پیگیری طرح جامع تدوین ضریب ایمنی زلزله کشور

0

رییس پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله از تدوین طرح جامع ضریب ایمنی زلزله در پژوهشگاه در راستای افزایش آمادگی کشور در مواجهه با این پدیده طبیعی خبر داد.
به گزارش ایسنا، عباسعلی تسنیمی که در حاشیه سمینار و کارگاه تخصصی زلزله به مناسبت روز «ایمنی در برابر زلزله» سخن می‌گفت در خصوص طرح ضریب ایمنی در برابر زلزله که به گفته وی دو سال از طرح این ایده می‌گذرد، اظهار کرد: زمانی که زلزله رخ می‌دهد آثار مختلفی را از خود بر جای می‌گذارد، دسته اول آثاری است که برای جوامع علمی و مراکز علمی قابل تامل و کار است. دسته دوم آثار سیاسی است که زلزله می‌تواند در جامعه ایجاد کند.
وی ادامه داد: دسته سوم آثار مربوط به تاثیرگذاری بر اقتصاد کشور است و دسته چهارم آثار مسایل بهداشتی است، دسته پنجم به عنوان مهمترین قسمت، بخش اثرات زلزله در بخش عمومی است که مردم را دچار خسارت مالی و جانی می‌کند.
تسنیمی خاطر نشان کرد: اگر می‌خواهیم در برابر زلزله ایمن باشیم، تنها ساخت ساختمان ایمن مقاوم در برابر زلزله مساله را حل نمی‌کند و برای این که تمام ساخت و سازها در برابر زلزله ایمن باشد، صرف استاندارد کردن مصالح کافی نیست.
وی افزود: به نظر من شرط لازم و کافی برای ایمنی در برابر زلزله این است که یک ضریب ایمنی داشته باشیم، ‌به عنوان مثال زلزله آثار متنوع و مختلفی در شرایط متفاوتی از خود بروز می‌دهد و در زلزله‌های گذشته دیده‌ایم که گاه ساختمان‌هایی که کاملا مقررات روز را رعایت کرده‌اند و از نظر ساخت و ساز هم توجه لازم را در تولید مصالح و رعایت استانداردها داشته‌اند، آسیب دیده‌اند چرا که نوع زلزله و اثر زلزله با آنچه که در گذشته داشته‌ایم، متفاوت بوده است.
رییس پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله خاطر نشان کرد: اطلاعات علمی موجود بر اساس زلزله‌های رخ داده تدوین شده است و هرگز نمی‌توان گفت تمام زلزله هایی که در آینده اتفاق خواهد افتاد، مشابه زلزله‌هایی است که تاکنون رخ داده‌اند؛ بنابراین دانش علمی و مهندسی در زمینه‌ مرتبط با زلزله شناسی و مهندسی زلزله و ساخت و ساز و مقاوم سازی در حال رشد است، از این رو باید برای کشور ضریب ایمنی تعریف کنیم که شامل قسمت‌های مختلفی است.
وی در توضیح ضریب ایمنی عنوان کرد: وقتی که پیمانکارانی متعهد به ساخت ساختمانی می‌شوند، آیا این افراد به آگاهی لازم رسیده‌اند و یا پرستاران و پزشکان به عنوان پرسنل نیازمند در کمک به مجروحان زلزله به عدد مطلوب آگاهی برای کمک به مصدومان رسیده اند؟ یا سطح آگاهی دانش‌آموزان از زلزله به عدد مطلوب خود رسیده است و یا آجر، سیمان و بتن مورد استفاده در ساخت و ساز هر کدام به لحاظ تطبیق با زلزله خیزی کشور تولید می‌شود و سطح آگاهی پرسنل آنها به عدد مطلوب رسیده است؟ این‌ها سوالاتی است که در تعریف ضریب ایمنی مطرح می‌شود و هر کدام از آنها ضریب و درصدی را دارند که در کنار هم ضریب بزرگتری را تولید می‌کنند که ضریب ایمنی در برابر زلزله را تعریف خواهند کرد.
تسنیمی بیان کرد: موضوع زلزله، یک موضوع تخصصی ساده نیست، بلکه طیف بسیار وسیعی از تخصص‌ها در حوزه‌های مختلف با زلزله درگیرند که باید تک تک آنها بررسی شود تا به سطح ایمنی مطلوب در هر حوزه برسیم. در این راستا ایده ضریب ایمنی در برابر زلزله پیشنهاد بنده بوده که دو سال از آن می‌گذرد، البته به صورت بخشی این ضریب انجام می‌شود، اما هدف ما از طرح این ایده دعوت از عام و تدوین یک برنامه کلان برای کشور است تا ضریب ایمنی محقق شود.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.