چوب‌پنبه راه‌حل طبیعی در ساختمان‌سازی

0

شاید خیلی‌ها این را ندانند ولی چوب‌پنبه یک ماده مناسب برای صنعت پایدار در حوزه محیط‌ زیست است. از نظر طبیعی، چوب‌پنبه قابل‌بازیافت و تجدیدپذیر است. جالب است بدانید برداشت پوست درخت چوب‌پنبه مطلقا هیچ آسیبی به درخت وارد نمی‌کند. سال‌هاست که از چوب‌پنبه در صنعت ساخت‌وساز استفاده می‌شود. به‌عنوان مثال می‌توان ردپای آن را در کفپوش شطرنجی کتابخانه‌ کنگره آمریکا پیدا کرد. حتی سازمان ناسا هم از ویژگی عایقی و وزن سبک این ماده استفاده کرده و چوب‌پنبه را در شاتل‌های فضایی خود به‌عنوان ماده عایق‌کننده به‌کار گرفته است.

اما اخیرا بیشتر از این ماده در ساختمان‌سازی استفاده می‌شود. چوب‌پنبه به‌شدت ضدآب است، در برابر ساییدگی مقاوم است و در کنار مقاومت در برابر آتش، می‌تواند به‌عنوان یک عایق صوتی خوب به‌کار رود. از نظر زیبایی‌شناسی هم چوب‌پنبه می‌تواند در زیباسازی نمای سازه به معمار کمک کند. کشور پرتغال بزرگترین تولیدکننده چوب‌پنبه است. جنگل‌های مونتادوس در پرتغال پر از درختان چوب‌پنبه است. در این جنگل‌ها پوست درخت چوب‌پنبه برداشته می‌شود و این پوست به مرور زمان دوباره رشد می‌کند تا برای مرحله بعدی برداشت آماده شود. در کارخانه، این پوست در دمای بالا فشرده می‌شود و شیره در آن حرارت ذوب‌شده مثل چسب، تمام بخش‌ها را به‌هم می‌چسباند. سپس آن را خنک می‌کنند و در اندازه‌های دلخواه می‌برند تا به‌عنوان روکش در ساخت‌وساز به کار رود. گفتنی است هیچ بخشی از پوست درختان که برداشت شده در کارخانه به هدر نمی‌رود و تمام آن در روند تولید روکش استفاده می‌شود و در مرحله تولید هیچ‌گونه ماده شیمیایی و افزودنی نیاز نیست.

در کشور پرتغال مقررات سفت و سختی برای تولید این محصول وجود دارد تا روند تولید کاملا پایدار باشد.
در این کشور از کارگران آموزش‌دیده برای برداشت پوست درختان استفاده می‌شود تا آسیبی به درخت وارد نشود. درضمن طبق قانون تا زمانی که درخت مذکور به سن ۲۵سال نرسیده نباید پوست آن را برداشت. بعد از آن می‌توان هر ۹سال یک‌بار پوست آن را برداشت کرد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.