پیگیری لایحه مدیریت مصرف انرژی در هیات دولت

0

با توجه به حجم بالای مصرف انرژی در کشور، لایحه ی با محور ایجاد سازمانی برای مدیریت مصرف انرژی به هیات دولت تقدیم شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، منصور دفتریان رییس انجمن نفت ایران گفت: برای جلوگیری از افزایش میزان هدررفت انرژی در کشور و تثبیت میزان مصرف، لایحه­ای در هیات دولت در دست بررسی است تا راهکارهایی را برای تعدیل میزان مصرف پییش بینی کند.
وی با بیان اینکه تنها بخشی که در کشور مورد بی مهری قرار گرفته و برای آن هیچ متولی مشخصی تعیین نشده، مدیریت انرژی است، گفت: وجود یک سازمان نظام یافته برای جلوگیری از اتلاف انرژی در کشور لازم است و باید اقدامات موثری در این زمینه صورت پذیرد.
دفتریان افزود: اهمیت این موضوع زمانی بیشتر می­شود که بدانیم بنابر آخرین نتایج تحقیقاتی، با روند فعلی مصرف انرژی تا سال ۹۵ چاره­ای جز واردات نفت نخواهیم داشت.
وی در تشریح اجرای روند لایحه مدیریت مصرف انرژی در هیات دولت، گفت: انجمن نفت ایران برای بهبود شرایط مصرف انرژی اقدام های زیادی انجام داده است. با این وجود در سال ۸۴ تصمیم گرفته شد تا از راهکارهای قانونی برای اعمال مدیریت مصرف انرژی در کشور استفاده شود.
وی افزود: در همین راستا انجمن نفت ایران درخواست ایجاد سازمانی برای کنترل مصرف انرژی را به رییس جمهوری مطرح کرد و رییس جمهور نیز طی نامه­ای به وزارت نفت خواستار پیگیری این موضوع شد. در نهایت نیز لایحه مدیریت مصرف انرژی، برای تایید نهایی به هیات دولت رفت تا پس از تصویب هیات دولت در قالب لایحه مدیریت مصرف انرژی به مجلس ارسال شود.
دفتریان درباره آخرین اخبار مربوط به آماده­سازی و ارایه این لایحه به مجلس شورای اسلامی، گفت: در جلسه­ دو هفته پیش با کمیسیون زیربنایی، درخواست خود را مبنی بر تسریع روند پیگیری این لایحه عنوان کردیم و قرار شد تصویب این لایحه در اولویت برنامه­های هیات دولت قرار بگیرد.
رئیس انجمن نفت ایران در ادامه بر لزوم بکارگیری اهرم قیمت در کنار اهرم قانون برای تعدیل میزان مصرف انرژی در کشور تاکید کرد و افزود: هدفمند کردن یارانه­ها به شیوه­ای مدون و صحیح مورد حمایت ما است. در همین راستا باید تلاش شود که انگیزه کافی برای صرفه­جویی در مصرف انرژی در میان مردم ایجاد شود.
وی در پایان با اعلام لطمات جبران ناپذیر کنترل مصرف انرژی در کشور، گفت: با ادامه روند کنونی مصرف در دو دهه آینده با چالش­های اساسی در زمینه مسایل اقتصادی و روحی مواجه خواهیم شد که این امر هزینه­های زیادی را به اقتصاد کشور وارد می­کند.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.