پروموشن های نمایشگاهی،گامی به سوی موفقیت

0

نمایشگاه فضای اقتصادی استثنایی و موقعیتی ویژه است که در آن عرضه کنندگان و بازدید کنندگان می توانند با فعالیت های سازمان یافته و هماهنگ به مبادله کالا، خدمات و اطلاعات بپردازند. تا کنون به موضوعاتی در حوزه تبلیغات و بازاریابی که قبل، بعد و حین برگزاری نمایشگاه برای شرکت کنندگان مفید است به تفصیل و دقت پرداخته شد. در این مقاله به تشریح و توضیح درباره پروموشن هایی می پردازیم که می تواند به بهانه برگزاری نمایشگاه در دستور کار شرکتها قرار گیرد.

همسو با استراتژی های کلی

با توجه به هدف کلی که هر شرکت دنبال می کند و همچنین اهدافی که از حضور درنمایشگاه دارد، می توان پروموشن های متنوعی تعریف کرد.درطراحی پروموشن توجه به چند نکته ضروری است. نخست آنکه طرح این برنامه باید همراستا با اهداف حضور درنمایشگاه درنظر گرفته شود. دیگر آنکه باید دقت شود تا هماهنگی لازم میان پروموشن و استراتژی های برند وجود داشته باشد تا علاوه بر سود بخشی، به برنامه فروش و تصویر برند در ذهن مخاطب لطمه وارد نکند. همچنین نباید نقش به کارگیری خلاقیت را در تأثیرگذاری و موفقیت پروموشن ها نادیده گرفت.

پروموشن چیست؟

پروموشن اغلب به روشها و کمپین هایی گفته می شود که درترویج یا پیشبرد فروش نقش بسزایی دارد. این روش می تواند فروش در کوتاه مدت را افزایش دهد و یا برای پرکردن ظرفیت خط تولید به کار گرفته شود. همچنین استفاده از پروموشن می تواند به منظور خالی کردن انبار از کالاهایی که قبلاً تولید شده یا با هدف فروش کالاهایی که از نظر طراحی، مدل، رنگ و طرح مربوط به فصل قبلی تولید است، در دستور کارقرار گیرد. در برخی موارد نیز شرکتها کالای جدیدی وارد بازار می کنند؛ بنابراین باید برای مخاطبان یا مشتریان بالقوه خود آگاهی ایجاد کنند.در چنین حالتی تصمیم به طراحی پروموشن بسیار کارآمد است. در هر صورت باید به این نکته مهم توجه کرد که در نهایت اهداف تمام موارد ذکر شده افزایش روند فروش خواهد بود.

 نمایشگاه؛ بهترین زمان و مکان

همانطور که ذکر شد، ممکن است شرکتها در شرایطی قرار گیرند که به دلایل گونا گون حتی به صورت مقطعی تصمیم به افزایش فروش داشته باشند و یا بنا به علل مختلف بخواهند کالاهای مانده در انبار را با سرعت بیشتری به فروش برسانند. در چنین شرایطی مدیران تصمیم گیر همواره نگران این موضوع هستند که با ارائه تخفیف و حراج نابهنگام به تصویر برند شرکت در ذهن مخاطبان لطمه وارد شود. یا در مواردی موجب شود که مشتریان دائمی احساس کنند، محصول مورد نظر افت قیمت داشته است و قیمت حراج را ارزش همیشگی آن بدانند. از این رو طراحی پروموشن های تخفیف، همواره با احساس ناخوشایندی برای مدیران شرکت ها همراه بوده است.در چنین شرایطی بی شک نمایشگاه ها زمان مطلوبی برای ارائه و اجرای پروموشن های فروش محسوب می شود. حتی می توان به بهانه نمایشگاه با استفاده از سامانه منظمی برای ثبت نام علاقه مندان اقدام کرد تا در بازه زمانی مشخصی بعد از اتمام نمایشگاه نیز مشتریان بتوانند از تخفیف های درنظر گرفته شده بهره مند شوند. به عبارت دیگر طراحی پروموشن هایی با مقاطع زمانی بلند مدت تر از نمایشگاه می تواند منافع بسیاری برای شرکت کنندگان در بر داشته باشد. چرا که علاوه بر افزایش فروش، به دلیل فضایی که در نمایشگاه ایجاد می شود، متقاضیان جدیدی را به لیست مشتریان شرکت اضافه خواهد کرد. از سوی دیگر با فروش بخشی از کالا، نقدینگی نیز افزایش می یابد و این نکته یکی از اهداف نهایی هر سازمانی محسوب می شود.

