پرونده تعیین دستمزد کارگری بسته شد

0

به گزارش Consbank، سرانجام پس از نشست بیش از ۱۲ ساعته شورای عالی کار با حضور وزیر کار، معاونان وزرای صنعت و اقتصاد و همچنین نمایندگان کارگری و کارفرمایی که از ساعت ۱۷ عصر روز سه شنبه در محل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی آغاز شد، حداقل دستمزد کارگران برای سال ۹۶ با افزایش ۱۴٫۵ درصدی به رقم ۹۳۰ هزار تومان رسید.
بر اساس این گزارش  طبق مصوبه شورای عالی کار برای حقوق سایر سطوح افزایش ۱۲ درصدی به‌علاوه ۶۷۶۸ ریال در نظر گرفته شده است.
تبصره: با اعمال افزایش این بند مزد شغل کارگران مشمول طرح‌های طبقه‌بندی مشاغل مصوب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نیز مزد ثابت سایر کارگران نباید از مبلغ روزانه ۳۰۹۹۷۷ ریال (سیصد و نه هزار و نهصد و هفتاد و هفت ریال) بند ۱ کمتر باشد.
به این ترتیب حداقل دستمزد روزانه از ۲۷۰۷۲۲ ریال در سال جاری به ۳۰۹۹۷۷ ریال برای سال ۹۶ افزایش یافت.
گفتنی است حداقل دستمزد کارگران برای سال ۹۵ مبلغ ۸۱۲ هزار و ۱۶۴ تومان تعیین شده بود.
بر اساس این گزارش، نرخ پایه سنوات در سال ۹۶ در مورد کارگران دارای قرارداد دائم و موقت مشمول قانون کار که دارای یک سال سابقه کار هستند و یا یک سال از دریافت آخرین پایه سنوات آنان در همان کارگاه گذشته باشد اعم از اینکه حق سنوات یا پاداش پایان کار خود را تسویه حساب کرده باشد یا خیر ، روزانه ۱۷٫۰۰۰ ریال (هفده هزار یال) تعیین می گردد.
تبصره: نرخ پایه سنوات کارگران مشمول طرح های طبقه بندی مشاغل برای گروه یک مبلغ مذکور و سقف آن در گروه ۲۰ به میزان ۲۲۶۰۰ ریال همانند سال گذشته خواهد بود و برای سایر گروه ها بر اساس جدول اعلامی اداره کل روابط کار و جبران خدمت اقدام خواهد شد.
به کارگران فصلی به نسبت به مدت کارکردشان در سال ۹۵ٰ میزان مقرر در این بند یا تبصره (۱ ) آن حسب مورد اقدام خواهد شد.
بر اساس این گزارش مبلغ کمک هزینه اقلام مصرفی خانوار به عنوان مزایای رفاهی و انگیزه ای موضوع تبصره ۳ ماده ۳۶ قانون کار ماهیانه ۱۱۰ هزار تومان از سوی کارفرمایان پرداخت می شود.
همچنین میزان بن خواربار و حق مسکن مانند سال گذشته بدون تغییر باقی ماند.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.