پیشنهاد ایجاد شهرک‌های اقماری در اطراف کلان‌شهرها

0
به گزارش Consbank، علی تدین در گفت‌وگو با ایسنا گفت: یکی از عواملی که قیمت مسکن را بالا می‌برد زمین است که روز به روز در شهرها و کلان‌شهرها افزایش قیمت پیدا می‌کند. وی افزود: بر این اساس، دولت می‌تواند به سمت حوزه‌های خارج شهر برود و شهرک‌های اقماری ایجاد کند تا زمین رایگان شود و قیمت مسکن پایین بیاید.

ساخت واحدهای ارزان قیمت در شهرک‌های اقماری
به گفته مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های مسکن فرهنگیان تهران به دلیل پایین بودن هزینه‌ها در ساخت شهرک‌های اقماری، قیمت واحدهای مسکونی ارزان‌تر تمام می‌شود و ضمن مشارکت بخش‌های غیردولتی و خصوصی امکان رقابت برای ساخت مسکن بهتر و کیفی‌تر نیز به وجود می‌آید.

تدین اظهار کرد: وقتی که در شهرها مسکن ساخته می‌شود اگر خریدار کافی وجود نداشته باشد مالک واحد مسکونی را نگه می‌دارد تا در زمان مناسب بفروشد و از این جهت عده بسیاری در خرید خانه دچار مشکل می‌شوند، اما دولت برای مقابله با چنین وضعیتی بهتر است که شهرک‌های اقماری در اطراف تهران یا کلان‌شهرها احداث کند تا ضمن فراهم کردن امکان صاحبخانه شدن برای آحاد مردم، با فزونی گرفتن قیمت‌ها مقابله کند.

وی ابراز امیدواری کرد در دولت یازدهم تزریق اعتبارات لازم برای احداث واحدهای مسکن مهر به شکل کارشناسی‌تر ادامه یابد و اقشار کم درآمد نیز از مزایای مسکن ویژه استفاده کنند.

مقابله با دلالان و رانت‌خواران مسکن
مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های مسکن فرهنگیان استان تهران درعین حال درباره کوتاه کردن دست دلالان و واسطه‌گران بازار مسکن گفت: کسانی که سرمایه‌ای در اختیار دارند، این سرمایه را در موقعیت‌های مختلف به سمت و سوی کالا یا صنعتی پیش می‌برند که برایشان نفع و بهره خوبی داشته باشد؛ طبعا مسکن و ساخت‌وساز نیز هر از گاهی دستخوش دلال بازی، گران فروشی و رانت خواری می‌شود، ولی دولت باید از قبل ساز و کار اقتصاد مسکن را به گونه‌ای پیش ببرد که مسکن و نیاز واقعی مردم دچار دلال بازی نشود.

به گفته وی دولت باید از چنان وضعیت اقتصادی قوی برخوردار باشد که در زمان مناسب وارد عمل شود و از بروز پدیده دلالی و رانت‌خواری جلوگیری کند.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.