پنل‌های خورشیدی در کف جاده‌های سراسر دنیا

0
به گزارش Consbank، شرکت فرانسوی کلاس (Colas SA)، یکی از زیر مجموعه‌های کمپانی بسیار بزرگ و شناخته‌شده بوویگ (Bouygues)، قصد دارد، از فناوری جدید خود که استفاده از پنل‌های خورشیدی در کف جاده است، در سراسر دنیا استفاده کند. 
این شرکت فرانسوی که در زمینه‌های جاده‌سازی و ساخت شبکه‌های ریلی فعالیت می‌کند، مدتی است در حال تحقیق و ساخت نوعی پنل خورشیدی است که مقاومت بسیار بالایی در مقابل فشار دارد و می‌تواند وزن یک تریلی ۱۸ چرخ را تحمل ‌کند. این شرکت به مدت ۵ سال آزمایش‌های مختلفی ‌روی این پنل‌ها انجام داده است و در حال حاضر پس از پشت سر گذاشتن آزمایش‌های مقدماتی در صدد استفاده از این محصول به صورت محدود در جاده‌های فرانسه است تا بدین وسیله آزمون‌های خود را وارد فاز عملی کند. 
این پنل‌های خورشیدی هم‌اکنون در چندین جاده در کشور فرانسه نصب شده است. به گفته شرکت کلاس هر یک‌هزار متر ‌مربع از این پنل‌ها حدود یک‌صد کیلو‌وات برق تولید می‌کند و برق تولیدی توسط ۵ هزار متر مربع از این پنل‌ها برای تأمین روشنایی مکان‌های عمومی و چراغ‌های خیابان‌های شهری با جمعیت ۱۰ هزار نفر کافی است. 
جنس این پنل‌ها از سلول‌های خورشیدی معمولی است، اما برای تحمل فشار وارده از سوی ماشین‌ها روی این سلول‌ها از نوعی پلاستیک استفاده شده است که مقاومت بسیار زیادی دارد و از آسیب رساندن به سلول‌ها جلوگیری می‌کند. 
در این پنل‌ها سیم‌کشی‌هایی برای انتقال برق گنجانده شده و روی آن از نوعی شیشه شکسته، پوشانده شده است که مانع لیز خوردن خودرو‌ها می‌شود. کمپانی کلاس قصد دارد تا سال ۲۰۱۷ این پنل‌ها را در جاده‌های کشور‌های گوناگون در سراسر دنیا نصب و آزمایش کند و در نهایت طی سال ۲۰۱۸ این محصول را به صورت عمده در اختیار متقاضیان قرار دهد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.