چالش موجران و مستاجران بر سر تعیین نرخ اجاره

0

با توجه به نزدیک شدن فصل جابه‌جایی در بازار مسکن، بسیاری از مالکان و حتی مشاوران املاک سعی دارند تا از این فرصت استفاده کنند و ملک عرضه شده به بازار را هرچه سریع تر به دست مستاجر بسپارند، چراکه این روزها اکثر مستاجران به دنبال اکازیون‌های بازار اجاره هستند و به راحتی زیربار اجاره یک واحد مسکونی که برخلاف میلشان باشد نمی‌روند.
به گزارشConsBank به نقل از دنیای اقتصاد، در شرایط فعلی اکثر مستاجران انتظارات تقریبا مشابهی از بازار اجاره واحدهای مسکونی دارند.
در حال حاضر بخش عمده‌ای از متقاضیان بازار اجاره به دنبال واحدهای متراژ کوچک با کمترین مبلغ اجاره هستند؛ چراکه اغلب آنها نقدینگی ماهیانه حاصل از درآمدشان برای پرداخت اجاره بهاء بصورت ماهیانه یا بودجه آنها برای رهن کامل اندک است. این مساله البته بازار تولید مسکن را تحت‌الشعاع قرار داده و باعث شده است تا اکثر سازنده‌ها واحدهای متراژ کوچک بسازند تا معضل کمبود این نوع واحدها در سطح شهر جبران شود.
از سوی دیگر درخواست بیشتر مستاجران پرداخت مبلغ ودیعه بدون پرداخت اجاره ماهیانه است  که البته در مقابل اکثر مالکان بر سر این مساله با مستاجران دچار چالش شده‌اند، چراکه موجران دریافت اجاره بهای ماهیانه را به دریافت مبلغ ودیعه بدون اجاره ترجیح می‌دهند، زیرا آنها دریافت اجاره ماهیانه را نوعی کسب درآمد برای گذران زندگی خود تلقی می‌کنند. اما حال که فصل اجاره است و مالکان در اجاره واحد خود مصمم هستند، سعی دارند به مطالبات متقاضیان اهمیت بدهند و به توافق برسند. برای مثال برخی از موجران نرخ رهن و اجاره واحد استیجاری خود را تعیین می‌کنند اما به مستاجر این حق را می‌دهند که مبلغ ودیعه و اجاره بها را به تناسب تغییر دهند یعنی قابلیت تبدیل مبلغ اجاره را در نظر می‌گیرند.
اما حضور مالکان در املاک و مستغلاتی که  قصد اجاره آنها را دارند نیز از جمله دیگر چالش‌های پیش روی بازار مسکن است. معمولا اغلب افراد سازنده پس از اتمام مرحله ساخت، واحدی را برای سکونت خود انتخاب می‌کنند و مابقی واحدها را برای اجاره به بازار عرضه می‌کنند، این در حالی است که مستاجران کمتری حاضر هستند تا با مالک در یک ملک سکونت داشته باشند و ترجیح می‌دهند از موجر خود جدا باشند، به همین خاطر در زمان کنونی اکثر موجران آپارتمان هایی را اجاره می‌دهند که خود در آنجا سکونت ندارند و هنگامی که مالکان واحدهای خود را به بنگاه‌های مسکن می‌سپارند از مشاوران می‌خواهند که به مستاجران بگویند که مالک در آپارتمان سپرده شده سکونت ندارد.
علاوه بر این در گذشته مالکان واحدهای خود را فقط به زوج‌ها یا خانواده اجاره می‌دادند، اما حال اگر مستاجر مجرد باشد تمایل به اجاره دادن ملک به آنها وجود دارد که البته موجران بنا به موقعیت و شرایط آپارتمان تعیین می‌کنند که  مستاجر زن یا مرد باشد.
گفتنی است؛ اکثر مستاجران به دنبال واحدهایی هستند که از حداقل امکانات یعنی پارکینگ یا انباری بهره‌مند باشند به همین خاطر مالکان سعی می‌کنند ملک‌هایی را برای اجاره انتخاب کنند که از این شرایط برخوردار باشد، زیرا مالکان هم این نوع امکانات اولیه را امتیازی مثبت برای جلب مشتری می‌دانند.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.