ساخت نمای فلزی پیچیده با استفاده از پرینت سه بعدی

0
تکنولوژی پرینت سه بعدی

دانشجویان دانشگاه  ETH Zuirich، روشی پیچیده برای ریخته گری ابداع کرده اند که شامل استفاده از تکنولوژی پرینت سه بعدی فلز می باشد. این نمای پیچیده با یک ساختار آلومینیومی به ارتفاع ۶ متر، به صورت نوارهای باریک فلزی می باشد که در هم پیچیده اند. این ساختار اولین نمای فلزی می باشد که حاصل تکنولوژی پرینت سه بعدی می باشد.

دانشجویان ارشد رشته معماری و طراحی دیجیتال با همکاری با پژوهشگر ارشد، مانیا آقایی میبدی، روی این پروژه کار می کنند. این پروژه تحقیقاتی نشان می دهد که چگونه پرینت سه بعدی برای تولید عناصر ساختمانی فلزی کاربرد دارد.

تکنولوژی پرینت سه بعدی

استفاده از تکنولوژی پرینت سه بعدی در این روش به علت اینکه روشی تأثیر گذار بر هزینه و سریع در ساخت فرم های پیچیده مربوط به ساخت و ساز می باشد، بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

تکنولوژی پرینت سه بعدی

این فرآیند کارایی مناسبی در ارتباط با روش طراحی محاسباتی که به عنوان بهینه سازی توپولوژی شناخته شده است، خواهد داشت، چرا که در بهینه سازی توپولوژی هدف تولید ساختارهای پایدار و مقاوم با کمترین مقدار مواد می باشد.

مانیا آقایی میبدی می گوید:”تکنیک های محاسباتی از قیبل بهبنه سازی توپولوژی به طراحان اجازه می دهد تا بخش های سبک وزن را بسازند، در حالی که ساخت این بخش ها با استفاده از تکنیک های سنتی و قدیمی مشکل می باشد.”

” رویکرد ساخت پیشنهادی ما، محدودیت های روشهای قدیمی ساخت و ساز را ندارد و به لطف توانایی پرینت سه بعدی می تواند در راستای بهینه سازی شکل و فرم ساختارها پیش برود، چرا که پرینت سه بعدی توانایی چاپ قالب های پیچیده را دارد که برای ساخت ساختارهای کارآمدتر مورد استفاده قرار می گیرند.”

تکنولوژی پرینت سه بعدی

به گفته آقایی میبدی، این فرآیند می تواند بسیار پرهزینه باشد و تنها برای تعداد محدودی از فلزات با قابلیت چاپ سه بعدی، می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

این نمای پیچیده از ۲۶ پنل متصل به هم ساخته شده است که به شکل ساختاری با ارتفاع ۶ متر و عرض ۴ متر درآمده است.

تکنولوژی پرینت سه بعدی

سیالیت و دوام فلز، این شیوه طراحی را میسر ساخته است، در حالی که برخی مصالح سنتی و رایج ساخت و ساز مانند ماسه سنگ یا بتن، به علت شکننده بودن این قابلیت را ندارند.

تکنولوژی پرینت سه بعدی

مانیا آقایی میبدی گفته است:”آرزو دارد تا کاربرد این فرآیند را در اجرای پروژه ای در مقیاسی بسیار بزرگ ببیند.”

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.