پیش‌بینی۵۰میلیاردتومان برای اصلاح شبکه معابربافت‌های فرسوده

0

مدیر کل دفتر اطلاعات برنامه‌ریزی‌ و بودجه شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران اعلام کرد: در لایحه بودجه سال آینده حدود ۵۰ میلیارد تومان برای ایجاد و اصلاح شبکه معابر در بافت‌های فرسوده پیش‌بینی شده است.
به گزارش ایسنا، یوسف غفوری در نشست خبری که با موضوع انتشار اوراق مشارکت توسط شهرداری‌ها برای بهسازی بافت‌های فرسوده شهری سراسر کشور در محل این شرکت برگزار شد، به موضوع یاد شده اشاره کرد و افزود: برای این که بتوان حجم اعتبارات ایجاد زیرساخت‌ها و شبکه معابر را سه برابر و حجم کار را افزایش داد، پیشنهاد شده است تا استانداری‌ها و شهرداری‌هایی که بتوانند یک سوم اعتبارات ایجاد زیرساخت‌ها را تامین کنند، این شرکت نیز آماده است تا یک سوم دیگر از اعتبارات را از محل درآمد عمومی و منابع داخلی تامین کند.
مدیر کل دفتر اطلاعات برنامه‌ریزی‌ و بودجه شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران در رابطه با تهیه طرح‌های نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده با اشاره به ۶۵ هزار هکتار بافت‌های فرسوده در کشور که باید احیا شوند، عنوان کرد: حدود ۲۳ هزار هکتار از این بافت‌ها تعیین طرح و مابقی در دستورکار است تا ظرف مدت دو سال با تهیه طرح‌های نوسازی و بهسازی با مشارکت و کمک ۵۰ درصدی شهرداری‌ها انجام شود.
وی گفت: در حال حاضر در لایحه بودجه سال آینده اعتبار تهیه طرح‌های نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده کشور، حدود پنج میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان پیش‌بینی شده است که با توجه به برنامه پنجم سازندگی این لایحه به مجلس ارائه و یا در حال ارائه شدن است.
غفوری از نمایندگان خواست تا با توجه به نظر مثبت دولت در احیای بافت‌های فرسوده حجم اعتبارات به این منظور را افزایش دهد.
وی به نکته‌ای جالب اشاره کرد و گفت: دولت تا اندازه‌ای بحث مربوط به مشوق‌ها و حمایت‌های بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده را دنبال و بررسی می‌کند و پس از یک مرحله‌ای که در دستور کار و بررسی کارشناسی دولت قرار دارد، اگر مردم به سمت بهسازی و نوسازی املاک خود در بافت‌های فرسوده نروند، مشوق‌ها محدود و یا قطع می‌شوند، بنابراین توصیه می‌شود تا مردم از فرصت‌ها و تسهیلات موجود استفاده کنند.
مدیر کل دفتر اطلاعات برنامه‌ریزی‌ و بودجه شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران تاکید کرد: برای حدود ۳۸ هزار هکتار از بافت‌های‌ فرسوده کشور هنوز طرحی برای بهسازی تهیه نشده‌ است.
وی در مورد پرداخت وام ودیعه مسکن بر اساس قانون ساماندهی بافت‌های فرسوده به مالکان املاک در بافت‌های فرسوده که به منظور بهسازی و بازسازی املاک خود جایی را برای اسکان موقت ندارند، گفت: اعطای تسهیلات بانکی از طریق مسکن مهر انجام شده است و بحث نوسازی و بهسازی در این بافت‌ها در حال انجام است، بنابراین قاعدتا برای ودیعه مسکن هم فکری خواهد شد تا در سال آینده از محل اعتبارات بانکی اتفاقاتی رخ دهد.
غفوری ادامه داد: تلاش می‌شود تا دولت و وزارت مسکن فکری در این رابطه انجام دهند که البته فکرهایی هم شده و بنا شده در این باره اتفاقاتی رخ دهد، این در حالیست که تسهیلات باید از محل خط اعتباری و یا تسهیلات بانکی انجام شود که رایزنی‌های آن در حال انجام است.
وی اظهار امیدواری کرد که وزیر مسکن خط اعتباری ودیعه مسکن در این زمینه باز کند تا تسهیلات به مالکان و مستاجران بافت‌های فرسوده پرداخت شود.
بهرام وهابی مدیر کل دفتر تجهیز منابع مالی و مشارکت‌های مردمی شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران نیز در مورد انتشار اوراق مشارکت شهرداری‌ها، گفت: در سال جاری به شهرداریها و کلانشهرها اجازه داده شده تا با موافقت وزارت کشور تا سقف دو هزار میلیارد تومان برای اجرای طرح‌های عمرانی و نوسازی بافت‌های فرسوده با تضمین اوراق مشارکت منتشر کند.

به گفته وی در حالی که مجموع درخواست شهرداریها در سال جاری برای انتشار اوراق مشارکت چهار هزار و ۵۸۵ میلیارد تومان است، درخواست شهرداری تهران برای انتشار اوراق مشارکت در سال جاری ۷۰۰ میلیارد تومان است.
مدیر کل دفتر اطلاعات برنامه‌ریزی‌ و بودجه شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران اضافه کرد: بیش از دو برابر سهمیه شهرداری‌ها از سوی این ارگان تقاضا برای انتشار اوراق مشارکت وجود دارد.
وی با بیان این که شهرداری ها از روش‌ها و منابع مختلفی برای احیای بافت‌های فرسوده استفاده می‌کنند، گفت: این در حالیست که بارها تاکید شده اجرای برنامه‌های عمرانی شهری بدون تامین منابع مالی آرزویی بیش نیست که علاوه بر تامین منابع محدودیت‌هایی همچون ظرفیت‌های اجرایی و مدیریتی نیز پیش رو قرار دارد.
وهابی با اشاره به مبانی و فرایند انتشار اوراق مشارکت شهرداری‌ها ، خاطرنشان کرد: شهرداری‌ها باید از شیوه‌هایی استفاده کنند که بار مالی برای آنها در بر نداشته باشد، این در حالیست که شهرداری‌ها دارای بودجه‌های مشخصی هستند ، اما بازسازی کل بافت‌های فرسوده بیش از ۹۰ درصد کل بودجه شهرداری‌ها است، بنابراین در راستای احیای بافت‌های فرسوده امیدی به بودجه شهرداری نیست.
وی ادامه داد: لذا باید به سمت فرایندهای خارج از بودجه‌های متکی به بودجه دولتی پیش رفت، به طوری که این بودجه‌ها در قالب پروژه‌های سود آور تعریف شود که انتشار اوراق مشارکت یکی از این روش‌هاست.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.