پایگاه بلومبرگ اروپا پایدارترین و سبزترین سازه دنیا

0

پایگاه بلومبرگ اروپا پایدارترین و سبزترین سازه دنیا

پایگاه بلومبرگ اروپا پایدارترین و سبزترین سازه دنیاگروه معماری فاستر و شرکا یکی از مهم‌ترین و شناخته‌شده‌ترین گروه‌های طراحی و ساخت در دنیا به حساب می‌آید. نورمن فاستر بنیانگذار مشهور این برند شاخص است که بیش از ۶ دهه در این حوزه متولی آثار و موفقیت‌های متعدد بوده است. پروژه مقر جدید گروه بلومبرگ در پایتخت انگلستان تازه‌ترین پروژه دفتر معماری فاستر و شرکا است. در این گزارش به تمهیدات و راهکار‌های طراحی و اجرای آن به‌منظور کاهش انرژی و افزایش بهره‌وری خواهیم پرداخت.

بلومبرگ

مرکز تجاری و اقتصادی شهر لندن طی یک دهه گذشته بستر تحولات زیادی در بخش ساختمان بوده است. آسمان‌خراش‌های شکیل و غول‌آسا نیز مؤید این گزاره است. موفقیت همکاری مسئولان شهری لندن با گروه معماری فاستر و شرکا سبب شد تا یک بار دیگر برای ساخت پایگاه جدید کمپانی بزرگ بلومبرگ همداستان شوند. کاربری محوری این ابرپروژه پیشرفته در قالب اداری تعریف می‌شود و مسئولان شهری و صاحبان برند بلومبرگ در زمینی ۲۰ هزار مترمربعی کار را کلید زدند. الگوی نوآوری از همان آغاز سرمشق گروه طراحی و اجرا قرار داشت تا تمام ۴ هزار کارمندی که قرار است در این مجموعه مشغول کار شوند نهایت رفاه و آسایش را تجربه کنند. نخستین تمایز این سازه نسبت به تمام ابرپروژه‌های حاضر در لندن و حتی اروپا بهره‌مندی از سامانه ضد لرزه‌ای است که پیش‌ از این در بج ویل‌شایر گراند لس‌آنجلس شاهد آن بودیم. در این سازه راهی جدید برای مقابله با زلزله به‌عنوان یکی از مهم‌ترین دستاورد‌های بشر در برابر حوادث طبیعی به محک گذاشته شده است. بروز زمین‌لرزه‌های احتمالی و همچنین جریان باد‌های غربی مستلزم تمهیدات گوناگونی است تا سازه از خطر مصون نگاه داشته شود. بنابراین نخستین گام مهندسان ساختمان جدید بلومبرگ در اروپا بهره‌مندی از مدل‌های شبیه‌ساز دیجیتالی برای آزمودن مقاومت سازه بود. بر اساس نتایج مدل نرم‌افزاری سازه باید از چندین ضربه‌گیر غول‌پیکر به طول ۳ طبقه در این سازه استفاده و در عمق ۵ طبقه زیر زمین و حدود ۲۳۰ متر ارتفاع روی زمین جای‌گذاری می‌شد. این ضربه‌گیر‌ها به شکل واحد و مکانیکی عمل می‌کند و به دلیل اتصال به هسته مرکزی سازه که در عمق زمین قرار دارد، ایستایی سازه را تضمین خواهد کرد. همچنین هریک از این ضربه‌گیر‌ها همچون بازو‌هایی دوتایی در کنار یکدیگر از حرکت غیرمجاز و بیش از حد سازه به طرفین جلوگیری خواهد کرد. داخل این ضربه‌گیر‌ها از فنر‌های عظیم از جنس فنر‌های کربنی استفاده شده است که مقاومت فوق‌العاده زیادی در برابر کشش خود نشان می‌دهد.

استاندارد ۹۸،۵ درصدی

پایگاه بلومبرگ اروپا پایدارترین و سبزترین سازه دنیاطبق گزارش بریم (BREEAM)، نمره استاندارد پایداری و بهینه‌سازی مصرف انرژی در این ساختمان با عدد ۹۸،۵ درصد در تمام دنیا پیشتاز است و پربیراه نیست اگر این سازه را سبزترین و پایدارترین سازه دنیا بدانیم. دستیابی به این نمره فوق‌العاده به‌لطف تمهیدات معماری و ساختمانی نظیر، گزینش متریال، زاویه‌های معماری، فناوری‌های نو و جانمایی‌ها خلق شد. گفتنی است «بریم» روش و استاندارد ارزشیابی کیفیت ساختمان از دیدگاه پایداری و مصرف انرژی است. این روش یا استاندارد پر کاربردترین و طولانی‌ترین روش تدوین شده است که از سوی ۵۰ کشور به رسمیت شمرده می‌شود و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پنل‌های چوبی هوشمند

یکی از مهم‌ترین چالش‌های طراحی و گزینش متریال از سوی گروه فعال در بخش ساخت پایگاه بلومبرگ در اروپا، ایجاد تناسب و برقراری هارمونی با معماری به نسبت کلاسیک پیرامونی بود. در کنار این پروژه چندین ساختمان قدیمی با قدمت چندصدساله قرار دارد که به‌لحاظ نما و طراحی به معماری رومی و سبک‌های مشابه پهلو می‌زند. با توجه به نگرش برپایی ساختمانی پایدار و سبز، بنا بر این شد تا در نمای ساختمان از پنل‌های چوبی برنزی مشابه با نمونه‌های کلاسیک استفاده شود. علاوه‌بر اینکه جنس چوب نقش بسیار زیادی در کنترل دمای سازه دارد، کارایی بیشتری به‌کمک بهره‌مندی از سامانه هوشمند مدیریت تابش و ورود نور خورشید به سازه در مدیریت دمای ساختمان بدست آورده است. به کمک این سامانه هوشمند، میزان تابش نور خورشید و درصد ورود آن به هر واحد اداری به‌طور خودکار مدیریت می‌شود. همچنین هریک از پنل‌ها بوسیله کاربران مستقیم قابل تنظیم مجدد است تا به میزان مورد نیاز نور وارد و گرمای نامطلوب خارج شود.

