پروژه زیست محیطی بانک جهانی درحاشیه دریای خزر منسوخ است

0

رهبر یک سازمان غیردولتی محلی از پروژه احیای زیست محیطی ۴۰ میلیون دلاری بانک جهانی برای پالایش آب های زیرزمینی درحاشیه دریای خزرانتقاد کرده و آن را منسوخ شده خوانده است.
اولگ چرنیشوف رئیس سازمان غیردولتی موسسه تحلیل و پیش بینی به آسیای میانه آنلاین گفت:کل وضعیت در طی هفت تا ۱۰ سال گذشته بطرز شدیدی تغییر کرده است.
او گفت:شرکت های خصوصی مانند کارخانه زغال سنگ کاززینک و کارخانه اولبا متال اورگیکال «یو ام زی» که در منطقه فعال هستند قبلا برخی اقدامات پالایشی انجام داده اند که پیش بینی می شود در چهارچوب پروژه بانک مرکزی سرمایه گذاری شود.
بر اساس مطالب وب سایت بانک جهانی “هدف از اجرای این پروژه جلوگیری از آلودگی آبهای زیر زمینی توسط سایت های زباله صنعتی برای رسیدن به منابع حساس از جمله مناطق مسکونی در شهر، چاههای آب آشامیدنی و رودخانه ایرتیش است. برای رسیدن به این هدف، این پروژه در جلوگیری از انتشار آلودگی سایت های زباله صنعتی، جلوگیری از پخش شدن آبهای زیرزمینی آلوده و تقویت موسسات محلی برای نظارت بر این نوع آلودگی سرمایه گذاری خواهد کرد.”
چرنیشوف می گوید که اکثر آلوده کننده های سابق به چرخه تولید “آلودگی صفر” رسیده اند که به این معنی است که مقدار آلودگی آب های زیرزمینی باید کمتر از ۱۰ سال پیش باشد.
باکیت آریستانوف، نماینده پروژه بانک جهانی، می گوید این استدلال از پروژه ای پشتیبانی می کند که به گفتۀ او در سال های ۰۶-۲۰۰۵ طراحی شده است.
آریستانوف گفت:ممکن است چیزهایی در عرض سه تا چهار سال گذشته تغییر کرده باشند. این دقیقا دلیل است که فاز یک پروژه اجرای عملیات تحقیق و طراحی برای تحقیق در مورد وضعیت کنونی آلودگی آبهای زیر زمینی و روبرداری از زباله های صنعتی است.
او گفت :اگر اهداف خاص قبلا ترمیم شده باشد، آنها قطعا در دامنه اجرای پروژه آورده نخواهند شد. این تحقیقات در دست انجام است. این واقعیت که کارهای ترمیم قبلا در سال های اخیر انجام گرفته است توسط مقامات محلی ذکر شده است و این نکته کاملا در نظر گرفته می شود.
اوست کامنوگورسک یکی از آلوده ترین شهرهای این کشور و محلی برای روی، تیتانیوم، تنتالیوم، اورانیوم، و دیگر تجهیزات پردازش فلزات سنگین است.
خبر رسمی منتشر شده درباره این پروژه هزینه آن در زمان آغاز را ۴۰٫۰۹ میلیون دلار برآورد کرده است که از طریق وام ۲۹٫۲۴ میلیون دلاری بانک جهانی و سرمایه گذاری ۱۵٫۸۰ میلیون دلاری قزاقستان تامین خواهد شد.
اتحادیه اروپا نیز از این برنامه پشتیبانی می کند و کمک جداگانه ای به میزان ۳٫۵ میلیون یورو برای نظارت بر کیفیت آب زیرزمینی و تقویت موسسات اختصاص می دهد. انتظار می رود که این پروژه تا مارس ۲۰۱۳ تکمیل شود.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.