چقدر آماده‌ایم؟

0

در حالی به ششمین سالگرد فاجعه بم در چهارم دی‌ماه نزدیک می‌شویم، فاجعه‌ای که هزاران انسان را به خواب ابدی برد و خاطره‌ای تلخ را به یادگار گذاشت که این سوال مطرح است که آیا از تجربیات تلخ همچون زلزله بم استفاده‌های مفیدی را برده‌ایم یا این که اگر حادثه‌ای دیگر نظیر زلزله بم که هر روز با مقیاس‌های کوچک‌تر گوشه‌ای از ایران را می‌لرزاند در شهرها به وقوع بپیوندند،‌ به فاجعه جدیدی تبدیل خواهد شد؟
به گزارش ایسنا، با گذشت شش سال از وقوع فاجعه بم و مرگ ۲۵ هزار نفر و مجروح و معلول شدن حدود ۵۰ هزار نفر دیگر بر آن شدیم تا آمادگی دستگا‌های مختلف را در وقوع زمین‌لرزه احتمالی در کشور در بوته بررسی قرار دهیم و ببینیم چقدر واقعا برای چنین حوادثی آمادگی داریم؟
حسین باقری ـ رییس سازمان مدیریت حوادث غیرمترقبه کشور ـ در این خصوص با اشاره به این که ایجاد آمادگی در مراکز امدادی کشور از جمله برنامه‌های محوری سازمان مدیریت بحران کشور است،‌ گفت: برای اولین بار در کشور طی سال گذشته در دومین دور از سفرهای استانی ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار به استان‌ها به منظور اجرای پروژه‌های پیشگیرانه واگذار شد که این رقم به طور میانگین برای هر استان ۱۰ میلیارد تومان است.
وی کنترل سیلاب‌ها،‌ ساماندهی رودخانه‌ها که در معرض سیلاب قرار دارند و افزایش تجهیزات و امکانات امدادرسانی در استان‌های کشور را از جمله پروژه‌های پیشگیرانه در امر حوادث غیرمترقبه عنوان کرد و گفت: موضوع بیمه یکی دیگر از مباحثی است که از سوی سازمان طی سال‌های اخیر مورد توجه قرار گرفته است، به طور مثال تنها ۱۹ قلم از محصولات کشاورزی و باغداری تحت پوشش بیمه قرار داشت در حالی که با توجه به اختصاص اعتبار ۵۷۰ میلیارد تومانی به بیمه، این تعداد به ۹۰ قلم رسید.
به گفته باقری، اعتبار بیمه پنج حادثه مهم مانند زلزله، آتش‌سوزی،‌ توفان، ‌سیلاب، برف وکولاک به شهرداری‌ها اختصاص یافته که اجرای این طرح به صورت پایلوت در استان زنجان انجام شده است.
وی از ساخت یک‌هزار سوله چندمنظوره در کشور خبرداد و در این باره گفت: این سوله‌ها در مواقع عادی به عنوان باشگاه بانوان و در مواقع بحران به عنوان مراکز امداد و نجات مورد استفاده قرار می‌گیرد که در حال حاضر در شهر تهران بیش از ۱۰۰ سوله افتتاح شده و سالانه ۲۰۰ سوله در سراسر کشور ساخته می‌شود که ظرف دو سال گذشته ۴۰۰ سوله مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.
باقری ساماندهی یگان‌های امدادی را یکی از اصلی‌ترین برنامه‌های سازمان مدیریت حوادث غیرمترقبه عنوان کرد و در این باره گفت:‌ با توجه به ساماندهی انجام شده امیدواریم سرعت امدادرسانی یگان‌های امدادی به سطح استاندارد برسد که زمان استاندارد امدادرسانی در حوادث زلزله حداکثر بین شش تا هفت ساعت و در حوادث سیلاب حداکثر هفت دقیقه است.
رییس سازمان مدیریت حوادث غیرمترقبه کشور ادامه داد: در حال حاضر ۱۹هزار دهیار به منظور امدادرسانی در روستاها در کشور وجود دارد.

