پذیره‌نویسی اولین صندوق زمین و ساختمان در بهار ۸۹

0

پیش از تصویب قانون ابزارها و نهادهای مالی، صندوق‌های زمین و ساختمان به عنوان موسسات غیر تجاری قابلیت ثبت نزد اداره ثبت شرکت‌ها داشتند که در این راستا صندوق زمین و ساختمان چشمه به ثبت رسید.
به گزارش consbank ، کیانی رییس اداره امور نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار در گفت‌وگو با ایسنا، از افزایش تقاضا برای راه اندازی صندوق زمین و ساختمان بعد از تصویب قانون ابزارها و نهادهای مالی جدید خبر داد و افزود: پس از تصویب این قانون، معافیت‌های مالیاتی مناسبی برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شد و وضعیت حقوقی این صندوق‌ها تثبیت شد لذا تقاضا برای تاسیس صندوق‌های زمین و ساختمان افزایش یافت.
وی در ادامه به ارائه مجوز تاسیس صندوق زمین و ساختمان آسمان شهر اردبیل توسط سازمان بورس اشاره و اظهار کرد: این صندوق به ثبت رسیده و برخی اقدامات اجرایی لازم را انجام داده است که در آینده نزدیک پذیره نویسی واحدهای سرمایه‌گذاری خود را آغاز می‌کند.
کیانی با بیان اینکه احتمال پذیره نویسی این صندوق تا پایان سال وجود دارد ادامه داد: این صندوق باید به ثبت رسیده و دارایی‌هایی که باید در اختیار صندوق قرار گیرد به نام صندوق شود همچنین باید برخی الزامات طرح توجیهی برآورد شده و نرم افزار صندوق راه اندازی شود تا قابلیت عرضه عمومی واحدها محیا شود.
رییس اداره امور نهادهای مالی سازمان بورس اظهار امیدواری کرد که در بهار سال ۸۹ اولین پذیره نویسی صندوق زمین و ساختمان به نام صندوق زمین و ساختمان آسمان شهر اردبیل را شاهد باشیم.
وی از وجود چند تقاضا برای تاسیس صندوق زمین و ساختمان خبر داد و خاطرنشان کرد: در حال حاضر چند تقاضا برای تاسیس صندوق زمین و ساختمان از طرف شهرداری و شرکت تامین سرمایه نوین ارسال شده است که این تقاضا ها در حال بررسی است.
کیانی با تاکید بر اینکه پس از تصویب قانون تقاضاهای زیادی برای تاسیس صندوق زمین و ساختمان آسمان شهر اردبیل مطرح شد، به ماده‌ ۷ قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی اشاره کرد و افزود: به موجب تبصره یک ماده ۷ قانون، تمامی درآمدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری در چارچوب قانون از پرداخت مالیات بردرآمد و مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند به این ترتیب صندوق‌های زمین و ساختمان نیز صندوق سرمایه‌گذاری محسوب شده و درآمدهای این صندوق از مالیات معاف است.
کیانی عنوان کرد: لذا این قانون انگیزه را برای تاسیس صندوق‌های زمین و ساختمان افزایش داده و امیدواریم که شاهد شکوفایی این صندوق‌ها در سال آینده باشیم.
وی در خصوص زمان پذیره نویسی صندوق چشمه به عنوان اولین صندوق زمین و ساختمان که از سازمان بورس مجوز تاسیس گرفت، توضیح داد: در مورد این صندوق باید زمینی که موضوع فعالیت صندوق چشمه است، توسط وزارت مسکن در اختیار صندوق قرار گیرد که در حال طی مراحل لازم است لذا زمان پذیره نویسی آن به زمان واگذاری زمین مورد نظر بستگی دارد.
رییس اداره امور نهادهای مالی سازمان بورس یادآور شد: زمانی که قرار است صندوقی راه اندازی شود باید تمامی دارایی‌هایی که برای موضوع صندوق باشد از جمله زمین به نام صندوق زمین و ساختمان شود زیرا صندوق زمین و ساختمان شخصیت حقوقی مستقل خواهد داشت که زمین باید به این صندوق واگذار شود و در قبال آن کسی که زمین را به نام صندوق می‌کند متناسب با ارزش صندوق در دارایی‌های آن شریک شده و واحدهای سرمایه‌گذاری دریافت می‌کند.
وی از معامله‌ واحدهای سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان در فرابورس خبر داد و تصریح کرد: این امکان وجود دارد که واحدهای سرمایه‌گذاری این صندوق‌ها در فرابورس مورد داد و ستد قرار گیرند که به این ترتیب می‌توانیم شاهد افزایش حجم معاملات و فعالیت فرابورس ایران هم باشیم. وی با بیان اینکه براساس مقررات واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌های زمین و ساختمان باید در بورس یا فرابورس مورد معامله قرار گیرند اضافه کرد: با توجه به شرایط موجود امیدواریم که این واحدها در بازار فرابورس مورد داد و ستد قرار گیرند که مذاکرات لازم در این راستا انجام شده است.
کیانی اظهار امیدواری کرد که با راه‌اندازی صندوق‌های زمین و ساختمان یک ابزار شفاف، نقد شونده و تقسیم‌پذیر در حوزه بازار مسکن توسط این صندوق ها به عموم مردم عرضه شود.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.