چرا خط لوله‌ گازی ترکمنستان به ایران افتتاح نشد؟

0

قرار بود خط لوله‌ دوم ایران به ترکمنستان با حضور احمدی‌نژاد و بردی محمداف تا پایان سال ۲۰۰۹ میلادی افتتاح شود. ولی این مسئله به وقوع نپیوسته است.
به گزارش دویچه وله، در طول هفته‌ گذشته روسای جمهور چین و روسیه به ترکمنستان سفر کردند تا گاز این کشور را خریداری کنند. خط لوله ترکمنستان به چین که طولانی‌ترین خط لوله‌ جهان به حساب می‌آید، با حضور هو جین تائو، رئیس جمهور چین افتتاح شد.
چین قول ۴ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری را در میدان گازی یول آتان به ترکمنستان داد. این میدان گازی پیش از این قرار بود به شرکت ایرانی پتروپارس سپرده شود. دمیتری مدودیف، رئیس جمهور روسیه نیز در سفر کاری به ترکمنستان، با عقد قرارداد جدید گازی، صدور گاز ترکمنستان به کشورش را امکان‌پذیر کرد. از اول ژانویه ۲۰۱۰ گاز ترکمنستان به مقدار ۳۰ ملیارد مترمکعب در سال به روسیه صادر خواهد شد. ولی از خط لوله‌ جدید ترکمنستان به ایران که قرار بود تا پایان سال جاری افتتاح شود، تابه‌حال خبری نیست.
به اعتقاد برخی کارشناسان، ایران با برخورداری از مرز طولانی زمینی و آبی به درازای ۱۲۵۰ کیلومتر با ترکمنستان، تابه‌حال نتوانسته است از فرصت‌های استراتژیک جغرافیایی خود استفاده لازم را بکند. توسعه‌ همکاری ایران با ترکمنستان حتی در سطحی پائین‌تر از ترکیه است که صدها کیلومتر با مرزهای ترکمنستان فاصله دارد. کارشناسان همچنین گفته‌اند، موقعیت جغرافیایی ایران و نزدیکی مرزی با میدان‌های گازی کشور همسایه شمالی در قیاس با چین و روسیه این امکان را به ایران می‌دهد، با مدیریتی صحیح و کارشناسانه و با صرف کمترین هزینه بزرگترین موفقیت را به‌دست آورد.
با توجه به حضور روسای جمهور چین و روسیه در ترکمنستان برخی از کارشناسان ترکمن گفته‌اند که انتظار می‌رفت محمود احمدی‌نژاد نیز به عشق‌آباد سفر کند. به نظر امین گلی، کارشناس امور ترکمنستان و ایران، جمهوری اسلامی تابه‌حال از فرصت‌های پیش آمده استفاده نکرده است.
ولادیمیر سوکور، کارشناس “موسسه‌ی تحقیقی جیمز تاون فوندایش در واشنگتن”، معتقد است که بخشی از گاز دولت آباد، که قرار است به ایران فروخته شود، آن مقدار گازی است که پیش از این به روسیه صادر می‌شد و اکنون نیازمندی‌های ایران را تامین می‌کند. با توجه به اینکه ایران دومین کشور ذخایر گازی دنیا به حساب می‌آید، چرا گاز وارد می‌کند؟ سوکور به این سئوال چنین پاسخ می‌دهد: «در استان‌های شمالی ایران کمبود گاز هست و برای تامین آن این کشور نیاز شدیدی به گاز ترکمنستان دارد. برای ایران احداث خط لوله از جنوب که منابع گازی این کشور در آن واقع است به شمال بسیار پرهزینه است».
تابه‌حال نیازمندی‌های گازی ایران در شمال کشور بوسیله خط لوله‌ کرپچه – کردکوی تامین شده که سقف آن حدود ۱۸ میلیارد متر مکعب در سال درنظر گرفته شده بود. ظرفیت خط لوله‌ جدید نیز ۱۴ میلیارد مترمکعب گاز در سال برآورد می‌شود. بوسیله دو خط لوله می‌توان برابر با آن مقدارگاز صادراتی ترکمنستان به روسیه در سال ۲۰۱۰ به ایران گاز صادر کرد.
وی تاکید می‌کند: خط لوله‌ دوم گازی به‌نظر این کارشناس، دیر یا زود از سوی روسای جمهور ترکمنستان و ایران افتتاح خواهد شد. ایران بخشی از این منطقه به حساب می‌آید و نه تنها نمی‌توان این کشور را در عرصه‌ی انرژی منزوی کرد، بلکه بایستی در این زمینه با این کشورهمکاری کرد.
ساخت خط لوله‌ دوم ترکمنستان به ایران ادامه دارد ولی آنگونه که پیش‌بینی می‌شد، در موعد مقرر به پایان نرسید و دلایل عدم پایان نیافتن آن نیز از سوی مقامات هر دو کشور اعلام نشده است.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.