 اجراهای متفاوت

اجرای پروموشن درقالب های گونا گون امکان پذیراست. برای مثال تعیین جایزه و پاداش برای افرادی که در بازه زمانی مشخص شده اقدام به خرید می کنند، روشی انگیزاننده است.البته باید در انتخاب جایزه دقت کافی به کار گرفته شود تا انگیزه لازم را برای انجام خرید در مخاطب ایجاد شود. به عبارت صریح تر باید با توجه به نوع مخاطب، نوع پاداش و جایزه تعیین شود. در مدل دیگر می توان از کوپن های خرید یا ایجاد حساب کاربری برای مشتریان بهره گرفت که آن هم در اشکال گوناگون قابل اجراست. به عنوان نمونه اگر مشتری در بازه زمانی تعیین شده خرید انجام دهد، می تواند از اعتبار حساب کاربری خود در خریدهای بعدی استفاده کند و یا اینکه اگر مشتری تاسقف مشخصی خرید کند، می تواند تا درصد مشخصی از کالایی دیگر نیز تخفیف بگیرد. دریافت سرویس های متفاوت نوع دیگری از اجرای پروموشن محسوب  می شود. برای مثال سرویس هایی همچون حمل یا نصب رایگان برای کالاهایی که در بازه زمانی نمایشگاه خطر مدیران برای تأثیر بر روشهای فروش و یا ایجاد توقع در مشتریان بیانجامد.

ترویج فرهنگ استفاده از محصولات جدید

اگر شرکتی محصولاتی با ویژگی های خاص همچون نصب آسان و یا تأثیر در افزایش سرعت عملیات ساختمانی در اختیار دارد و آن را در نمایشگاه به نمایش گذاشته است، می تواند با طراحی پروموشن های خلاقانه تیم های متخصص یا حتی افراد غیر حرفه ای را به مشارکت گیرد. بدین معنا که با توجه به ویژگی های محصول به افرادی که قادر باشند در بازه زمانی مشخص نصب یا اجرای این محصول را در ساختمان ها به عهده گیرند، تخفیف هایی در قالب های گوناگون همچون ارائه کالای رایگان داده شود. استفاده از چنین مدلی اغلب برای کالاها یا محصولاتی انجام می گیرد که به تازه گی وارد بازار شده است و هنوز شناخته شده نیست. با این روش ویژگی های محصول جدید را نسبت به سایر محصولات قبلی نمایش داده و فرهنگ استفاده از این محصول را در میان مخاطبان ایجاد می شود. در مواردی حتی می توان برخی از افراد را از قبل آموزش داد که طی دوره پروموشن در نمایشگاه حضور داشته باشند و فعالیت های مد نظر طراحان این برنامه را انجام دهند. بی شک این روش می تواند اثر گذاری بیشتری بر مخاطب داشته باشد.

تولید محتوا و خبرسازی

در انتها نباید از این نکته غافل شد که پروموشن هایی که در دوره نمایشگاه طراحی می شود نیز ماده خام بسیار مناسبی برای تولید محتوا، خبرسازی، تصاویر و فیلم هایی است که در ابزارهای دیگر تبلیغاتی بسیار کاربرد دارد. با استفاده از تولیداتی که طی دوره پروموشن به دست آمده است، می توان با ابزار گوناگون به معرفی مجدد برند و محصولات شرکت با شیوه ای نوین برای مخاطب اقدام کرد. نباید فراموش کرد که تکرار در دیده شدن به اشکال مختلف یکی از مهمترین و اثر گذارترین شیوه های تبلیغاتی است که منجر به خروجی های با اهمیت و حیاتی می شود. از این رو طراحی پروموشن در بازه نمایشگاه، نه تنها به تصویر برند شرکت خدشه ای وارد نمی کند، بلکه با تولید محتوا برای خبرسازی به بهره برداری هر چه بیشتر و پیشبرد اهداف تبلیغاتی می انجامد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.