چگونه یک رپورتاژ آگهی موفق بنویسیم

0

شیوه طراحی کمپین های تبلیغاتی بر پایه روابط عمومی یکی از روشهای ابداعی در گروه ساخت و ساز محسوب می شود و طی سالهای گذشته خود را به عنوان روشی مؤثر در تبلیغات ثابت کرده است. نشریات و مجله ها یکی از مؤثرترین ابزار تبلیغاتی در پیشبرد اهداف این نوع کمپین به حساب می آید. نشریه و مجله به شرکت ها فرصت می دهند تا نام تجاری خود را باز آفرینی کنند. در این سبک از رسانه ساز و کار خلق حس کیفیت، زیبایی، اطمینان فنی و تخصصی بودن در ذهن بیننده و بستر عمومی ایجاد یا بهبود داده می شود.در تمامی جوامع مجله ها رسانه های معتبری هستند و همواره منبعی مطلوب برای کسب اطلاعات موثق محسوب می شوند.چگونگی بهره مندی ازاین ابزار قدرتمند و بانفوذ برای پیشبرد فروش و ایجاد جایگاه ذهنی ازمحصول یا برند میان مخاطبان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.درنتیجه این سؤال مهم مطرح می شود که چگونه بهترین شیوه طراحی تبلیغاتی را تدوین کنیم که ما را درمعرفی محصول و فروش آن موفق کند؟ احتمالاً این جمله را زیاد شنیده اید که در کشور ما بنا به دلایل فرهنگی مخاطبان نوشته های تبلیغاتی را  نمی خوانند.   بد  نیست که با این حقیقت رو به رو شویم که در رسانه های عمومی ۱۰ درصد از مخاطبان نوشته های  تبلیغاتی   (رپورتاژ  آگهی) می خوانند.  این  در حالی است  که آمار  یاد  شده در یک  مجله تخصصی  به  ۸۰ درصد افزایش  پیدا  می کند.توجه داشته باشید که این گروه خواننده در واقع مشتریان باالقوه شما هستند. هر چه این گروه بیشتر در مورد محصولات و خدمات شما اطلاعات داشته باشند، فرایند اقناع را با کیفیت بیشتری سپری خواهند کرد تا از محصولات و خدمات شما استفاده کنند.

بنابراین با اندکی دوراندیشی، پتانسیل خوبی برای پیشی گرفتن از رقیب خود در اختیاردارید.نگارش مطالب تبلیغاتی که در آن اطلاعات فنی و مفید به مخاطبان ارائه شود ، قدرتمندترین ابزارفروش محصولات شماست. تردید نداشته باشید که اگر کسی مطالب مربوط به شما را بخواند هیچ گاه محصولات یا خدمات شما را فراموش نخواهد کرد. همچنین با مطالعه مطالب مربوط به برند شما ضریب تماشا و دقت آگهی های تبلیغاتی که در سطح شهر و رسانه های دیگه سفارش داه اید به شکل قابل توجهی افزایش خواهد داشت؛ چرا که از آن پس درباره موضوعات مربوط به محصولات شما به چشم رویدادی اقتصادی نگاه می شود. نتیجه این است: اگر کسی مطلبی درباره محصول شما نخوانده باشد ،چیز مشخصی از شما به خاطر نمی آورد و اگر شما را به خاطر نیاورد،بی شک محصول شما را نخواهد خرید.

                                                       قوانین

حاشیه نروید

مدیران ساختمانی افراد بسیار پرمشغله ای هستند و وقت زیادی ندارند. شما برای معرفی جزئیات و ویژگی های محصول خود زمان بسیار کوتاهی دارید، بنابراین مستقیم به نکته مورد نظر اشاره کنید. هر کلمه غیر ضروری را حذف کنید و پاراگراف اول را هر چه قویتر و مؤثرتربنویسید. هر چه تعداد واژه هایتان بیشتر باشد ، افراد کمتری آن را خواهند خواند. وقتی می توانید از یک کلمه برای توصیف محصول خود استفاده کنید، استفاده از دو کلمه اشتباه است.

صریح و رو راست باشید

بهترین نویسنده متن تبلیغاتی کسی است که مطلبی بنویسد و برای تمام طیف مخاطبان هدف خود قابل درک باشد. شاید بگویید مخاطبان نشریات تخصصی همگی متخصص هستند و نیازی به ساده نویسی نیست، اما همگی به خوبی می دانیم این تفکر درست نیست! از  کلماتی که حس فریبندگی در مخاطب ایجاد  می کند پرهیز کنید  و ساده  بنویسید. پیام ساده و صریح به شما امکان می دهد تا  با  مخاطب خود  مستقیم حرف بزنید. آنچه  مخاطب  شما بیش  از  همه  می خواهد، حقیقت است. در نظر داشته باشید که لزومی ندارد همه چیز را درمورد محصول خود بگویید، اما احتیاط کنید آنچه می گویید حتماً حقیقت داشته باشد.

با مخاطب خود صحبت کنید

خودتان را جای مخاطب بگذارید و با آن به گفتگو بنشینید. به عنوان مثال نگویید: «سیستم خنک کننده محصول ما ۱۵ درصد هزینه های انرژی را کاهش می دهد.» بلکه بگویید: «محصولات ما می تواند تا ۱۵ درصد هزینه های انرژی شما را کاهش دهد.» به این ترتیب ذهن مخاطب شما بهتر درک می کند که شما چه چیزی برای ارائه دارید.

پاراگرافها را کوتاه  کنید

هرگز از یاد نبرید که مدیران ساختمان زمان زیادی برای خواندن و دیدن آگهی ها ندارند و متعاقباً فرصت شما نیز محدود است. هرچه پاراگرافهای شما طولانی تر باشد مخاطبان شما کمتر علاقه مند به خواندن آن هستند. ضمناً شما می توانید برای هر پاراگراف تیتری درست کنید تا به کمک آن مخاطب را به دنبال خود سوق دهد. در نظر داشته باشید که اثر گذاری کلمات کوتاه از واژه های بلند بیشتر و بسیار مهم است که از جملات مبهم استفاده نکنید.

نام محصول خود را تکرار کنید

تکرار نام محصول در رپورتاژ آگهی نقش مثبتی در نقش گرفتن آن در ذهن مخاطب دارد. البته مراقب باشید که استفاده بیش از حد از نام خود در آگهی ها تأثیر منفی دارد. این نکته مانند چاقوی دو لبه ای است که می تواند به همان اندازه که مفید است خطرناک باشد. با توجه به حجم بالای تبلیغات در این دوران برای مخاطبان، اگر آنها احساس کنند که این مطلب صرفاً برای تبلیغ خودتان است آن را دنبال نمی کنند.

 به مخاطبان چیزی آموزش دهید (فوت کوزه گری را شما بگویید)

 در جهان امروز اطلاعات با سرعت زیادی تولید می شود و همچنین وجود محصولات مشابه و تبلیغات گسترده همیشه مشتریان را دچار سردرگمی و تردید می کند. اگر شما به مخاطبان خود آموزش دهید که چه آیتم ها و نکاتی را برای انتخاب بهترین و مناسب ترین محصول باید مد نظر داشته باشند، مطمئن باشید که در ذهن آنان حس اطمینان مطلوبی ایجاد کرده اید؛ به گونه ای که نخستین اولویت خریدش شما خواهید بود.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.