پیش‌بینی افت قیمت جهانی طلا

0

نوریل روبینی، یکی از اقتصاددانان مطرح دنیا که پیش از این، وقوع بحران جهانی را پیش‌بینی کرده بود، در تازه‌ترین پیش‌بینی خود از بازار جهانی طلا، قیمت این فلز را رو به پایین توصیف کرد. وی معتقد است وضعیت فعلی قیمت طلا مانند حباب شده و ریسک اصلاح قیمت شدیدا آن را تهدید می‌کند.به اعتقاد روبینی، قیمت فعلی طلا، ارزش ذاتی آن نبوده و از این رو از لحاظ بنیادی امکان افزایش قیمت برای آن وجود ندارد.
وی اظهار داشت: این حباب در اثر پنج عامل ایجاد شده است:
۱٫ نگرانی از تورم موجب بالا رفتن قیمت طلا می‌شود، همچنانکه سیاست پولی، ترس از نوسان قیمت دلار را تشدید می‌کند.
۲٫ حجم بالای نقدینگی که بر قیمت دارایی تاثیر می‌گذارد.
۳٫ استراتژی (کری ترید) نوعی استراتژی که در آن سرمایه‌گذار، ارزی که دارای نرخ بهره پایین‌تری را می‌فروشد و با پول آن ارز دیگری را که دارای نرخ بهره بالاتری است خریداری می‌کند. تریدری که از این استراتژی استفاده می‌کند سعی‌اش بر این است که از تفاوت موجود بین نرخ‌ها بهره جوید. این تفاوت بسته به میزان سطحی که او انتخاب می‌کند می‌تواند بسیار قابل ملاحظه باشد.
۴٫ عرضه جهانی طلا نمی‌تواند هم‌راستا با بالا رفتن تقاضا برای طلا افزایش یابد.
۵٫ افزایش دوباره ریسک Sovereign (ریسک سرمایه‌داری در کشوری دیگر که به خاطر تغییر قوانین مربوطه در خطر می‌افتد.)
تا زمانی که این روندهای قدرتمند در سطح گسترده تا سال ۲۰۱۰ ادامه یافته و به افزایش بیشتر قیمت طلا کمک کنند، نسبت به آینده بازار طلا خوشبینی چندانی وجود ندارد.
با اینکه برخی از تحلیلگران برای طلا صعود تا سطح ۲۰۰۰ دلار را پیش‌بینی کرده‌اند و سرمایه‌گذاران زیادی برای خریدن آن ترغیب شده‌اند، روبینی ۵ ریسک مهم که مانع رسیدن بهای طلا به ۲۰۰۰ دلار می‌باشد را به شرح زیر عنوان کرده است.
۱٫ سست شدن کری ترید موجب فرو ریختن معاملات طلا و دوره رونق پس از رکود می‌شود.
۲٫ بانک‌های مرکزی ملزم خواهند بود به زودی استراتژی خروج را اجرا کنند.
۳٫ وقوع هرگونه ضعف در اقتصاد، سرمایه‌گذاران را متمایل به دلار می‌کند.
۴٫ سرمایه‌گذاران به دنبال سود بیشتر بوده و این مساله موجب ایجاد حباب در بازار طلا می‌شود. تمام حباب‌ها روزی می‌ترکند و این حباب در طلا نیز از این قضیه مستثنا نخواهد بود.
۵٫ همانطور که حوادث هفته‌های اخیر نشان داد، اثر افزایش بالا رفتن ریسک sovereign در خصوص قیمت طلا با ابهام روبه‌رو است.
روبینی اینگونه نتیجه‌گیری می‌کند: «خریدارانی که فرض‌شان بر این است که قیمت طلا به صعود خود ادامه خواهد داد در اشتباه هستند.» وی می‌گوید: قیمت فعلی طلا، ارزش ذاتی آن نبوده و از این رو از لحاظ بنیادی امکان افزایش قیمت برای آن وجود ندارد و سرمایه‌گذاران باید در این مقطع از زمان، هوشیاری لازم را داشته باشند.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.