پل طبیعت کره‌ای

0

پل طبیعت کره‌ایگروه معماری ام‌وی‌آر‌دی‌وی (MVRDV)، سال ۱۹۹۳ در شهر روتردام واقع در کشور هلند گشایش یافت. بنیانگذاران این مجموعه شامل وینس مس، یاکوب وان ریج و ناتالیا دی رایس هستند که نام این گروه از حروف نخست فامیلی اعضا برگرفته شده است. طراحی ساختمان‌های دولتی، مراکز عمومی، مجتمع‌های فرهنگی، معابر و مبلمان شهری، مهمترین بخش از کارنامه این مجموعه هلندی را به خود اختصاص می‌دهد. طیف گسترده شهر‌هایی که تاکنون بستر هنرنمایی طراحان MVRDV بوده‌اند نشانگر شناخت و اشرافی است که طراحان این مجموعه از ضوابط شهری و الگو‌های متنوع اقلیمی دارند. گروه تحقیق و توسعه در MVRDV به‌عنوان یکی از مهمترین بخش‌های این دفتر معماری است که وظیفه دارد در تمام طول سال به مطالعه و به‌روزرسانی ضوابط جدید شهری و دریافت اطلاعات مبسوط از نقاط مختلف دنیا بپردازد. با تکیه‌بر اطلاعات این گروه فعال، پروژه‌های متعددی در سراسر جهان از سوی این برند مشهور انجام شد که در ادامه با یکی از جدیدترین نمونه‌های آن آشنا می‌شویم.

اسکای‌گاردن

پل طبیعت کره‌ایپل پیاده‌روی اسکای‌گاردن (Skygarden) یا باغ معلق در پایتخت کشور کره جنوبی، جدیدترین پروژه گروه معماری MVRDV است که با همکاری شهرداری شهر سئول عملیاتی شد. این پل زیبا و منحصر‌به‌فرد نمونه‌ای مثال‌زدنی از بازسازی و بهینه‌سازی چشم‌انداز و فضای شهری محسوب می‌شود. اسکای‌گاردن پیش از این بزرگراهی قدیمی و کم رفت‌و‌آمد بوده است که در مرکز سئول رها شده بود. اکنون در سایه نوسازی و بازسازی عمده بخش‌های این پل، مسیر پیاده‌روی لذت‌بخشی بر بستر ۹۸۳ متر طول مسیر و در ارتفاع ۱۶ متر از سطح زمین ایجاد شده است. در چندین بخش از این پل زیبا کفپوش‌های شیشه‌ای قرار دارد که مشاهده خیابان‌های زیرین را ممکن می‌کند. همچنین در تمام طول راه، پنل‌های خورشیدی متعددی قرار دارد که انرژی مورد نیاز نورپردازی شب را تأمین می‌کند. اسکای‌گاردن سئول شامل ۲۴هزار پوشش گیاهی مختلف است که ۲۲۸ گونه آن شامل گیاهان ویژه و بومی است.

ضوابط اقلیمی

پل طبیعت کره‌ایطراحی اسکای‌گاردن بر پایه دانش و نظام حاکم بر اقلیم شهر سئول اجرا شده است. فرهنگ، سنت، آب‌و‌هوا و ضوابط شهری پایتخت کشور همگی سبب‌ساز الگویی بود تا ظاهر بزرگراهی قدیمی به سرعت ظاهری مشابه محل عبور و مرور گیرد. رعایت قواعد اقلیمی در این سازه سبب شده است تا ارتباط قوی و مؤثری با عموم برقرار شود و استقبال گسترده‌ای از سوی شهروندان صورت گیرد. بهره‌گیری از تکنیک‌های مهندسی مقاوم‌ساز در این پل به جلوگیری از تخریب آن در درازمدت ختم شده است.

رنگ هشدار زلزله

در این پروژه برای نخستین بار در کشور کره از رنگ هشدار زلزله اسکای‌گاردن استفاده شده است که در کنار ضمانت طول عمر بالا از لرزه‌های خطرناک به اتاق مدیریت پل اطلاع‌رسانی می‌کند. این محصول بر تمام مصالح و متریال رسانایی نظیر مس، آهن و فولاد به خوبی می‌نشیند و ماندگار است. فضای مغناطیسی که پیرامون اجزای جسم رسانا قرار دارد زیر پوسته رنگی سنسینگ اسکین پوشیده می‌شود. از سوی دیگر در دو طرف سازه الکترود‌هایی بسیار ساده قرار می‌گیرد که موقعیت ایستای رنگ بر متریال را محاسبه خواهد کرد. بنابراین به کمک رایانه مرکزی که این ۲ الکترود اطلاعات تغییر ساختار را به آن منتقل می‌کنند، تمام تغییرات پوسته رنگی تحلیل می‌شود.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.