پرواز گنجشک تجارت جهانی

0
به گزارش Consbank، سانتیاگو کالاتراوا مسئولیت طراحی و اجرای این پروژه بحث‌برانگیز را بر عهده داشته و بیش از هر فرد دیگری طی جریان طراحی و ساخت این پروژه عظیم مورد نقد قرار گرفته است. بودجه ۴ میلیارد دلاری ایستگاه پث (PATH) را نهاد‌های دولتی تأمین کرده‌اند و این در حالی است که رقم نهایی این بودجه همچنان در حال افزایش است.
در سال ۲۰۰۴ که طرح اولیه کالاتراوا برای این پروژه برگزیده شد، تاکنون رقم بودجه ۲ برابر شده و همین موضوع محل مناقشات عدیده‌ای بوده است. دلایل متعددی برای تأخیر چندساله و افزایش بودجه ایستگاه پث اعلام شده است که از جمله آن باید به دشواری و پیچیدگی‌های طراحی، فرایند ساخت، منازعات سیاسی، ساخت‌وساز‌های زیرزمینی مترو و چندین طوفان موسوم به سندی نیز اشاره کرد.
سازه‌ای که امروز با آن مواجه هستیم تغییراتی نسبی در مقایسه با کانسپت اولیه دارد؛ اما همچنان ظاهر چشم‌نواز «پرواز گنجشک» را در خود حفظ کرده است. با وجود این زمانی که کارفرمای پروژه درخواست تیرآهن‌های بیشتری را به‌منظور افزایش امنیت سازه دستور داد، تاحدی از انعطاف بصری آن در فضای پیرامون کاسته شد.
همچنین به دلیلی مشابه سقف متحرک و جذاب کانسپت این پروژه با سکوی دیدی که تنها در روز یازدهم سپتامبر به احترام کشته‌شدگان حادثه تروریستی برج‌های تجارت جهانی باز خواهد بود نیز جابه‌جا شد.
در اطراف این پروژه بزرگ فضا‌های تجاری متعددی پیش‌بینی شده است و بسیاری از برند‌های معتبر برای حضور در این فضای ارزشمند نیز اعلام آمادگی کرده‌اند. طبق گزارش منابع رسمی مراسم بازگشایی این پروژه به‌زودی برگزار خواهد شد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.