چگونه آگهی خوب طراحی کنیم؟

0

۱)سناریو

در سناریو مشخص می کنید که آگهی برای کدام بخش از مخاطبانتان طراحی شده است و قرار است کدام ویژگی محصول شما را بیشتر معرفی کند. سایز و قطع، عمودی و افقی بودن فضای تبلیغاتی بسیار مهم است. اگر قرار است آگهی در رسانه ای چاپی قرار بگیرد، محل چاپ آگهی نیز بسیار اهمیت دارد.

۲)لوگو

لوگو یا نام تجاری شرکت باید در طرح آگهی وجود داشته باشد. به یاد داشته باشید صرفاً نوشتن نام شرکت با سایز بزرگ این معنی را نمی دهد که شرکت شما لوگو دارد. اگر برای طراحی لوگوی خود به اندازه کافی زمان نگذاشته اید همین حالا مقدمات طراحی لوگو را دنبال کنید.

نکته: فراموش نکنید گرافیست فقط لوگوی شما را طراحی می کند و شما قبل از تماس با گرافیست به یک متخصص برند احتیاج دارید تا به شما بگوید لوگوی شما باید چه ویژگی هایی داشته باشد.

شاید برایتان پیش آمده یا از کسانی شنیده اید که می گویند: تبلیغات جواب نمی دهد!  یا تبلیغات کردیم اما جواب نگرفتیم! برای تحلیل این گزاره باید موضوعات فراوانی در نظر داشته باشیم. در شماره ۱۵۸ ماهنامه ساخت وساز به مواردی پرداختیم که با مطالعه آن بخش عمده این موضوع شفاف خواهد شد. مقوله کلیدی که پس از موضوعات عنوان شده باید در تبلیغات رعایت شود، توجه به نکات و شاخص های برجسته در طراحی آگهی است. توجه داشته باشید حتی اگر بهترین و با نفوذ ترین رسانه را برای تبلیغات خود استفاده کرده باشید اما طرح آگهی شما متناسب با الگوی تأثیر گذاری بر گروه هدف شما طراحی نشده باشد نتیجه کامل حاصل نخواهد شد. 

۳)شعار تبلیغاتی

با هدف تصاحب ذهن مخاطب، برای محصول و آگهی خود شعار تبلیغاتی طراحی کنید. شعارتبلیغاتی باید برخواسته از جایگاه و ویژگی هایی باشد که برای شرکت و محصول خود در بازار در نظر دارید. این متن باید بسیار خلاصه و هدف مند طراحی شده و از کلمات تأثیر گذار استفاده شود.

نکته: اگر احساس کردید تیتر خلاصه برای شرح ویژگی محصول شما کافی نیست می توانید از سو تیتر استفاده کنید.

۴)تصویر مناسب

تصویر را به عنوان عنصری هنری انتخاب کنید که بر طرح آگهی تان تأثیر مناسبی داشته باشد. اگر فراوانی محصول دارید از تمام تصاویر محصولاتتان در طرح آگهی استفاده نکنید؛ زیرا عکس های متعدد درتصویر تأثیر منفی بر مخاطب خواهد داشت. در شرایطی که تنوع محصول دارید راهکارهای مناسبی برای معرفی آنها در آگهی وجود دارد که درآینده به آن خواهیم پرداخت.

نکته: می توانید درطرح آگهی تنها رنگ را جایگزین تصویر کنید.

۵)متن آگهی 

در برخی موارد تصویر و پیام موجود در آگهی چندان گویا است که نیازی به متن نیست. اما اگر به متن نیاز داشتید از جملات کوتاه درمتن خود استفاده کنید. مزایای خاص و با اهمیت محصول خود را معرفی کنید. از کلمات متقاعد کننده، مستند و آمارهای جذاب و تأثیر گذار استفاده کنید. دلیل بیاورید چرا مخاطب شما باید این محصول را بخرد.نکته: تنظیم متن آگهی باید با در نظر گرفتن شیوه گرافیک و طراحی انجام شود. همچنین نیاز نیست همه چیز را دریک طرح آگهی جای دهید؛ می توانید به ترتیب اهمیت و به شکل هدفمند در نوبت های مختلف آگهی خود به موارد گوناگون بپردازید.

پس ازتولید سناریو و طراحی آگهی آن را بارها و بارها ببینید و بخوانید بعد از خود سوال کنید که:

  1. آیا می توانیم متن آن را مؤثرتر از این بنویسیم؟
  2. آیا می توانیم مفیدتر ازاین بنویسیم؟
  3. آیا می توانیم مختصرتر و واضح تر از این بنویسم؟
  4. آیا می توانیم چیزی به آن اضافه و یا از آن حذف کنیم تا باعث شود تأثیر بیشتری بر مخاطب داشته باشیم؟
  5. آیا می توانیم خواننده آگهی را بیشتر از این به طرف خرید متمایل کنیم؟
  6. آیا تأییدیه های لازم را درآگهی به خواننده ارائه کرده ایم؟
  7. آیا آگهی اعتماد لازم برای خرید را به وجود می آورد؟
  8. آیا به حد کافی احساسات مشتری بالقوه را تحریک کرده ایم؟

سؤال پایانی اهمیت فراوانی دارد. چرا که باید بگویم که تصمیمات اغلب به پشتوانه احساسات شکل می گیرد. حتی اگر محصول یا خدمات شما خیلی فنی باشد، خلق احساس اطمینان و یا حسی بصری که نشان از کالایی بی نقص و مناسب دارد سبب فروش بهتر و بیشتری خواهد شد.

۶)آیتم های ارزشمند

اگر استانداردها و تأییدیه های معتبری برای محصول و یا شرکت خود دارید از آن در آگهی خود استفاده کنید. اگر تعداد آنها زیاد است از با اهمیت ترین یا جدیدترین آنها استفاده کنید.

نکته: نیاز نیست تصویر کامل گواهی نامه خود را در آگهی بگذارید. در بسیاری از موارد تنها لوگوی شرکت صادرکننده کفایت می کند.

۷)کدQR

این آیتم تنها برای زیبایی و یا نمایش سطح پیشرفته بودن شرکت شما نیست. تنها در شرایطی که محصول و یا سرویس شرکت شما توضیحات و ویژگی های زیادی داشته باشد توصیه می شود این موارد را در وبسایت خود قراردهید و کد QR آن را درآگهی درج کنید.

**درنهایت طرح آگهی خود را به چند نفر نشان دهید و از آنها بخواهید نظر خود و همچنین اثری که در لحظه اول برآنها داشته است را به شما بگویند.

برای موفقیت در بازار همان قدر که برای تولید محصول خود وقت می گذارید برای برنامه ریزی و حتی طراحی کوچکترین آیتم تبلیغاتی خود زمان تعریف کنید.همچنین در این رابطه از افراد متخصص در برنامه ریزی واجرای آن استفاده کنید. فراموش نکنید که رکود بازار بر کمتر از ۱۰ درصد بازار (شرکت های بزرگی که حجم تولید وسیعی دارند) تأثیرگذار است؛ چرا که اکثر شرکت های ساختمانی برای رسیدن به موفقیت به تعداد مشخصی شرکت نیاز دارند که این حجم حتی در دوران رکود هم قابل دستیابی هستند.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.