تدوین برنامه اقتضایی برای حوادث کشور
اسفندیاری ـ رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر ـ نیز با بیان این که باید برنامه جامع، ‌منسجم و منظمی در رابطه با حوادثی همچون زلزله داشته باشیم، ‌ادامه داد: طرح برنامه اقتضایی برای سوانح و حوادث ایران در حال تدوین است که در آن استفاده از تکنولوژی و ابزار بروز دنیا همچنین دستورالعمل‌ها، پروتکل‌ها و وظایف هر فرد و هر سازمان در برابر هر حادثه مدنظر قرار گرفته است.
وی گفت: پس از وقوع زلزله بم، تاکنون اقدمات خوبی در زمینه تجهیزات امداد و نجات انجام شده، به طوری که در سال ۸۴ تنها نزدیک به ۱۶۰ هزار متر مربع انبار در کشور وجود داشت اما این متراژ در حال حاضر ۲۲۰ هزار متر مربع و تعداد آن‌ها نیز از ۱۸۵ انبار در سال ۸۴ به ۴۲۲ انبار در سال جاری افزایش یافته است.
به گفته اسفندیاری در سال ۸۴ تنها یک مرکز نگهداری سگ‌های جستجو در کشور وجود داشت که این آمار در حال حاضر به ۲۴مرکز با ۶۰ قلاده سگ رسیده است.
وی افزود: در سال ۸۴ سه استان کشور مجهز به پایگاه هوایی امداد و نجات بودند، در حالی ‌که هم اکنون ۹ پایگاه هوایی امداد و نجات در کشور وجود دارد که یکی از پایگاه‌های هوایی امداد و نجات مربوط به استان کرمان است که در سال ۸۶ به بهره‌برداری رسید.
رییس سازمان امداد و نجات با بیان این که بالغ بر هزار و ۴۰۰ دستگاه خودروی امداد و نجات که عمرشان کمتر از ۱۰سال است در کشور وجود دارد، افزود: اخیرا دستگاه‌های زنده‌یاب مدار دور توسط سازمان خریداری و در بین استان‌ها توزیع شده است.
وی اظهار کرد: تعداد امدادگران تخصصی سازمان امداد و نجات در چهار سال گذشته ۶۰ هزار امدادگر بود این در حالیست که در حال حاضر ۱۶۰ هزار نیروی امدادگر تخصصی امداد و نجات در کشور جود دارد.
اسفندیاری درباره میانگین سرعت امدادرسانی در حوادث مختلف گفت: پراکندگی پایگاه‌های امداد و نجات و انبارها برای نگهداری اقلام و همچنین موضوع تجهیزات و تعداد بالگردها در افزایش سرعت امدادرسانی تاثیرگذار است، البته اگر در شهری مانند بم زلزله‌ای رخ دهد، تیم ارزیاب اولیه سازمان امداد و نجات در کمتر از ۱۰ دقیقه در صحنه حادثه حضور خواهند یافت و امدادگران سازمان هم پس از فراخوان اولیه در زمان کمتر از ۳۰ دقیقه سر صحنه حادثه خواهند رسید.
به گفته اسفندیاری، زمان طلایی در حوادث شهری کمتر از ۱۵ دقیقه است، اما این زمان در رابطه با حوادثی همچون زلزله متفاوت است.
وی با اشاره به این که جمعیت هلال احمر ایران جزو ۱۰ کشور اول دنیاست، تصریح کرد: توان پاسخگویی و سرعت عمل امدادگران نسبت به گذشته افزایش ۱۰۰ درصدی یافته است. این موضوع را نیز باید در نظر بگیریم که پس از زلزله بم پیشرفت‌های خوبی در زمینه مقاوم‌سازی صورت گرفت، به طوری که اگر حادثه مشابهی رخ دهد دیگر شاهد آن میزان تلفات نخواهیم بود.

در پایتخت وضعیت چگونه است؟
بهروز تشکر مدیر روابط عمومی سازمان آتش‌نشانی تهران با اشاره به این که آمادگی روانی یکی از مهم‌ترین مباحث در برابر حوادثی همچون زلزله است که باید مدنظر قرار گیرد گفت: تمرین وحدت رویه در بین ارگان‌های امدادی از جمله موضوعاتی است که پیش از وقوع حادثه باید موردنظر قرار گیرد.
وی با بیان این که آتش‌نشانان داوطلب در صورت بروز حوادثی مانند زلزله بسیار تاثیرگذار هستند، ‌افزود: طی چهار سال گذشته بسیاری از ایستگاه‌هایی فرسوده آتش‌نشانی در برابر زمین‌لرزه‌های هشت ریشتر به بالا مقاوم‌سازی شد، این در حالیست که ایستگاه‌های در حال ساخت و باقی‌مانده نیز در حال مقاوم سازی هستند. همچنین در سال گذشته بیش از ۷۷۰هزار دانش‌آموز در رابطه با اصول اطفا‌ی حریق و آشنایی با زلزله از سوی آتش‌نشانی آموزش دیدند.
به گفته تشکر، پیش‌بینی‌های لازم برای بحث امدادرسانی در حوادث غیرمترقبه صورت گرفته به طوری که پایگاه‌های پشتیبانی در یک فضای باز در غرب‌، شرق و جنوب تهران وجود دارد که حتی در روز حادثه می‌توانند به آتش‌نشانان هم خدمات‌رسانی کنند.

وی بیشترین دغدغه سازمان آتش‌نشانی را در صورت وقوع حوادثی همچون زلزله راه‌های مواصلاتی عنوان کرد و گفت: آتش نشانان باید بتوانند راحت‌تر خود را به محل‌های حادثه برسانند که خوشبختانه در چند سال اخیر با افزایش بزرگراه‌های درون شهری وضعیت نسبت به گذشته مناسب‌تر شده اما در بافت‌های فرسوده این مشکل هنوز برقرار است.
مدیر روابط عمومی آتش‌نشانی تهران اضافه کرد: در حال حاضر بالغ بر یک‌صد نیروی آتش‌نشان بدون مرز در سازمان آتش‌نشانی تهران وجود دارد که دوره‌های حرفه‌ای را طی کرده‌اند و در صورت وقوع حادثه آمادگی کامل برای امدادرسانی را دارند.
بدین ترتیب به نظر می‌رسد که میزان آمادگی دستگاه‌های امدادی کشور برای رویارویی با سوانح طبیعی افزایش یافته است و می‌توان با بهره‌گیری از امکانات و تجهیزات موجود، میزان تلفات کاهش داد. اما باید این موضوع را نیز مدنظر قرار داد که در کشورهای زلزله‌خیزی همچون ژاپن وقوع بلایای طبیعی، حداقل تلفات را به دنبال دارد که این امر نشان می‌دهد همچنان سطح امکانات کشور برای امدادرسانی با استانداردهای جهانی و رسیدن به حد مطلوب بسیار فاصله دارد.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.