پیشگیری از اشتباهات رایج مدیریتی

0
اشتباهات رایج مدیریت

هنگامی که شما برای اولین بار در نقش رهبر یا مدیر قرار می گیرید، بایستی مهارت های زیادی را یاد بگیرید. آنچه که اغلب نادیده گرفته می شود، پیشگیری از اشتباهات رایج مدیریت می باشد. این مشکلات اغلب گریبانگیر مدیران جدید می شوند، اما با اندکی تفکر و سازماندهی قابل پیشگیری می باشند.

در این مطلب برآنیم تا برخی از اشتباهات رایج مدیریت را مطرح کرده و چگونگی مقابله با آنها را بیان نماییم. این شناخت به شما کمک می کند مدیر موثرتری باشید و مهارت هایتان را در طی زمان توسعه دهید.

شکست در اعطای مسئولیت به دیگران

مدیران جدید و حتی بسیاری از مدیران قدیمی، در سپردن مسئولیت به دیگران شکست می خورند. نتیجه نهایی این می شود که آنها بیش از حد کار کرده و اعضای تیمشان با وجود انجام کار جزئی، خسته هستند.

این موضوع به دو دلیل اتفاق می افتد:

  • اعتقاد به اینکه شما بهتر از دیگران کارها را انجام می دهید.
  • نگرانی از اینکه شما کنترل کمتری روی امور خواهید داشت.

کار شما، مدیریت تیم جهت اطمینان یافتن از انجام گرفتن درست امور می باشد. به این ترتیب فرصت های توسعه برای آنهایی که در پی آن هستند، فراهم شده و اعضای تیم به واسطه وظایف بلندمدت حمایت و تشویق می شوند و در میزان کار واگذارشده به هر فرد، تعادل برقرار می شود. اگر سپردن مسئولیت به دیگران به درستی انجام شود، اطمینان حاصل خواهد شد که شما کنترل امور را از دست نداده اید.

شکست در برقراری ارتباط

برخی از مدیران، دانش را به منزله قدرت دانسته و آن را دودستی چسبیده اند و حاضر نیستند در اختیار دیگران قرار دهند، مگر زمانی که مجبور شوند. اینگونه مدیران درک درستی از مهارت و ایده های اعضای تیم که منجر به همکاری طولانی مدت و موفقیت تیم خواهد شد، ندارند.

به اشتراک گذاشتن دانش با اعضای تیم باعث می شود آنها هم اطلاعاتشان را در اختیار شما به عنوان مدیر قرار دهند. ترویج عادت ارتباطات باز در تیم، موجب می شود مشکلات به سرعت آشکار شده، راه حل ها به اشتراک گذاشته شوند و فضای همکاری پرورش یابد و زمینه های موفقیت تیم فراهم شود.

در دسترس نبودن برای اعضای تیم

بخش اصلی وظیفه شما، مدیریت تیم می باشد. شما وظایف مشخصی دارید که انتظار می رود آنها را به درستی انجام دهید، اما بخشی از این وظایف توسط اعضای تیمتان انجام خواهد شد. پس لازم است که شما در کنار اعضای تیمتان حضور داشته باشید.

شما باید بدانید وضعیت زندگی آنها به چه صورت می باشد، چه چیزی به آنها انگیزه می دهد، چه کارهایی را علاقمند هستند که انجام دهند و … .

شما همچنین باید هر زمان که نیاز به صحبت کردن با شما دارند، در دسترس باشید، چه بخواهند در مورد مسئله ای کاری صحبت کنند و چه یک موضوع شخصی باشد. شما بایستی فضایی را ایجاد کنید که هنگامی که برای صحبت در مورد موضوعی نزد شما می آیند، احساس شادی و رضایت داشته باشند.

شکست در تعیین اهداف و انتظارات روشن و واضح

شکست در تعیین اهداف روشن، منجر به سردرگمی در مورد آنچه از کار انتظار می رود، چه به صورت تیمی و چه به صورت فردی، می شود. این امر موجب شکست تیم در رسیدن به اهداف می شود و شما به عنوان یک مدیر باید به رئیس مافوقتان پاسخگو باشید.

مدیران خوب انتظارات و اهداف را به طور واضح و آشکار تعیین می کنند و اطمینان حاصل می کنند از اینکه هر کسی بداند چگونه آنچه که انجام می دهد در راستای تحقق اهداف تیم و سازمان می باشد.

تعیین اهداف یک فعالیت مشترک بوده و هر فردی که درگیر آن می باشد نیاز دارد آنچه را که از او انتظار می رود، درک کند و با آن موافقت کند، همچنین این اهداف باید متناسب با انتظارات سازمان باشند. وظیفه شما به عنوان یک مدیر، انجام این فرآیند به گونه ای واضح می باشد.

شکست در مدیریت اعضای تیم

مدیریت کردن به معنای سپردن مسئولیت به دیگران، مدیریت کارها و تنظیم اهداف و انتظارات می باشد. مدیران بایستی بر کار اعضای تیم نظارت داشته و هر جا که لازم است با عملکرد ضعیف آنها مقابله کنند. مدیران باید آماده بازخورد به موقع در برابر عملکرد وظیفه باشند، به ویژه زمانی که کارها به خوبی پیش نمی روند. شکست در این موضوع به منزله کناره گیری از مسئولیت می باشد و منجر به شکست در مدیریت تیم می شود.

یادگیری از اشتباهات

حالت ایده آل، خودداری از انجام اشتباهات می باشد. اگر چه، بهترین مدیران نیز نمی توانند از همه اشتباهات برای همیشه جلوگیری کنند. بسیار مهم است که از اشتباهات به عنوان فرصتی برای یادگیری استفاده کنید.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.