شیشه‌های چندلایه

پایگاه بلومبرگ اروپا پایدارترین و سبزترین سازه دنیااستفاده از پنل‌های چوبی در نما تنها راه مدیریت هوا و گرمای داخل ساختمان بلومبرگ نیست. در این مجموعه از شیشه‌هایی استفاده شده است که به‌کمک سامانه‌های هوشمند حین تابش خورشید به رنگ تیره تغییر حالت می‌دهد و همچنین به‌وسیله اپلیکیشنی ویژه مدیریت می‌شود. این پنجره‌های دینامیک کمک می‌کند تا بدون مشکلاتی مانند گرما، نور خیره‌کننده، نور فرابنفش و بدون نیاز به موانع فیزیکی مانند سایه‌بان‌هایی که محیط بیرونی را از دید محو می‌کنند به نور طبیعی دسترسی فراهم شود. این پنجره‌ها همچنین به کاهش حداکثر ۲۳‌درصد از هزینه‌های انرژی، افزایش احساس آرامش و راحتی، بهبود کیفیت زندگی کمک می‌کند و می‌تواند به شیوه‌ای کاملاً هوشمند مقدار گرما و تششع زیاد نور وارده به ساختمان را تنظیم کند. یکی دیگر از مزیت‌های پنجره‌های دینامیک کارشده در پایگاه بلومبرگ این است که مطابق شرایط محیطی و ترجیحات فردی سطح شیشه‌های آن می‌تواند از شفاف تا رنگی تغییر ‌کند.

۵۰۰هزار لامپ ال‌ای‌دی

یکی دیگر از برنامه‌های توسعه پایدار در این ساختمان استفاده از پنل‌های سقف با قابلیت گردش هوا، تهویه مطبوع، سرمایش و گرمایش بود که برای نخستین بار به‌نحوی بسیار خلاقانه اجرایی شد. این پنل‌ها همچنان که با سامانه‌های تهویه هوا در ارتباط است، بستر ۵۰۰ هزار لامپ ال‌ای‌دی مشابه است که نوری لطیف و بسیار زیبا در تمام طول ساختمان جاری می‌سازد. این راهکار معماری سبب کاهش ۴۰درصدی مصرف انرژی در قیاس با نورپردازی با لامپ‌های فلورسنت شده است. از سوی دیگر برپایی سیستم مدیریت مصرف آب و بهره‌مندی از آب باران برای مصارف مصارف بهداشتی، مدیریت دمای ساختمان، شست‌و‌شوی دما و موضوعات دیگر به ذخیره‌سازی ۲۵ میلیون لیتر آب کم می‌کند.

گزارش آلاینده دی‌اکسیدکربن

پایگاه بلومبرگ اروپا پایدارترین و سبزترین سازه دنیاسامانه هوشمند تهویه هوا در ساختمان جدید بلومبرگ به سنسور‌هایی مجهز است که میزان گاز دی‌اکسید‌کربن در فضای ساختمان را تشخیص داده و به مدیریت ساختمان به‌منظور رسیدگی به آن گزارش می‌دهد. این سامانه کمک می‌کند تا استاندارد تراکم افراد در ساختمان و سلامت آنان به‌طور دقیق بررسی و مطالعه شود. به‌کمک این سامانه پیش‌بینی می‌شود تا ۷۵۰ مگاوات‌ در ساعت مصرف برق در طول سال بهینه‌سازی شود. همچنین تا ۳۰۰ متریک‌تن از میزان آلاینده دی‌اکسید‌کربن در این ساختمان در هوای این ساختمان کاسته خواهد شد. استفاده از کفپوش‌هایی با قابلیت تولید انرژی برنامه مهم دیگری بود که از سوی گروه معماری فاستر و شرکا بود تا گام دیگری برای بالابردن استاندارد توسعه پایدار این سازه برداشته شود. طریقه کارکرد این کفپوش‌ها به این شکل است که با گام برداشتن بر آن انرژی تولید می‌شود. این کف‌پوش‌های ویژه از ضایعات چوب و خاک اره ساخته می‌شود و به همین دلیل اقتصادی و سازگار با محیط زیست است. داخل خاک اره و بقایای چوب که در بیشتر صنایع به‌عنوان ضایعات آن‌ها را دور می‌ریزند، نانوالیاف سلولوز وجود دارد که با استفاده از آن می‌توان الکتریسیته تولید کرد. فرایند تولید الکتریسیته به این صورت است که این نانوالیاف سلولوزی را با یک سری عملیات شیمیایی تغییر می‌دهند و هنگامی که این الیاف تغییر یافته با دیگر الیاف برخورد می‌کند، الکتریسیته تولید می‌شود. این الیاف به صورت لایه‌لایه در این کف‌پوش قرار می‌گیرد و قطر آن‌ها حدود یک میلی‌متر است. هرچقدر تعداد این لایه‌ها بیشتر باشد، انرژی بیشتری تولید می‌کند. گفتنی است این کف‌پوش‌های ویژه به دلیل استفاده از ضایعات چوب برای ساخت آن، قیمت تمام شده بسیار کمی دارد. از انرژی تولیدی این کف‌پوش‌ها برای روشن کردن چراغ یا هاب‌های شارژ وسایل و تجهیزات الکترونیکی کارمندان و افراد حاضر در مجموعه بلومبرگ استفاده می‌شود.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.