پلازای هانجی واندا

0

مجتمع خرید هانجی واندا (Hanji Wanda) یک پلازای خرید لوکس در مرکز فرهنگی ووهان (Wuhan) چین است. در این پلازا فروشگاه‌های برندهای معروف بین‌المللی، بوتیک‌های سطح جهانی، رستوران‌ها و سینما‌های مدرن واقع شده است. شرکت آن‌استودیو طراحی این پلازا را برعهده داشته است.

 آشنایی با شرکت طراح

شرکت آن‌استودیو (UnStudio) در سال ۱۹۸۸ توسط بن فن‌برکل (Ben van Berkel) و کارولین بس (Caroline Bos) تاسیس شد. این شرکت بین‌المللی فعال در عرصه معماری؛ سه دفتر اصلی در آمستردام، هنگ‌کنگ و شانگهای دارد. تخصص کاری این شرکت در حوزه معماری، معماری داخلی، طراحی محصول، توسعه شهری و پروژه‌های زیرساختی است. ۲۰۰کارمند از ۲۷کشور مختلف در آن‌استودیو مشغول به کار هستند. سازمان‌دهی نیروها به‌شکلی است که برای تقسیم وظایف و تشکل گروه زمان کمتری صرف می‌شود و زمان بیشتر برای طراحی و همکاری و تعامل با مشتریان اختصاص می‌یابد. پروژه‌های این شرکت معمولا بزرگ و طولانی‌مدت هستند و بین ۳ تا ۵ سال طول می‌کشد تا پروژه به بهره‌برداری کامل برسد. به‌همین‌خاطر طراحان آن‌استودیو همیشه این ایده را در ذهن دارند که اگر همگام با آینده پیش نروند شکست حتمی‌ست. هرچند در قرن حاضر، آینده خیلی سریع‌تر از آنچه تصور می‌کنیم تغییر می‌کند. بنابراین برای جلوگیری از هدررفت منابع، مواد و سرمایه‌گذاری هوشمندانه، این شرکت استراتژی‌های پیش‌بینی‌کننده مختلفی فراهم می‌کند که در کنار به‌تصویرکشیدن آینده، منعطف باشد و در برابر تغییرات سریع، بتوان آن را سازگار با شرایط جدید پیش برد. بنیان اصلی کار این شرکت بر اساس دانش استوار است و معماران و طراحان همیشه تلاش کرده‌اند با تعقیب روندها و ترندهای رایج نبض مشتری را در دست بگیرند. به‌همین‌منظور دو تیم پژوهشی تشکیل شده تا تازه‌ها و تحولات عرصه معماری و ساخت‌وساز را هر لحظه و هرجا زیر نظر داشته باشند.

 دنیایی از نور و رنگ در قلب سرزمین کهن

مجتمع خرید هانجی واندا (Hanji Wanda) یک پلازای خرید لوکس در مرکز فرهنگی ووهان (Wuhan) چین است. در سال ۲۰۱۱ رقابتی برای انتخاب طرح برتر ساخت این پلازا آغاز شد و از میان طرح‌های مختلف که از شرکت‌های داخلی و خارجی ارسال شد، طرح شرکت آن استودیو مورد قبول قرار گرفت. بدین ترتیب پروژه ساخت سر در و نمای اصلی و بخش داخلی پلازا براساس طرح آن‌استودیو آغاز شد. در این پلازا فروشگاه‌های برندهای معروف بین‌المللی، بوتیک‌های سطح جهانی، رستوران‌ها و سینما‌های مدرن واقع شده است. طرح آن‌استودیو برای این مجتمع، طرحی سرشار از استادکاری و صنعتگری اصیل و نجیب است که با کنار هم قرار گرفتن مواد ساده و اشکال بی‌آلایش، مجموعه‌ای باشکوه و دلربا ساخته که هم المان‌های سنتی دارد، هم مخاطب معاصر را مسحور می‌کند. فن‌برکل در مورد طرح این سازه عظیم و شگفت‌انگیز می‌گوید: «انعکاس، نور و الگوهای منظم در این سازه کنار هم قرار گرفته‌اند تا مجتمع هانجی واندا یک اثر شگفت‌انگیز جهانی باشد.»

همکاری جریان‌ها

در طراحی هانجی واندا، ایده اصلی این بود که نگاه بینندگان از مسیرهای اصلی به سمت سر در اصلی و بعد راهروی داخلی کشانده شود و در تمام این روند، جریان‌ها و خطوط و مسیرها کاملا در کنار هم و با تکمیل یکدیگر حرکت کنند. ورودی مجتمع از سه نقطه انجام می‌شود و در ادامه بازدیدکنندگان به دو بخش داخلی در مجتمع می‌رسند. تمام طراحی‌ها و تزئینات به‌گونه‌ای بود که این همکاری جریان‌ها از سر در تا بخش داخلی و از سیستم روشنایی خارجی سازه تا طبقات فوقانی هارمونی دلچسبی داشته باشد. طراحی داخلی سازه هم به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می‌شود اما هر دو بخش اشتراکاتی دارد تا انطباق و سازگاری طراحی داخلی بنا مخدوش نشود. اینجا هم موتیف‌ها، رنگ‌ها و اشکال ترکیبی از سنت و مدرنیته است تا هر سلیقه و توقعی را راضی کند.

طراحی سردر سازه

در طراحی سردر سازه از استادکاری و صنعتگری هنرمندان استفاده شده و ماده اصلی فولاد ضدزنگ جلاداده‌شده و شیشه‌های طرح‌دار است. نمای سردر اصلی سازه متشکل از ۹ شکل کروی با تناسبی استاندارد است که در مقیاسی عظیم و باورنکردنی تکرار شده است. نحوه چینش آنها در کنار هم، حس حرکت را به مخاطب القاء می‌کند و انعکاس تصویر در آب زلال. این حس دلپذیر و نرم مثل لمس پارچه‌ای ابریشمی مخاطب را آرام‌آرام برای دنیای پرنور و زیبا و دلربای داخل سازه آماده می‌کند. و اما حیله اصلی در مسحور کردن دیدگان بازدیدکنندگان: استفاده از سیستم روشنایی ویژه به‌کمک چراغ‌های ال‌ای‌دی (LED) و انعکاس نور از طریق شیشه‌های لعاب‌دار و روکش‌دار که حباب‌هایی درخشان در برابر چشمان مخاطبان قرار می‌دهد. حباب‌هایی که دائما در حال درخشش است گویی منبع نورشان از آسمان است. همزمان با این سیستم روشنایی، مجموعه‌ای از چراغ‌های ال‌ای‌دی هم در بخش پشتی قرار گرفته‌ است تا روشنایی نمای اصلی را بیشتر منتشر کند. درکل ۳میلیون و ۱۰۰هزار چراغ ال‌ای‌دی در سردر اصلی این سازه عظیم و باشکوه به‌کار رفته است. در ضمن نباید فراموش کرد که این سیستم روشنایی قابل کنترل است و می‌توان با افکت‌های نوری متفاوت، جشنی از نور و رنگ و درخشش برای جذب بازدیدکننده‌های مختلف در مناسبت‌های خاص فراهم کرد. نمایی که در شب نمایی بدیع‌تر و سحرآمیزتر دارد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.