پذیرش ابزارهای مالی نوین در بورس سرعت می‌گیرد

0
به گزارش Consbank به نقل از تسنیم؛ امیر حمزه مالمیر گفت: یکی از فاکتورهای جذابیت بازار برای سرمایه‌گذاران و ناشران تنوع ابزارهای تامین مالی و نیز سرمایه‌گذاری  است. با توجه به این مهم، بورس اوراق بهادار تهران به منظور متنوع سازی ابزارهای مالی و نیز تقویت نظام تامین مالی، راه‌اندازی بازار ابزارهای جدید و نیز تقویت بازار ابزارهای موجود را در دستور کار دارد.
معاون ناشران و اعضا شرکت بورس افزود: در همین راستا، پذیرش تمام ابزارهای مالی نوین شامل اوراق مشارکت، گواهی سرمایه‌گذاری، انواع صکوک، صندوق‌های قابل معامله در بورس یا همان ETF، صندوق‌های زمین و ساختمان و نیز صندوق سرمایه‌گذاری در پروژه، و سایر ابزارهای جدیدی که با مجوز شورای عالی بورس قابلیت معامله دارند، در دستور کار قرار دارد. همچنین توسعه‌ی بازار صکوک به عنوان یکی از ابزارهای مالی اسلامی، مد نظر بورس تهران است که می‌تواند، وسیله‌ای مفید برای توسعه‌‌ی بازار سرمایه و نیز تامین مالی شرکت‌ها با هزینه‌ی پایین‌تر و ریسک کمتر باشد.
مالمیر به تاریخچه بازار اوراق بدهی اشاره کرد و اظهارداشت: بازار اوراق بدهی بورس، از سال ۱۳۹۰ و با انتشار اوراق مشارکت شهرداری شیراز راه‌اندازی شد، این بازار با پذیرش و انتشار اوراق مشارکت سایپا و سینا دارو در سال‌های بعد توسعه یافت. همچنین در سال ۹۲ با پذیرش صندوق قابل معامله (ETF) سپهر اندیشه نوین، فاز جدیدی در پذیرش ابزارهای نوین در بورس آغاز شد .
معاون ناشران و اعضاء بورس تهران ادامه داد: در سال جاری هم پذیرش و انتشار گواهی سپرده لیزینگ رایان سایپا و اوراق اجاره‌ی فولاد کاوه جنوب کیش انجام شده است. صندوق شاخصی قابل معامله‌ فیروزه آسیا و نیز صندوق زمین و ساختمان آویشن نیز در جریان پذیرش هستند و به زودی به محض نهایی شدن اقدامات باقیمانده، اخبار مربوطه در بازار منتشر خواهد شد.
مالمیر خاطرنشان کرد: انتشار اولین مورد صکوک اجاره با حجم قابل توجه ۲٫۰۰۰ میلیارد ریال، گام بزرگی در راستای توسعه‌ی بازار ابزارهای مالی نوین بورس و تحقق راهبرد متنوع سازی ابزارهای تامین مالی و سرمایه‌گذاری بود و از کلیه‌ی شرکت ها انتظار می‌رود با عنایت به بازاری که سهامشان معامله می‌شود و نیز با لحاظ اشتهار و اعتبار خود نسبت به پذیرش اوراق در بورس اقدام نمایند.
وی تصریح کرد: در همین راستا بورس اوراق بهادار تهران ضمن اعلام آمادگی خود برای مذاکره در خصوص پذیرش انواع ابزارهای مالی نوین، آماده‌ی هرگونه همکاری و مساعدت در زمینه جذب و پذیرش ابزارها براساس تجربه چند ساله‌ی راه‌اندازی بازار ابزارهای نوین می باشد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.