواد معدنی فلزی را سه گروه تشکیل دهنده ذخایر معدنی استان تهران ذکر کرد و افزود: میزان استخراج ذخایر معدنی مصالح ساختمانی در استان تهران سالانه ۲۱ میلیون و ۸۴۶ هزار و ۷۶۰ تن است.
عضو انجمن مهندسی معدن ایران با اشاره به میزان استخراج ذخایر فلزی و غیرفلزی معادن استان تهران، یادآور شد: سالانه ۱۱ هزار و ۵۰۰ تن مواد معدنی فلزی در استان تهران استخراج می شود ضمن آنکه میزان استخراج در معادن غیرفلزی این استان نیز سالانه بیش از ۵۹۹ هزار تن است.
پژوهشگر برتر معدن کشور در سالهای ۸۴ و ۸۷ با تشریح اهمیت ذخایر معدنی استان تهران ، تصریح کرد: سنگ آهک، گچ، مارن، سنگ های تزیینی لاشه و ماسه کوهی از جمله معادن مصالح ساختمانی استان تهران هستند.
وی افزود: هم اکنون در ۲۷ معدن ماسه کوهی استان بیش از ۳۰۰ نفر به صورت دائم مشغول کار هستند.
این مدرس دانشگاه، بازالت، بنتونیت، بوکسیت، ذغال سنگ، فلوسپات، فسفات کائولن، نمک آبی و سنگی را از مواد معدنی غیرفلزی معادن استان تهران ذکر کرد و گفت: منگنز و مس نیز بیشترین مواد معدنی فلزی این استان را تشکیل می دهند.
معاون امور معادن واکتشاف معدنی سازمان صنایع و معادن استان تهران با بیان اینکه هم اکنون ۲۳ نوع مواد معدنی از معادن استان تهران استخراج می شود، افزود: اندیس های(شواهد) سرب، روی، مس، مولیبدن و خاک نسوز نیز در این استان در مرحله اکتشاف قرار دارند.
عضو انجمن سنگ ایران تصریح کرد: از نظر زمین شناسی استان تهران در برگیرنده مناطق و یا زون های زمین ساختی البرز مرکزی و حاشیه شمالی ایران مرکزی است و شامل دو بخش شمالی و جنوبی می شود.
پورمقدم با بیان آنکه بخش شمالی استان تهران را رشته کوه های البرز، کوه آتشفشانی مخروطی شکل دماوند و مناطق کوهستانی مرتفع تشکیل می دهند، گفت: در بخش شمالی، قدیمی ترین رسوبات آتشفشانی و نهشته های تخریبی قرار دارند و در بخش جنوبی آن سنگ های رسوبی آتشفشانی دوران سوم زمین شناسی وجود دارند.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.